שתף קטע נבחר

ראש העיר גבעתיים נגד שר הפנים: "נראה אותו סוגר הכול בשבת"

רן קוניק תקף את דרעי, שסירב לאשר פתיחת עסקים בשבת: "הוא עשה טעות ולא יודע איך לרדת מהעץ". ראש העיר הבטיח: "נלך עם הנושא הזה עד הסוף"

ראש העיר גבעתיים, רן קוניק,  תקף היום (ב') את שר הפנים אריה דרעי, שסירב לאשר את חוקי העזר העירוניים שיתירו פתיחת עסקים בשבת. "אם שר הפנים גיבור וחזק נגד פתיחת עסקים בשבת, למה הוא עושה איפה ואיפה? נראה אותו סוגר את הכול", אמר קוניק.

ראש העיר גבעתיים רן קוניק ושר הפנים אריה דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי, אלעד מלכה)
קוניק ודרעי. "נראה אותו סוגר הכל"(צילום: אלכס קולומויסקי, אלעד מלכה)

בשיחה עם ynet אמר קוניק: "אנחנו נלך עם הנושא הזה עד הסוף ולא נאפשר מצב שבו בתי הקפה והמרכולים בגבעתיים, שפתוחים הרבה מאוד שנים, יסגרו. החוק הזה הוא כפייה דתית. גם הציבור הדתי בגבעתיים, שהוא פרגמטי ומסורתי ואוהב את העיר כמו שהיא, לא רוצה לכפות שום דבר על החילונים".

 

הוא הוסיף: "בחוק העזר שהעברנו עשינו את זה בצורה מצומצמת כדי לא לפגוע בדתיים. הגדרנו בדיוק איזה עסקים ייפתחו - מכסה ספציפית שכל מטרתה היא לשמור על המצב הקיים".

קוניק. "נלך עם הנושא הזה עד הסוף" (צילום: ריאן) (צילום: ריאן)
קוניק. "נלך עם הנושא הזה עד הסוף"(צילום: ריאן)

 

אריב דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
דרעי. "אם הוא גיבור וחזק נגד פתיחת עסקים בשבת - שיסגור הכל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

"העניין כאן זה לא רק האכיפה, אנחנו מתנגדים שמשרד הפנים יקבע לנו", אמר קוניק. "אם שר הפנים גיבור וחזק נגד פתיחת עסקים בשבת, למה הוא עושה איפה ואיפה? למה יש משחקי כדורגל בשבת? למה יש תיאטראות בשבת? למה מותר לפתוח מסעדות? נראה אותו סוגר הכל. אם הוא לא מסוגל לסגור הכל שיתן לכל עיר לקבוע מה מתאים לה".

 

קוניק דחה את הטענות שלפיהן ראשי הרשויות מנצלים את המאבק בחוק השבת לצרכים פוליטיים לקראת הבחירות המקומיות, והפנה אצבע מאשימה שוב לדרעי: "מי שהקפיץ את הנושא זה אך ורק השר דרעי, שחשב שהולכים לבחירות לכנסת. למה הוא התעורר עכשיו? אני לא הייתי משנה את חוק העזר העירוני אם שרעי לא היה מחוקק את חוק השבת".

 

"אני אומר לשר דרעי 'הרצחת וגם ירשת?'. הוא עשה טעות וכנראה לא יודע עכשיו איך לרדת מהעץ. הוא נשאר תקוע עם חוק שחשב שייתן לו מנדטים לפני הבחירות והתברר שאין בחירות בזמן הקרוב", אמר קוניק.

 

משרד הפנים הודיע אתמול לארבע רשויות מקומיות, בהן גם גבעתיים, כי דרעי פסל את חוקי העזר שאישרו, המאפשרים פתיחת עסקים בשבת. במשרד הפנים הסבירו כי השר דרעי פסל את החוק מאחר שהרשויות לא עמדו בדרישה לנמק מדוע הכרחי לפתוח את העסקים ביום המנוחה ולהסביר מה תמהילם באזור ואת מי הם משרתים. דרישה זו היא חלק מחוק המרכולים שאושר בתחילת השנה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ומעניק לשר הפנים את הסמכות לבטל חוקי עזר עירוניים בכל הנוגע לשמירת השבת במרחב הציבורי.

 

יושב ראש מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, אמר בתגובה כי "המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה שלפני בחירות כדי לקושש קולות. אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר, בטח ובטח שהועברו טרם תיקון החקיקה שנעשה בכנסת לפני שבעה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, אלעד מלכה
קוניק ודרעי
צילום: אלכס קולומויסקי, אלעד מלכה
מומלצים