שתף קטע נבחר

זהבה שאול: "רה"מ צעק עלינו"; נתניהו: "מעולם לא"

לקראת ישיבת הקבינט בנוגע להסדרה מול חמאס, טענה זהבה שאול טענה כי נתניהו גער בה ובבעלה. משפ' גולדין: "ישיבת הקבינט - הצגה. נתניהו, תלמד מטראמפ - אין הסדרה בלי תמורה". גורם מדיני: "לא תהיה הסדרה בלי החזרת חללינו ואזרחינו"

 

 

 

 

מסיבת עיתונאים משותפת של משפחות גולדין, שאול ומנגיסטו (צילום: אלכס קולומויסקי)
זהבה שאול במסיבת העיתונאים(צילום: אלכס קולומויסקי)

בני משפחותיהם של אורון שאול והדר גולדין ז"ל, לצד המשפחה של איברהים אבו גנימה, שנמצא בידי חמאס ברצועת עזה, קיימו הבוקר (א') מסיבת עיתונאים משותפת על רקע הדיווחים על ההתקדמות במגעים להסכם הסדרה אזורי ובינלאומי בעזה. לאחר האירוע שהתקיים במלון קראון פלאזה בירושלים, המשפחות החלו לצעוד לכיוון משרד ראש הממשלה בדרישה להיפגש עם נתניהו. בשעות הצהריים היום, במקביל לישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, המשפחות מקיימות אירוע מחאה מול משרד ראש הממשלה. גורם מדיני בכיר מסר כי "המגעים הם על הפסקת אש. לא תהיה הסדרה רחבה ללא פתרון לסוגיית החזרת חללינו ואזרחינו שנמצאים בעזה".

 

זהבה שאול, אמו של אורון שאול ז"ל, אמרה במסיבת העיתונאים מוקדם יותר: "ביום חמישי הקרוב נציין שנתיים למותו של הרצל בעלי, אבא של אורון. כמו שכולם יודעים הרצל נפטר לאחר שהפסיד בשתי מלחמות: הראשונה - החזרתו של אורון. המלחמה השנייה - המלחמה בסרטן שהתפשטה בגופו. כחודשיים לפני מותו נפגשנו עם ראש הממשלה נתניהו והוא צעק עלינו והטיח בנו האשמות. הוא כינה אותנו שקרנים. עד לפגישה זו, הרצל נתן אמון מלא במערכת והאמין להבטחות של ראש הממשלה. פגישה זו הייתה עבורו קש ששבר את גב הגמל. לפני מותו השאיר הרצל בידי את צוואתו - לא להאמין יותר להבטחות ולעשות כל שביכולתנו להשיב את אורון הביתה". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו מעולם לא צעק על משפחות שכולות ולא הטיח בהן האשמות, וכך גם ביחס למשפחת שאול. ראש הממשלה ימשיך לעשות כל מאמץ עד שהבנים יחזרו הביתה".

 

 

שאול הוסיפה: "אני כאן היום כאמו של אורון וכרעייתו של הרצל. אני מודיעה לממשלת ישראל ולעומד בראשה כי אעשה כל מה שביכולתי, למרות מצבי הבריאותי הלא הפשוט, על מנת להחזיר את אורון הביתה. אני קוראת מפה לממשלת ישראל - אל תהיו שותפים למשא ומתן עם ארגון הטרור ואל תחתמו על הסכם עם שום ארגון שפל ואכזרי שחטף את אורון והדר, מיטב בנינו וחיילנו שיצאו להגן על המולדת. אני פונה בפנייה אישית לכל עם ישראל, כולל תושבי עוטף עזה, שאורון והדר נלחמו על מנת להבטיח להם ימים שקטים ושלווים. בבקשה, הצטרפו למאבק המוסרי ותסייעו לנו למנוע מממשלת ישראל לחתום על הסכם רגיעה עם חמאס שאינו כולל תנאים ראשונים ומקדמיים של השבת הבנים הביתה. אל תתנו לממשלת ישראל להפקיר את הבנים בידי האויב. זהו חלון הזדמנות אחרון בשבילנו. אסור לנו לפספס אותו. ושבו בנים לגבולם".

 

אופק (17) אחיו של אורון: "הממשלה צריכה לעמוד על שלה. חברי הקבינט צריכים לדרוש שאח שלי אורון, הדר, אברה מנגיסטו יהיו בהסכם, שלא ייחתם הסכם בלעדיהם. לא ייתכן שעושים הסכם עם חמאס לגבי נושאים מסוימים, ומצד שני לא מצליחים להגיע להסדר או להפעיל לחצים על מנת להחזיר את השבויים והנעדרים, או שאולי פשוט לא מתאמצים מספיק כדי להביא אותם".

 

מסיבת עיתונאים משותפת של משפחות גולדין, שאול ומנגיסטו (צילום: אלכס גמבורג)
מסיבת העיתונאים המשותפת של משפחות גולדין ושאול (צילום: אלכס גמבורג)

 שמחה גולדין, אביו של הדר: "המילים שנתניהו מקפיד לומר בכל אירוע וטקס כי המדינה עושה ככל יכולתה הן מילים חלולות שמאחוריהן אין כלום ולא היה כלום. עכשיו יש ביטויים חדשים - מסגרת רחבה, הסדרה רחבה - הכל ספין. האמת היא שאין מתווך גרמני, אין ערוץ קטארי, אין איש מודיעין מצרי שעוסקים בהשבת החיילים והאזרחים. הם לא קיימים כי ראש ממשלת ישראל הפך שותף בכיר להסכם הכניעה, ההסדרה. אני מציע לקרוא לזה 'מו"מ שמו"מ'.

 

"איבדתי את האמון שלי כשנתניהו חתם הסכם עם ארדואן שהשפיל את חיילי השייטת", הוסיף גולדין. "הוא החליט ברגע האחרון להוציא מההסכם את התנאי המקדים למהלך, שהיה החזרת החיילים, למרות התחייבותו. אנחנו לא נגד מו"מ על הסכם חילופי שבויים, אבל אין משא ומתן, לא היה וגם לא יהיה משא ומתן. איך אני יודע את זה? ביום חמישי שוחחתי עם המתאם ירון בלום והוא עצמו לא יודע שמתנהל משא ומתן להשבת הבן שלי, של אורון והאזרחים. ההסדרה כבר בעיצומה, הציבור הישראלי חייב להבין שאצל ראש הממשלה לא קיימת מחוייבות לערכי צה"ל ולברית בין הממשלה לבין משפחות החיילים, קיים רק הספין".

 

מסיבת עיתונאים משותפת של משפחות גולדין, שאול ומנגיסטו (צילום: אלכס גמבורג)
שמחה ולאה גולדין(צילום: אלכס גמבורג)

מסיבת עיתונאים משותפת של משפחות גולדין, שאול ומנגיסטו (צילום: אלכס גמבורג)
זהבה שאול, במסיבת העיתונאים היום(צילום: אלכס גמבורג)

לאה גולדין: "אני קוראת לראש הממשלה - ביבי, תלמד מטראמפ. לפני השיחות, לפני ההסכמים, הוא הכריח את המנהיג הצפון קוריאני להחזיר את השבויים והנעדרים האמריקנים הביתה. ביבי, תלמד מטראמפ. אין הסדרה בלי תמורה. אין שיקום ושדרוג בלי אורון, הדר, הישאם ואברה תחילה. הומניטרי תמורת הומניטרי. נתניהו חייב לומר היום שבכל הסדרה החיילים והאזרחים חוזרים תחילה. הסכמים על הקרח, בחום של המזרח התיכון, ראינו כבר בהסכם הטורקי לפני שנתיים ובקהיר לפני ארבע שנים. לא נסכים לראות את הבגידה בערכים של החברה הישראלית. 

 

"לפני שלושה שבועות נתניהו הגיע לביקור בעוטף, אחרי כמעט שלושה חודשים שלא היה שם", הוסיפה גולדין. "באותו יום בדיוק ציינו ארבע שנים לחטיפתו של הדר. נתניהו אמר אז - 'זהו יום השנה הרביעי של הדר גולדין, אנחנו מחויבים להחזיר אותם'. אמר ושוב פעם לא עשה. ההסדרה הזו מבושלת ומהונדסת על ידי נתניהו באופן אישי, החיילים והאזרחים לא חלק ממנה".

 

לאחר מסיבת העיתונאים הגיעו משפחות גולדין ושאול, יחד עם עוד כמה עשרות מפגינים, אל מחוץ למשרד ראש הממשלה. המפגינים עצרו את הרכב של סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, וצעקו "מושחתים הביתה"

 

הודעת המשפחות מתקיימת על רקע הגעתה של משלחת בכירי חמאס לרצועת עזה כדי לקיים דיונים על הסכם רגיעה מול ישראל, שבמסגרתו ישופרו תנאי החיים ברצועת עזה וייצאו לפועל פרויקטים גדולים כמו נמל ימי באיסמאעיליה במצרים ונמל תעופה בסיני, שישרתו את עזה.

 

סאלח אל עארורי ואסמאעיל הנייה בעזה (צילום: EPA)
זהבה שאול ליד בית ראש הממשלה ומשלחת חמאס בעזה(צילום: EPA)

השר יריב לוין אמר לפני ישיבת הממשלה על הדיון המתוכנן בקבינט בנושא ההסדרה מול עזה: "ראש הממשלה מחויב באופן מוחלט לביטחון המדינה, ובד בבד להחזרה והשבה של כל שבוי או נעדר. הדברים האלה ברורים מאליהם ואני בטוח שההחלטה שתתקבל בקבינט תיעשה מתוך ראיה כזאת"

 

ביום שישי בני משפחתו של אורון שאול ז"ל, שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו והפצירו בו שלא להסכים לרגיעה מול חמאס בלי החזרת השבויים והנעדרים. במכתבם לראש הממשלה ולחברי הקבינט המדיני-ביטחוני, כתבו: "אנו פונים אליכם בשעה גורלית זו ערב התכנסות הקבינט שאמור לדון לקבל החלטות בנושא ההסדרה בעזה (הודנא). נקדים ונאמר - כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, אברה ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שעליו הוא חתום עליו, או לחילופין את ההבנות וההבטחות בעל-פה שהתקבלו. זכרו, כל זאת יחזור אלינו כבומרנג. על מנת שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי, הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו. רק כך ההסכם יהיה חזק וראוי".

 

ביום שישי האחרון הגיעו כ-200 בני אדם לתמוך בהוריו ובאחיו של סגן הדר גולדין, לאירוע שהתקיים בפעם ה-14 בגבול רצועת עזה. ד"ר לאה גולדין אמרה: "אנחנו מאוד מוטרדים מישיבת הקבינט ביום ראשון והידיעות על הסדרה, כי לא מדברים על החיילים". בני המשפחה מסרו בשבוע שעבר מכתב למטה האו"ם בירושלים, שמיועד לניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון.

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
זהבה שאול במסיבת העיתונאים
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים