שתף קטע נבחר

ניסיון התנקשות בנשיא ונצואלה בשידור חי: הנאום נקטע, חיילים ברחו

רחפנים עם חומרי נפץ התפוצצו באוויר בזמן נאומו של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו בבירה קראקס. הנשיא לא נפגע, אך שבעה חיילים נפצעו. מדורו: "פלגים ימנים קיצוניים ניסו לחסל אותי"

 

 

ניסיון התנקשות בשידור חי: נאום של נשיא ונצואלה ניקולס מדורו נקטע הלילה (א') בפתאומיות, כשכמה רחפנים עם חומרי נפץ התפוצצו באוויר, סמוך לנשיא. גורמים רשמיים בממשלה מסרו כי אירע ניסיון התנקשות במדורו, אך הנשיא לא נפגע. שר ההסברה חורחה רודריגז מסר כי שבעה חיילים מהמשמר הלאומי נפצעו.

 

כשלוש שעות לאחר התקרית האשים מדורו "פלגים ימניים קיצוניים" במזימה לחסל אותו. בנאום לאומה אמר הנשיא כי "זה היה ניסיון להרוג אותי. היום הם ניסו להתנקש בחיי". הוא הוסיף כי ראיות שנאספו עד כה מצביעות על כך ש"גורמי ימין קיצוני" שקיבלו סיוע מגורמים בקולומביה השכנה הם האחראים למעשה, וכי הוא מאמין שגם נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, שותף לניסיון ההתנקשות.

ניסיון התנקשות בנשיא ונצואלה ניקולס מדורו במהלך נאום ()
ניסיון ההתנקשות במדורו

ניסיון התנקשות בנשיא ונצואלה ניקולס מדורו ()

ניסיון התנקשות בנשיא ניקולס מדורו (צילום: AP)
מאבטחים נחלצים להגנת הנשיא מדורו ואשתו(צילום: AP)

ניסיון התנקשות בנשיא ניקולס מדורו (צילום: AP)
חייל פצוע ברחבת המסדרים(צילום: AP)

מדורו סיפר כי בזמן שנאם בטקס "רחפן התקרב אליי, אבל היה שם מגן של אהבה. אני בטוח שאחיה עוד שנים רבות". הוא הוסיף כי "האלימות נגד השלטון תמשיך להיכשל", וכי המשטרה כבר עצרה כמה חשודים.

 

במקביל, ארגון לא מוכר בשם "חיילים בטי-שירט" קיבל אחריות על המעשה. בציוץ בחשבון הטוויטר של הארגון נכתב כי התכנון היה להטיס שני רחפנים עמוסים בחומרי נפץ לעבר הנשיא, אך חיילים ירו ברחפנים והפילו אותם לפני שהגיעו ליעדם. עוד נכתב כי "למרות שניסיון ההתנקשות לא צלח בפעם הראשונה, זה רק עניין של זמן עד שנצליח". 

התקרית התרחשה בזמן שמדורו נשא דברים באירוע צבאי בבירה קראקס, במהלך חגיגות לציון 81 שנה להקמת המשמר הלאומי. נאומו של מדורו הועבר בשידור חי בטלוויזיה המקומית. בזמן שהנשיא דיבר על כלכלת ונצואלה, נותק הקול בשידור.

ניסיון התנקשות בנשיא ונצואלה ניקולס מדורו ()

ניסיון התנקשות בנשיא ונצואלה ניקולס מדורו ()
חיילים בורחים אחרי הפיצוצים

מדורו, רעייתו סיליה פלורס וכמה בכירים בצבא שעמדו לצדו על הבמה נראו מביטים מבוהלים כלפי מעלה. מאות חיילים שעמדו בשורות נראו נמלטים מהמקום. מיד לאחר מכן השידור הופסק.

 

בעקבות הפיצוצים פרצה שריפה במבנים סמוכים. כמה מהכבאים שהוזעקו למקום אמרו כי הם חולקים על הודעת הממשלה, וסוברים כי מודבר בפיצוץ של בלון גז בדירה באחד הבניינים הסמוכים, ולא בפיצוץ חומרי נפץ.


ניסיון התנקשות בנשיא ניקולס מדורו (צילום: EPA)
חיילים ליד רחבת הטקס. האומנם רחפני-נפץ?(צילום: EPA)

ניסיון התנקשות בנשיא ניקולס מדורו (צילום: רויטרס, Manuel Berbin)
עשן מיתמר מאזור הפיצוצים(צילום: רויטרס, Manuel Berbin)

ניסיון התנקשות בנשיא ניקולס מדורו (צילום: AFP)
תוצאות אחד הפיצוצים. לפי טענה של גורמים עלומי שם, מדובר בפיצוץ בלוני גז(צילום: AFP)

ממשלת קולומביה תיארה כ"אבסורד" את ההאשמות של מדורו לפיהן נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, מעורב בהתקפה. משרד החוץ מסר כי "זה חסר בסיס שהנשיא אחראי לתקיפה. כרגיל. נשיא ונצואלה מאשים את קולומביה בכל דבר שקורה. אנחנו דורשים כבוד לנשיא סנטוס, לממשלה ולעם של קולומביה".

 

 

מדורו נבחר לכהונה נוספת של שש שנים בחודש מאי, אחרי מערכת בחירות שלוותה בחרמות ובטענות לאי סדרים. ארצות הברית גינתה את התנהלות מערכת הבחירות ושניים מהמועמדים לנשיאות הודיעו כי הם לא יכירו בתוצאות.

 

ארגוני האופוזיציה כינו את הבחירות לנשיאות המדינה "פארסה" וקראו להחרים אותן, בטענה שלא מדובר בבחירות הוגנות ושוות וכי כל מטרתן הוא לאפשר למדורו להמשיך בתפקידו ללא התחשבות ברצון העם.

 

מדורו נחשב ליורשו של נשיא ונצואלה המנוח הוגו צ'אבס. תחת הנהגתו, ועל רקע הסנקציות שהטילו על ונצואלה ארה"ב ומדינות נוספות, קרסה הכלכלה המקומית כמעט לחלוטין, ותושבי ונצואלה נאלצים זה כמה שנים לחיות תוך התמודדות עם מחסור קשה במוצרי צריכה בסיסיים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים