שתף קטע נבחר

מחסנים לחיזבאללה, פיתוח טילים וקשר ישיר לאסד: זה המדען הסורי שחוסל בפיצוץ מסתורי

המשטר בדמשק ממשיך להתעלם לפי שעה מהדיווח על הפיצוץ הקטלני ברכבו של ד"ר עזיז אסבר בעיר חמה. המדען הבכיר, שהיה מעורב בחלק מפיתוח הנשק הכימי של ארצו, שימש באחרונה בתפקיד ניהולי במכון למחקרים מדעיים במסיאף. לפי דיווחים זרים, פעילות איראנית במכון הובילה לתקיפות ישראליות

 

עזיז אסבר - המדען הסורי שחוסל ()
עזיז אסבר - המדען הסורי שחוסל

שמו של ד"ר עזיז אסבר, שחוסל הלילה (בין שבת לראשון) בפיצוץ ברכבו בעיר חמה בסוריה, נקשר בתוכניות פיתוח נשק ביטחוניות. מהמידע המועט שפורסם עליו באופן גלוי עולה כי מדובר במדען בכיר, שהיה מעורב בעבר בחלק מפיתוח הנשק הכימי של ארצו.

 

לפי הדיווחים מסוריה, הפיצוץ המסתורי ברכב אירע דקות ספורות לאחר שאסבר יצא מביתו. גם נהגו האישי נהרג בפיצוץ. המשטר בדמשק בחר להימנע עד כה מלמסור התייחסות לתקרית, שבה נהרג המדען הבכיר.  

 

קשר לאסד - בלי שום גורם מתווך

אסבר נהנה מקרבה מיוחדת לנשיא בשאר אסד, ועבד בכפיפות ישירה אליו ללא שום גורם מתווך. בנוסף הוא ניהל קשרים עם מדענים מצפון קוריאה וגם מאיראן, שממשיכה לנסות להתבסס עם כוח צבאי על אדמת סוריה.

 

הוא שימש בתפקיד ניהולי בכיר של המכון למחקרים מדעיים. מדובר במכון ששימש בין היתר, לפי דיווחים זרים, כמקום לאחסנת אמצעי לחימה שנשלחו מאיראן לסוריה. לפי רשת "אל-ערבייה", ישראל תקפה בעבר את מרכז המחקרים המדעיים במסיאף מהאוויר על רקע פעילות של כוחות איראניים במקום. התקיפה האחרונה שיוחסה לישראל באזור זה אירעה ב-22 ביולי.

נשיא סוריה בשאר אסד (צילום: רויטרס)
נשיא סוריה אסד. אסבר עבד בכפיפות ישירה אליו(צילום: רויטרס)

בכלי תקשורת שונים במדינות ערב, מוזכר כאמור שמו של אסבר שוב ושוב בהקשרים של פיתוח הנשק הכימי של אסד, אולם נראה כי חלקו בתוכנית זו התבצע לפני לא מעט שנים. בתקופה האחרונה הוא ריכז את עיקר עבודתו בתחום הטילים.

 

בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" הציע כי אסבר ניהל את מחלקה 4, שנמצאת באזור "ואדי ג'הנם" (ואדי הגיהינום). המחלקה הזאת אחראית בין היתר על פיתוח וייצור טילי קרקע-קרקע לטווח בינוני וארוך.

 

 

 

עימאד מורנייה. המדען ספד לו אחרי חיסולו ()
עימאד מורנייה. המדען ספד לו אחרי חיסולו

אחד הפרויקטים הגדולים, שבהם עסק המדען, היה הובלת הסבת הטיל האיראני "פאתח 110" לגרסה הסורית שנקראת "M-600". בעבר דווח כי הנשיא אסד ביקר את המחלקה באופן חשאי ביוני 2017, בעת שערך ביקור בית מפתיע לכמה חיילים בצבאו שנפצעו בלחימה הפנימית.

 

בנוסף לעבודתו במחקר לפיתוח טילים והקשרים האפלים עם צפון קוריאה ואיראן, עלו במהלך היום דיווחים על כך שאסבר ניהל ערוץ מול חיזבאללה. לפי "אל-ערבייה", אסבר היה אחד הבודדים שנהנו מאמונו המלא של ארגון הטרור הלבנוני בסוריה.

 

עוד דווח כי עבודתו של אסבר הצריכה תיאום בין גורמים איראניים לגורמי חיזבאללה. בשל כך הופקדה בידיו משימת בניית מחסניים יעודיים לארגונו של חסן נסראללה על אדמת סוריה. עוד דווח כי ב-2015 פרסם אסבר מכתב הספד לעימאד מורנייה, ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה שחוסל ב-2008 בדמשק. בחיזבאללה טוענים עד היום כי ישראל עומדת מאחורי חיסולו של מורנייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים