שתף קטע נבחר

שר החוץ הבריטי לשעבר: "נשים עם בורקה נראות כמו תיבות דואר"

בוריס ג'ונסון פרסם מאמר שבו תמך בהחלטת דנמרק לאסור על לבישת בורקה: "זה מגוחך לחלוטין. אם תאמרו שהבורקה מדכאת - אני אתכם". הוא השווה בין לובשות הבורקה לתיבות דואר ואמר שהן נראות כמו שודדות בנקים. בכירים בבריטניה: "זו איסלאמופוביה מכוערת"

שר החוץ הבריטי לשעבר, בוריס ג'ונסון, ממשיך לעורר סערות גם לאחר שהתפטר מהתפקיד. בטור שכתב ל"דיילי טלגרף" הוא כינה נשים שלובשות בורקה "תיבות דואר" ואמר שהן נראות כמו שודדות בנקים.

דנמרק איסור בורקה נכנס ל תוקף הפגנה (צילום: רויטרס)
נשים עם בורקה בדנמרק. "מגוחך שאנשים בוחרים להסתובב כשהם נראים כמו תיבות דואר"(צילום: רויטרס)

דנמרק איסור בורקה נכנס ל תוקף הפגנה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ג'ונסון התייחס בטורו להחלת האיסור על לבישת בורקה בדנמרק. שר החוץ לשעבר אמר כי הוא מרגיש "רשאי לחלוטין" לצפות מנשים שיסירו את כיסוי הפנים כשהן מדברות איתו במשרד שלו. לטענתו, בתי ספר ואוניברסיטאות צריכים להיות מסוגלים לנקוט את אותה גישה אם התלמידה "מופיעה כאילו היא שודדת בנק". הוא הוסיף: "זה מגוחך לחלוטין שאנשים צריכים לבחור להסתובב כשהם נראים כמו תיבות דואר".

 

הפוליטיקאי הבריטי אמר כי עסקים וסוכנויות ממשלתיות צריכים להיות מסוגלים "לאכוף קוד לבוש" שיאפשר להם לראות את פניהם של הלקוחות. הוא הוסיף: "אם תאמרו לי שהבורקה מדכאת – אני אתכם. אם תאמרו שזה מוזר וסוג של בריונות לצפות מנשים לכסות את פניהן – אני מסכים לחלוטין ואף הייתי מוסיף שאני לא מוצא שום מקור כתוב למנהג הזה בקוראן".

ג'ונסון. "איסלאמופוביה מכוערת" (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'ונסון. "איסלאמופוביה מכוערת"(צילום: AP)

דבריו של ג'ונסון עוררו סערה גדולה בממלכה המאוחדת. בכיר במפלגת הלייבור היריבה שלח מכתב זועם להנהגת המפלגה השמרנית שבו טען כי דבריו של שר החוץ לשעבר הם "איסלאמופוביה מכוערת ועירומה" וכי על הנהגת השמרנים להעניק לחברי המפלגה הכשרה מגוונת למאבק באיסלאמופוביה.

 

ראש הממשלה תרזה מיי קראה לו להתנצל על דבריו ודחקה באנשים להיות "זהירים מאוד" בצורה שבה הם מתבטאים בנושאים רגישים. כשנשאלה אם ג'ונסון היה איסלאמופוב בדבריו ענתה מיי: "אמרתי שברור מאוד שכל מי שמדבר על הנושא צריך לחשוב היטב על השפה שהוא נוקט ועל ההשפעה שיש לדברים על האנשים. ברור שהשפה שבוריס השתמש בה פגעה באנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשים עם בורקה
צילום: רויטרס
מומלצים