שתף קטע נבחר

הוא בכלל לא התכוון: הלבנוני שבדרך להיות נשיא ברזיל

נשיא ברזיל לשעבר לולה הוא מועמד מפלגת הפועלים בבחירות, אבל הרשעתו בשחיתות צפויה לגרום לפסילתו. האיש שנבחר להחליפו: פרננדו חדד, כלכלן בן 55 ממוצא לבנוני-נוצרי, שנחשב לחסר כריזמה ובקושי זכה ליחס בסקרים. עכשיו הוא מועמד מוביל: "נשמיע את קולו של לולה, הגדול במנהיגי ברזיל"

מפלגת הפועלים של ברזיל, מפלגת השמאל הגדולה במדינה, הודיעה כי ראש העיר סאו פאולו לשעבר פרננדו חדד הוא שיהיה המועמד מטעמה לנשיאות, אם ייאסר על המועמד הנוכחי שלה, הנשיא לשעבר לואיז אינסו לולה דה סילבה, להתמודד בבחירות. דה סילבה יושב בכלא משום שהורשע בשחיתות.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

בחירות ברזיל נשיאות פרננדו חדד עם מנואלה דבילה (צילום: AP)
צבר מוניטין כראש עיר, אבל הובס בהתמודדות על כהונה שנייה. פרננדו חדד(צילום: AP)

עד עתה היה חדד דמות שולית מאוד בסקרים, אבל ההכרזה שלשום כי הוא צפוי להיות מועמד המפלגה לנשיאות הופכת אותו מיד לאחד המתמודדים המובילים במרוץ. מפלגתו, נזכיר, ניצחה בכל אחת מארבע מערכות הבחירות האחרונות.

 

חדד בן ה-55, נוצרי ממוצא לבנוני, הוא כלכלן, עורך דין ופרופסור באוניברסיטה. בממשלות של לולה דה סילבה ושל בת טיפוחו דילמה רוסף כיהן חדד כשר החינוך, וב-2012 נבחר לראש העיר סאו פאולו. בתקופת כהונתו כראש העיר חל שיפור בתשתיות התחבורה בעיר, ועובדה זו, כמו גם תוכנית מוצלחת למלחמה בסמים, נתנו לחדד מוניטין של אדם בעל יכולות ושל מי שמסוגל להוביל תהליכי מודרניזציה. העובדה שחדד הוא פוליטיקאי צעיר יחסית ומרוחק מפרשות השחיתות הגדולות שמטלטלות את הפוליטיקה הברזילאית, נותנת לו יתרון אף היא.

 

עם זאת, לחדד יש גם בעיות. הוא נחשב לפוליטיקאי לא כריזמטי, וכשהתמודד על כהונה נוספת כראש העיר ב-2016 נחל תבוסה כשהפסיד כבר בסיבוב הראשון. הבחירה בו למחליפו של לולה דה סילבה עשויה להיראות תמוהה בעיני חלק מאנשי השמאל בברזיל, אבל לדה סילבה לא היו יותר מדי ברירות – כמה חברים פופולריים יותר במפלגה מאשר חדד נכלאו בעצמם בגין פרשות שחיתות או שמתנהלות נגדם חקירות, ומועמדים אפשריים אחרים החליטו לוותר על המרוץ הנוכחי לנשיאות ובמקום זאת להתמודד על מושבים בקונגרס.

בחירות ברזיל נשיאות פרננדו חדד עם מנואלה דבילה (צילום: AP)
עם המועמדת לתפקיד סגנית הנשיא מנואלה דבילה(צילום: AP)

למרות פרשות השחיתות שבהן הסתבך לולה בן ה-72 ולמרות צרותיו המשפטיות הוא ממשיך לזכות לאהדה עצומה בציבור הברזילאי וגם כעת הוא מוביל בסקרי הבחירות, אבל הסיכויים שאכן יוכל להתמודד על תפקיד הנשיא נראים קלושים. דה סילבה כבר הורשע במשפטו, ולפי החוק הברזילאי ההרשעה מונעת ממנו להתמודד בבחירות. הוא ממשיך לטעון כי הוא חף מפשע, ותקוותו היא שערעורו יתקבל.

 

עד כמה חדד הוא בעצם בסך הכול תוכנית ב' מבחינת מפלגת הפועלים מבהירה הצהרתה של יושבת ראש המפלגה, גלייזי הופמן, שלפיה בחודשים הקרובים ייסע חדד ברחבי ברזיל ו"ישמיע את קולו של לולה". הופמן הבהירה כי אם בסופו של דבר יותר לדה סילבה להתמודד בבחירות – חדד לא רק יפרוש מהמרוץ לנשיאות, אלא גם יימנע ממאבק על תפקיד סגן הנשיא, וישאיר את התפקיד הזה למי שנבחרה לרוץ כסגניתו שלו, מנואלה דאבילה הצעירה, אשת המפלגה הקומוניסטית של ברזיל.

הנשיאה המודחת דילמה רוסף. בשנותיה החלה ברזיל לשקוע (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הנשיאה המודחת דילמה רוסף. בשנותיה החלה ברזיל לשקוע(צילום: gettyimages)

הפרשן הפוליטי אלברטו אלמיידה, שחיבר את הספר "קולם של הברזילאים", מעריך שהקשר של חדד עם דה סילבה יסייע לו להגיע לפחות למקום השני בסיבוב הראשון של הבחירות, ב-7 באוקטובר, וכך להתייצב לסיבוב שני ומכריע שלושה שבועות אחר כך. חדד כבר הבהיר כי הקמפיין שאותו יוביל יתבסס על "הגנה חסרת פשרות על לולה, המנהיג הפוליטי הגדול ביותר של ברזיל". חדד הוסיף: "אנחנו שוב מאוחדים סביבו. אנחנו צועדים לעבר ניצחון חמישי ברציפות בבחירות לנשיאות".

 

דרך אגב, כמו חדד גם הנשיא המכהן של ברזיל, מישל טמר, הוא בן למשפחה ממוצא לבנוני. טמר החליף בתפקיד את דילמה רוסף אחרי הדחתה.

 

גם כיום, כשהוא כלוא מאחורי סורג ובריח, ממשיך דה סילבה לשמש דמות בכירה מאוד בפוליטיקה הברזילאית. בשנים 2010-2003 הוא הוביל את ברזיל לפריחה כלכלית, הוציא מיליונים מהעוני והצליח להפוך את ברזיל לשחקן מרכזי בזירה העולמית. אבל בשנים האחרונות, אחרי שסיים את כהונתו, החלה שקיעה של הכלכלה הברזילאית, וגם חקירות השחיתות סביב מעלליהם של מאות פוליטיקאים ואנשי עסקים, בכלל זה דה סילבה, העכירו את מצב הרוח הלאומי. ההתרחשויות האלה פגעו במידה מסוימת בפופולריות של דה סילבה, אבל הוא עדיין זוכה לאהדה גדולה, ורבים מתומכיו סבורים שהרשעתו נבעה ממניעים פוליטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פרננדו חדד, וברקע לולה דה סילבה
צילום: AFP
מומלצים