שתף קטע נבחר

הסתיימה שביתת האחיות: "האבטחה תתוגבר"

משרד הבריאות הודיע כי המגעים בין הצדדים נשאו פרי והביאו לפתרון המשבר. בין הסיכומים: יישום מלא של הוועדה למיגור אלימות נגד צוותים רפואיים, הוספת מאות תקנים חדשים לחדרי מיון, למערך הפסיכיאטרי ולמחלקות ההמטו-אונקולוגיה ילדים, כמו גם לטיפות חלב

 

 

 

הסתדרות האחיות הודיעה הערב (שלישי) כי חלה התקדמות משמעותית במשא ומתן עם נציגי משרד האוצר ומשרד הבריאות על רקע מקרי האלימות בבתי החולים. זמן קצר לאחר מכן הודיע דובר משרד הבריאות כי המגעים נשאו פרי וכי הוחלט על סיום השביתה ותגבור משמעותי לאבטחת הצוותים הרפואיים, כמו גם תוספת תקנים למערכת הבריאות.

 

מההסתדרות האחיות נמסר כי "פריצת הדרך חלה בכל הנושאים שעלו לדיון, בהם העומסים הכבדים במחלקות, ביטחון מוסדות הבריאות ויישום סעיפי הענישה והאכיפה".

 

מחאת האחיות בבית חולים שיבא (צילום: יריב כץ)
מחאת האחיות בבית חולים שיבא(צילום: יריב כץ)

הצדדים סיכמו על הוספת 100 תקנים נוספים לאחיות במערך הפסיכיאטרי, מרפאות טיפת חלב ומחלקות המטו-אונקולוגיה ילדים. בנוסף סוכם על הוספת תקנים לאחיות חדרי מיון - אך המספר ייקבע בדיון נוסף שייערך עד סוף השנה. עוד הוחלט ליישם את החלטות ועדת מור יוסף, שהוקמה לאחר רצח האחות טובה קררו, אך טרם הוחלט על מקור תקציבי לכך. העלות המשוערת להסכמות נאמדת במיליוני שקלים.

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתום השיחות כי "בטיחותם האישית של הצוותים הרפואיים היא מעל הכל. אני סמוך ובטוח כי הערב הבאנו בשורה למערך הבריאות בישראל שעושה לילות כימים למען האזרחים". ניסנקורן הוסיף כי הוא מחזק את יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן ויו"ר ארגון עובדי קופות החולים פרוספר בן חמו על "מנהיגות יוצאת דופן", והודה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר האוצר משה כחלון על הירתמותם לפתרון המשבר.

 

"כמו תמיד האחיות במדינת ישראל הן נושאות הדגל המובילות את השינוי במערכת הבריאות הציבורית עבורנו ולמען הצוותים הרפואיים עובדי מערכת הבריאות ואזרחי ישראל. החלטנו לשים קץ לאלימות ולהקל על עומסים הקשים במערכת הבריאות וכך עשינו", אמרה כהן. "עמדנו על כך שכל המלצות הוועדה ייושמו ככתבם וכלשונם עד לסוף השנה כמו גם מתן מענה ראשוני לעומסים הקריטיים והקמת ועדה ליישום תקינה חדשה חדרי המיון".

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר בצאתו מהמו"מ לסיום שביתת האחיות: "בטיחותם האישית של הצוותים הרפואיים היא מעל לכל. אני סמוך ובטוח כי הערב הבאנו בשורה למערך הבריאות בישראל שעושה לילות כימים למען האזרחים. ברצוני לחזק את יו"ר ההסתדרות האחיות אילנה כהן ואת יו"ר ארגון עובדי קופת חולים כללית פרוספר בן חמו על מנהיגות יוצאת דופן. כמו כן ברצוני להודות לשר הבריאות ושר האוצר על הרתמותם לפתרון המשבר".

 

ליצמן בירך על הסיכומים וסיום השביתה ואמר: "הצלחנו להביא לתוספת משמעותית למערכת הבריאות תוך חיזוק הביטחון האישי של צוותי הרפואה". מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אמר גם הוא כי "מדובר בהישגים חשובים מאוד גם עבור האחיות, אבל גם עבור המערכת כולה".

 

השביתה הארצית נפתחה הבוקר במרבית בתי החולים בארץ לאחר שהשיחות הגיעו אתמול למבוי סתום. במסגרת השביתה הודיעה הסתדרות האחיות כי בתי החולים לא יערכו ניתוחים שאינם דחופים, המחלקות לטיפול נמרץ יפעלו במתכונת מצומצמת, והשירות במרפאות לבריאות המשפחה (טיפת חלב) יינתן רק לנשים הרות בסיכון.

 

מחאת האחיות בבית חולים הדסה עין כרם (צילום: יעל פרידסון)
הדסה עין כרם, היום(צילום: יעל פרידסון)

מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, פרופסור רפי ביאר, אמר כי 27 מתוך 40 ניתוחים שנקבעו להיום בוטלו. "כואב לי הלב על החולים שממתינים שבועות וחודשים, ובאים לפתח של בית חולים שלא יכול לנתח אותם", אמר ביאר. "אבל אני מבין את הזעקה של האחיות. אנחנו חווים את האלימות באופן מאוד שכיח, לא רק כלפי אחיות, אלא גם כלפי צוותי ביטחון, רופאים ולפעמים צוות מנהלי אחר. אני חושב שאנחנו לא עושים מספיק בנושא הזה".

 

מנגד, מנהל בית החולים הדסה עין כרם, פרופסור זאב רוטשטיין - קיבל את השביתה בתחושות מעורבות, לדבריו, וקיים רק אסיפת מחאה שבה הסבירו לאחיות כיצד להימנע ממקרי אלימות נוספים.

 

שביתת האחיות (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

"אני לא חושב שהפתרון לאלימות טמון במאבטחים ליד כל מיטה בבית החולים", אמר רוטשטיין ל-ynet. "למדנו שאנשי ביטחון זה הטריגר לפריצה של אלימות. לכן אני לא חושב שחדרי מיון צריכים להיות עם מאבטחים בכל פינה. יחד עם זאת אנחנו מכירים מצבים שבהם מתפרצת אלימות וצריך לאפשר לאנשי בטחון להגיע במהירות".

 

"הדבר החשוב ביותר לעשות הוא לחנך אנשי צוות להעניק שירותים עם מינימום קונפליקטים. גם במצב של לחץ וכאב של משפחות - ניתן ללמד את הצוות כיצד לעבוד עם מינימום חיכוכים שיובילו לאלימות פיזית. זה לא מונע במאה אחוז את הפגיעה, אבל אין ספק שזה מצמצם את האלימות הפיזית", הסביר.

 

על פי נתוני משרד הבריאות, מדי יום מותקפים בממוצע שלושה אנשי צוות רפואי. "האחיות והאחים במדינת ישראל החליטו כי דמם אינו הפקר", אמרה יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן.

"הכרזנו על שביתה כוללת עד שלא יבוצעו פעולות אופרטיביות לפתרון העומסים הבלתי-נסבלים ולהגנה על הצוותים הרפואיים ועובדי מערכת הבריאות. לא יכול להיות שאחות תצא לטפל בחולים ותסיים בחדר מיון. לא ייתכן שהממשלה תעמוד כצופה מן הצד בעת שהצוותים הרפואיים משמשים כשק חבטות".

 

לפני כתשעה חודשים הגישה ועדה בראשות פרופ' שלמה מור יוסף את המלצותיה למיגור תופעת האלימות בבתי החולים. הוועדה קבעה בין היתר כי יש להרחיב את סמכויות המאבטחים בבתי החולים, להציב שוטרים בחדרי מיון, להרחיב את הענישה לתוקפי צוות רפואי ולפתח יישומון שישמש כלחץ מצוקה. אולם רבות מההמלצות לא יושמו עד היום.


פורסם לראשונה 07/08/2018 20:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
האחיות השובתות בבית החולים שיבא
צילום: יריב כץ
מומלצים