שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קרובי אורון שאול נגד רגיעה בלי החזרת שבויים: "אות קלון לישראל"
  בשעה שראשי חמאס ממשיכים לדון בהסכם רגיעה שבמסגרתו ייפסקו הפעולות על הגדר, ומנגד תזכה עזה להקלה הומניטרית משמעותית - מזהירים בני משפחתו של חלל צה"ל הנעדר אורון שאול במכתב לנתניהו: "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, אברה ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שעליו הוא חתום"

   

  ארוע ההזדהות עם משפחות גולדין ושול לאחר טקס אזכרה לחללי צוק איתן (צילום: אוהד צויגנברג)
  זהבה שאול לצד תמונת בנה, אורון ז"ל(צילום: אוהד צויגנברג)

  בני משפחתו של אורון שאול ז"ל, חלל צה"ל הנעדר ממבצע "צוק איתן" ומוחזק בידי חמאס, פנו בצהריים (יום ו') במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו והפצירו בו לא להסכים לרגיעה מול חמאס בלי החזרת השבויים והנעדרים. ביום ראשון הם מתכננים להפגין מול ישיבת הממשלה בירושלים. הדברים נכתבו בשעה שמשלחת בכירי חמאס שנכנסו לרצועת עזה ממשיכה בדיונים על הסכם רגיעה מול ישראל שבמסגרתו ישופרו תנאי החיים ברצועת עזה וייצאו לפועל פרויקטים גדולים כמו נמל ימי באיסמאעיליה במצרים ונמל תעופה בסיני שישרתו את עזה.

   

  במכתבם לראש הממשלה ולחברי הקבינט המדיני-ביטחוני, כתבו: "אנו פונים אליכם בשעה גורלית זו ערב התכנסות הקבינט שאמור לדון לקבל החלטות בנושא ההסדרה בעזה (הודנא). נקדים ונאמר - כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, אברה ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שעליו הוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בעל-פה שהתקבלו. זכרו, כל זאת יחזור אלינו כבומרנג. על מנת שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי, הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו. רק כך ההסכם יהיה חזק וראוי".

   

  חוסאם בדראן ואסמאעיל הנייה בעזה (צילום: EPA)
  הנהגת חמאס מבקרת בעזה. "כדי שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו"(צילום: EPA)

  סאלח אל עארורי ואסמאעיל הנייה בעזה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  סאלח אל עארורי ואסמאעיל הנייה בעזה (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   

   

  עוד כתבו: "הסכם שלא יכלול את השבת בנינו משול לבניית בניין רב-קומות ללא יסודות. בנינו הם לב לבו ועמוד התווך של ההסכם. הסכם ללא השבת בנינו הוא הסכם כניעה שמעיד ויעיד על חולשתה של מדינתנו. הדבר ייתן כוח בידי אויבינו להפר את ההסכם מעת לעת (טפטופים) ללא חת. ברשותכם, אנו פונים לתושבי מדינת ישראל בכלל ולתושבי עוטף עזה בפרט - בנינו יצאו להגן עליכם בנפשם ובגופם, להם היה את האומץ והגבורה. על כן אתם נדרשים בתוקף המוסר והמצפון להתנגד להסכם שיפקיר את בנינו. הגם שאם הוא לא יכלול את בנינו, סופו של ההסכם הוא לכליה. הסכם ללא השבת בנינו לא יביא לשקט ורגיעה לה אנו מייחלים".

   

  "אדוני ראש הממשלה, אתה ואנחנו יודעים את האמת - לו פעלתם במצפון נקי, בלב טהור וללא שיקולים זרים כגון אלקטורט ואג'נדה פוליטית - מזמן בנינו היו שבים לביתם למולדתם. לסיום נאמר באופן חד-משמעי, לו הדבר היה תלוי במערכת הביטחון בנינו היו מזמן כבר בבית. הפקרת חיילינו ואזרחינו אות קלון היא למדינת ישראל".

  סאלח אל-עארורי ()
  סאלח אל-עארורי ברצועה. דנים בתוכנית הבינלאומית לרגיעה ולשיקום הרצועה

  בתוך כך, כ-200 איש הגיעו לתמוך בהוריו ואחיו של סגן הדר גולדין, שהגיעו בפעם ה-14 לאנדרטת חץ שחור גבול על עזה. "אנו מאוד מוטרדים מישיבת הקבינט ביום ראשון והידיעות על הסדרה כי לא מדברים על החיילים", אמרה אמו של הדר, לאה גולדין. "לא יהיה הסכם טורקי שני". האב שמחה גולדין הוסיף: "הספינים חוגגים. כבר נכוונו פעם אחת עם התרגיל הטורקי של ראש הממשלה ותא ניתן לזה לקרות בפעם השנייה".

   

  בעיתון הלבנוני "אל-אחבר" נטען הבוקר כי משלחת בכירי חמאס שנכנסה אמש לרצועה הגיעה כדי לדון בהסכם הרגיעה מול ישראל שבמסגרתו ישופרו תנאי החיים ברצועת עזה וייצאו לפועל פרויקטים גדולים כמו נמל ימי באיסמאעיליה במצרים ונמל תעופה בסיני שישרתו את עזה. מקור בכיר אמר ל-ynet כי עסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל, אם תצא אל הפועל, תהיה רק בסוף שלבי הליך ההסדרה.

   

  לפי העיתון, השלב הראשון של הסכם הרגיעה ייכנס לתוקפו תוך שבוע ויכלול הפסקה של פעילות המחאה על הגבול במסגרת "צעדת השיבה". בתמורה לכך, תחודש הפעילות של מעבר כרם שלום וייפתח מעבר רפיח ברציפות. השלב השני כולל שיפור של תנאי המחייה והסרת המצור לחלוטין מעל תושבי הרצועה. תתאפשר הכנסת סחורה ויוגבר זרם החשמל שמועבר מישראל. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהוצעו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באיסמאעיליה במצרים, הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים וכן בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני. כמו כן, תשוקם רצועת עזה.

   

  את מתווה ההסדרה והרגיעה הציג שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, למנהיג חמאס איסמאעיל הנייה, בפגישתם בשבוע שעבר בעזה. בין הסעיפים הנוספים שהציג מלאדנוב: הגברת זרם החשמל לרצועה כך שיפעל ארבע שעות נוספות ביום, העברת סיוע בסך 31 מיליון דולרים מקטאר והעברת 91 מיליון לטובת פעילות סוכנות הפליטים אונר"א. כמו כן, יועבר סכום של 10 מיליון דולר לטובת תשלום משכורות עובדי הרשות ברצועת עזה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג
  זהבה שאול עם תמונת בנה
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים