שתף קטע נבחר

לאחר פוסט נגד חוק הלאום: קצין דרוזי הושעה לשבועיים

סרן עמיר ג'מאל מירכא העביר מכתב פתוח לנתניהו ותהה: "למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל במסירות, שליחות ואהבת המולדת - ובסוף להיות אזרח סוג ב'? אני לא רוצה להמשיך". מפקדיו אמרו לו כי "בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי", והשעו אותו ל-14 יום

 

שאדי זידן ועמיר גמאל ()

 

מחאת הדרוזים נגד חוק הלאום מובילה להשעייה של קצין צה"ל לשבועיים: סרן עמיר ג'מאל מירכא, שכתב מכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו ותהה מדוע "אני חייב לשרת את מדינת ישראל כאזרח סוג ב'", הושעה ל-14 יום מתפקידו בצה"ל. 

 

מפקדיו של ג'מאל אמרו לו כי מצופה היה ממנו להימנע מפרסום הפוסט תוך הזדהות כקצין בצה"ל. "בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי מכל סוג", אמרו לו המפקדים לפי הודעת הצבא.

 

 

 
אמיר גמאל (צילום: שאול גולן)
הרמטכ"ל איזנקוט וסרן ג'מאל(צילום: שאול גולן)

במכתב הפתוח לנתניהו כתב ג'מאל: "אדוני ראש הממשלה, ישבתי עם עצמי ולאחר מלא מחשבות שרצות לי בראש החלטתי להביע את דעתי על חוק הלאום שאתה וחברי הכנסת הוצאתם לפועל.

 

"היום בבוקר, כשקמתי כדי לנסוע לבסיס, שאלתי את עצמי למה? למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל, המדינה שאני ושני האחים שלי וגם אבא שלי שירתנו אותה במסירות, שליחות ואהבת המולדת ובסוף מה מקבלים? להיות אזרחי סוג ב'. להמשיך לשרת את המדינה? אני לא רוצה להמשיך ואני בטוח שעוד מאות אנשים יפסיקו לשרת וישתחררו מצה"ל בעקבות ההחלטה שלך נתניהו, שלך ושל הממשלה שלך".

 

פוסט פייסבוק עמיר ג'מאל ()
הפוסט של סרן עמיר ג'מאל

הרמטכ"ל גדי איזנקוט קרא למפקדי צה"ל ולחייליו להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת - מחוץ לכותלי הצבא. "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר", אמר איזנקוט. "כך היה וכך יהיה תמיד".

 

בנוסף שוחח איזנקוט עם מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, השייח מואפק טריף, ובעקבות זאת הבהיר האחרון: "אני מסכים לחלוטין עם דבריו של הרמטכ"ל ומבקש להותיר את כל הנושאים הפוליטיים והציבוריים השנויים במחלוקת, וביניהם חוק הלאום, מחוץ לכותלי הצבא".

  

טריף הוסיף כי הוא מבקש "לפנות אל הקצינים והחיילים הדרוזים בשירות הסדיר: 'תסמכו עלינו, אנו נאבק בעבורכם. אין לנו שום ויכוח עם הצבא - אתם חיילים ומפקדים נאמנים, ואני סומך עליכם שתשאירו את עצמכם ואת צה"ל מחוץ למעגל הוויכוח הציבורי'".

 

גם "מטה המאבק בחוק הלאום" פרסם הודעה דומה ואמר כי הוא "קורא לכלל חיילי צה"ל הדרוזים להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת - מחוץ לכותלי הצבא. השירות בצה"ל הוא ערך עליון. אנו נמשיך לשמור על בטחון המדינה ותושביה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים