שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו מזהיר: אם איראן תחסום נתיבים ימיים, ישראל תהיה בקואליציה נגדה
  ראש הממשלה התייחס בסיום טקס חובלים בחיפה לתקיפת המכליות הסעודיות בידי המורדים הפרו-איראנים, והזהיר: "אם איראן תנסה לחסום את מצרי באב אל מנדב, היא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית נחושה שתכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה"

   

  ראש הממשלה ושר הביטחון בטקס סיום קורס חובלים    (צילום: אביהו שפירא)

  ראש הממשלה ושר הביטחון בטקס סיום קורס חובלים    (צילום: אביהו שפירא)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר הערב (יום ד') את איראן מפני ניסיון לחסום את מצרי באב אל-מנדב, נתיב ימי חשוב למעבר ספינות סוחר ומכליות נפט: "בתחילת השבוע היינו עדים להתנגשות חריפה מול גרורותיה של איראן שניסו לחבל בשיט הבינלאומי במצרים בפתחו של ים סוף. אם איראן תנסה לחסום את מצרי באב אל מנדב, אני משוכנע שהיא תמצא את עצמה מול קואליציה בינלאומית נחושה למנוע ממנה זאת, וקואליציה זאת תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה".

   

  נתניהו דיבר בבסיס חיל הים בחיפה, שבו צעדו 36 צוערים על רחבת המסדרים בסיום קורס החובלים מספר 137 בצה"ל. הוא התייחס בדבריו לתקיפה של שתי מכליות נפט סעודיות שהפליגו במים הבינלאומיים ממערב לחודיידה - תקיפה שמיוחסת למורדים החות'ים בתימן הנתמכים בידי איראן. אחת המכליות נפגעה, אולם הנזק היה מוגבל והיא הגיעה לנמל הסעודי בג'יזאן כשספינת מלחמה סעודית מלווה אותה.

  בנימין נתניהו נואם בטקס סיום קורס חובלים (צילום: חיים צח/לע
  בנימין נתניהו נואם בטקס סיום קורס חובלים(צילום: חיים צח/לע"מ)
   

  מפה מיצר מצר באב אל מנדב באב אל-מנדב ()
  מקום תקיפת המכליות

   

  לא ידוע ממה נפגעה המכלית, אולם בעבר כדי לתקוף כלי שיט מצפון למצר באב אל-מנדב השתמשו החות'ים בטילי חוף ים מסוג C-802, בסירות נפץ בלתי מאוישות, בסירות מהירות החמושות ברקטות ובכלי טיס בלתי מאוישים. את אמצעי הלחימה האלה סיפקה לחות'ים איראן למרות אמברגו הנשק שהטילה על המורדים בתימן מועצת הביטחון של האו"ם. לאחר התקיפה כוחות צבאיים בהובלת סעודיה תקפו אתרי שיגור טילים בליסטיים שהיו בשימוש החות'ים בתימן במחוז סעדה שבצפון תימן, אשר גובל בסעודיה.

   

  בתגובה לתקיפת המכליות הפסיקה סעודיה את תנועת מכליות הנפט שלה דרך מיצרי באב אל-מנדב. עיקר הנפט שמייצאות סעודיה, עיראק ומדינות המפרץ עובר דרך מיצרי באב אל-מנדב, הים האדום ותעלת סואץ לאירופה, ולבאב אל-מנדב חשיבות אסטרטגית שכן עיקר הסחר בין אירופה לסין, להודו וליפן עובר דרך המצר.

   

  נתניהו אמר עוד בטקס: "הים מגדיל את השטח הקטן של מדינת ישראל ומאפשר לנו לפרוש את כלי השיט שלנו מעל המים ומתחת למים, במרחב עצום, וזה נותן למדינת ישראל כוח עצום. חלק משמעותי מהמערכה שאנחנו מנהלים נגד איומי הטרור בצפון ובדרום מתנהל בים. התרחבות המשימות שמוטלת על חיל הים חלקה הגדול בגדר סוד. ב-70 שנות עצמאותנו השתנתה היכולת הימית שלנו מקצה לקצה, החיל הקטן והצנוע צמח לזרוע ארוכה וקטלנית. אויבינו גם הם מפתחים יכולות, אבל לנו יש מטרה ברורה להקדים אותם, לסכל איומים, ובמקרה הצורך להכריע את המערכה אם זו תיכפה עלינו. מתוך ראייה לטווח רחוק אנחנו משקיעים בהתעצמות רבת ממדים של חיל הים; באנשים, בסטי"לים, בצוללות, בכלי שיט, במיטב הנשק ומיטב הטכנולוגיה".

   

  אביגדור ליברמן, ובנימין נתניהו (צילום: אלעד גרשגורן)
  אביגדור ליברמן בטקס סיום קורס חובלים(צילום: אלעד גרשגורן)

  בנימין נתניהו בטקס סיום קורס חובלים (צילום: אלעד גרשגורן)
  נתניהו בטקס סיום קורס חובלים(צילום: אלעד גרשגורן)

  אביגדור ליברמן, רובי ריבלין, בנימין נתניהו וגדי איזנקוט (צילום: אלעד גרשגורן)
  (צילום: אלעד גרשגורן)

  גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לאיומים על נתיבי השיט: "לאחרונה שמענו איומים לפגוע בספינות ישראליות בים סוף, אני מסתכל על האנשים מסביבי הנמצאים כאן וחבל שגם אויבינו לא יכולים לראות אתכם ולהבין שאנו ערוכים היטב לתת מענה לכל איום גם בים סוף, גם בצפון וגם בדרום. אני רוצה להדגיש, צה"ל ערוך ומוכן לתת מענה בשתי חזיתות בו-זמנית, וגם בים סוף. רק שבמקרה כזה נהיה פחות בררנים והפגיעה באויבינו תהיה קשה יותר. אני מקווה שהם יקחו את זה בחשבון".

   

  בסוף השבוע דווח ב-CNN כי הממשל האמריקני בוחן אופציות צבאיות "לשמירה על נתיבי מסחר ימיים פתוחים" במזרח התיכון, על רקע איומי האיראנים לחסום את מצרי הורמוז. הגורמים בממשל טראמפ שצוטטו בנושא אמרו כי כל אופציה צבאית באזור תצא לפועל באמצעות בעלות בריתה של ארה"ב, בהן סעודיה, ולא על-ידי כוחות אמריקניים.

   

  טקס סיום קורס חובלים (צילום: אלעד גרשגורן)
  (צילום: אלעד גרשגורן)

  בדובר צה"ל מסרו כי הצוערים סיימו את מגמות השיט, צוללות, אלקטרוניקה ומכונה - והטקס שבו משתתפים ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט נערך בסימן 70 שנה לזרוע הים.

   

  עשרות אנשי חיל הים לדורותיו הגיעו לטקס החגיגי, ובני המשפחה נושאים כמיטב המסורת חולצות עם שמו של הבן ביחד עם שלטים ואביזרי עידוד. לפי נתוני הצבא, מרבית בוגרי הקורס (53%) גדלו בערים ולמדו במגמות ריאליות בבתי הספר (64%). 8% מכלל בוגרי הקורס הספיקו להתחתן, ול-3% מהצוערים הם כבר הורים לילדים. ל-25% מהצוערים ישנם קרובי משפחה ששירתו בזרוע הים, ורובם הגדול (56%) הם אחים בכורים במשפחתם. 19% הם ילדי "סנדוויץ'", 22% ילדי זקונים ו-3% הם בנים יחידים להוריהם.

   

  רובי ריבליןבטקס סיום קורס חובלים (צילום: אביהו שפירא)
  הנשיא ראובן ריבלין בטקס סיום קורס חובלים(צילום: אביהו שפירא)
   

  הנשיא ריבלין התייחס בנאומו בפני החובלים ומשפחותיהם לסערת חוק הלאום, שעוררה מחאה בעיקר בקרב הדרוזים: "יקיריי, בצה"ל משרתים יחד כתף אל כתף יהודים ולא יהודים כאחד. לכן, אחינו ואחיותינו, למשרתים בני כל הדתות אני רוצה לומר היום, מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית. ערכיה של מדינת ישראל חקוקים במגילת העצמאות ובערכי היסוד של צה"ל".

   

  "ערך השוויון הוא מהערכים המקודשים של צה"ל. כך היה וכך יהיה. כפי שאמר הרמטכ"ל איזנקוט - האחריות המשותפת ורעות הלוחמים הם שימשיכו להוביל את דרכנו, את הוויכוחים, קשים ככל שיהיו, יש להשאיר מחוץ לצבא. צה"ל שומר עלינו ואנחנו נשמור על צה"ל. לא נבדיל בין דם לדם, לא נבדיל בין אזרח לאזרח. אני מקווה ומתפלל שנצא מהימים האלה חזקים יותר, שווים יותר ומלוכדים יותר". הנשיא סיים בברכה: "שוטו בשלום, אנחנו אוהבים אתכם וסומכים עליכם".

   

  הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט יישא את דבריו ברקע פרישת הקצינים הדרוזים משירות סדיר ומקבע על רקע חוק הלאום. איזנקוט נועד אתמול עם מנהיגה הרוחני של העדה, השייח מוואפק טריף, והבהיר כי הצבא צריך להישאר מחוץ למחלוקת הציבורית על החוק.

   

  "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר", אמר איזנקוט. "כך היה וכך יהיה תמיד".

   

  טריף הוסיף כי הוא מבקש "לפנות אל הקצינים והחיילים הדרוזים בשירות הסדיר: 'תסמכו עלינו, אנו נאבק בעבורכם. אין לנו שום ויכוח עם הצבא - אתם חיילים ומפקדים נאמנים, ואני סומך עליכם שתשאירו את עצמכם ואת צה"ל מחוץ למעגל הוויכוח הציבורי'"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביהו שפירא
  ראש הממשלה בטקס סיום קורס חובלים
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים