שתף קטע נבחר

הקבינט דן במצב בעזה: הסיכוי להסדר עם חמאס - נמוך

בתום ישיבת הקבינט ההערכה היא כי הסיכויים להסדרה רחבה ארוכת טווח עם חמאס נמוכים, כיוון שיש יותר מדי מכשולים בדרך וספק אם ניתן לגשר על הפערים בין הצדדים. בתום הישיבה פורסמה הודעה לקונית: "צה"ל מוכן לכל תרחיש"

במשך כחמש שעות דנו שרי הקבינט בהסדר ברצועת עזה. במהלך הישיבה עדכן הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, את השרים בתמונת המצב באשר לעזה. בהודעת הקבינט נכתב: "צה"ל מוכן לכל תרחיש". במהלך ישיבת הקבינט לא התקבלו החלטות והשרים לא נדרשו לאשר את חלקה של ישראל בהסדרה.

סיור של הקבניט בפיקוד העורף (צילום: קובי גדעון, לע
הקבינט בסיור בשטח. "צה"ל מוכן לכל תרחיש"(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

השרים דנו בתוכנית ההסדרה ברצועת עזה. התוכנית, ביוזמתו של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב, מהווה למעשה שלב ראשון בניסיון להגיע להבנות בין חמאס לישראל בתיווך המודיעין המצרי.

 

השורה התחתונה של ישיבת הקבינט היא פסימית: הסיכויים להסדרה רחבה ארוכת טווח עם חמאס נמוכים, כיוון שיש יותר מדיי מכשולים בדרך וספק אם ניתן לגשר על הפערים בין הצדדים. חמאס דורש שחרור אסירים כבדים תמורת התקדמות במגעים לשחרור האזרחים והחזרת גופות החיילים. ישראל מתנגדת לשחרור אסירים כבדים ומתנה כל הסדרה רחבה בפתרון סוגיית האזרחים והחיילים.

 

במקביל, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן מקשיח עמדות. הוא ממשיך בסירובו להגדיל את המשכורות לעובדים ומתנגד להצעות המצרים, דבר שמרחיק את הפיוס הפנים פלסטיני. אם אבו מאזן לא יסכים לקחת אחריות אזרחית על הרצועה - ספק אם ניתן להכניס כסף מזומן עזה ולהגדיל את כוח הקנייה של התושבים. לכן, הסיכוי היחיד להתקדמות הוא רק בשלב הראשון והוא הפסקת אש: חמאס יתחייב להפסיק את טרור העפיפונים והבלונים וישראל תסכים מנגד לפתיחה מחודשת של מעבר כרם שלום ולחידוש ההיתרים שנהגו לגבי מרחב הדיג.

 

הערכת מצב בקריה תל אביב (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
איזנקוט, נתניהו וליברמן בהערכת מצב בחודש שעבר(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

גורם מדיני אמר: "למען הסר ספק, המגעים המתקיימים כיום ממוקדים במטרה אחת: הפסקת האש. הפסקת אש מוחלטת תביא מצד ישראל לפתיחה מחודשת של מעבר כרם שלום ולחידוש ההיתרים שנהגו לגבי מרחב הדיג. אין על הפרק כל הסדרה רחבה ללא פתרון סוגיית החזרת אזרחינו וגופות חללינו המוחזקים ברצועה. חלק מהדיווחים בתקשורת מתייחס למגעים פנימיים שמתנהלים בין חמאס לרשות הפלסטינית".

 

ההערכה בישראל שהפסקת אש כזאת לא תסתפק את חמאס לטווח יותר ארוך ולכן יש לקחת בחשבון שהוא ירצה להגיע לעימות מוגבל עם ישראל. לכן בהודעת הקבינט דובר על כך שצה"ל ערוך לכל התרחישים.

 

משפחות החללים הפגינו

מחוץ למשרד ראש הממשלה הפגינו כ-30 פעילים ובני משפחותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ז"ל, שמתנגדים להסדרה ללא השבת גופות יקיריהם מעזה.

 

 

זהבה שאול, אמו של החייל החטוף אורון שאול (אלכס גמבורג)
שאול. "הפגישה הייתה עבור הרצל הקש ששבר את גב הגמל"(אלכס גמבורג)

זהבה שאול, אמו של אורון שטענה מוקדם יותר היום כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה אותה ואת בעלה המנוח הרצל "שקרנים", התייחסה להכחשה הגורפת לדברים שיצאה מלשכת נתניהו. "כל מה שאמרתי אמת, זה שהוא חושב שהוא דובר אמת, בסדר. אתם יכולים לשאול גם את משפחת גולדין, הם היו איתנו ביחד, זה היה אחד על אחד".

 

במסיבת עיתונאים, שכינסו בבוקר קרוביהם של שני חללי צה"ל, אמרה זהבה שאול כי "כחודשיים לפני מות בעלי הרצל נפגשו עם ראש הממשלה נתניהו, והוא צעק עלינו והטיח בנו האשמות. הוא כינה אותנו 'שקרנים'".

 

שאול אמרה עוד כי "עד לפגישה זו, הרצל נתן אמון מלא במערכת והאמין להבטחות של ראש הממשלה. פגישה זו הייתה עבורו קש ששבר את גב הגמל. לפני מותו השאיר הרצל בידי את צוואתו - לא להאמין יותר להבטחות ולעשות כל שביכולתנו להשיב את אורון הביתה".

 

 


פורסם לראשונה 05/08/2018 20:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
הרמטכ"ל איזנקוט וראש הממשלה נתניהו
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים