שתף קטע נבחר

בת האלוף הדגימה תרגיל לצנחנים - ו-30 בני ישיבות סובבו את ראשם

ראש אכ"א הפיץ איגרת למניעת הדרת חיילות - אבל המקרים נמשכים: בתו מדריכת הצניחה של ראש אגף המבצעים אהרון חליוה הדגימה תרגיל לחניכים, ועשרות הפנו לה את הגב. אמה, שירה מרגלית: "אלו לא חרדים, זו המציאות העגומה". צה"ל: "חניך שינהג בחוסר כבוד למדריכות - לא ימשיך"

אהרון חליוה נועה מדריכת צניחה גיוס (צילום: מתוך
"הפנו את הגב ונעמדו בשלשות". מדריכת הצניחה ואביה, אלוף אהרון חליוה(צילום: מתוך "ידיעות אחרונות")
 

בתו של אלוף בצה"ל הדגימה לתרגיל לצנחנים - ועשרות חיילים בני ישיבות הפנו לה את הגב. ראש אכ"א אמנם הפיץ לאחרונה איגרת מיוחדת למניעת הדרת חיילות, אבל בשטח המקרים נמשכים. אשת התקשורת שירה מרגלית סיפרה כי לבתה המשרתת כמדריכת צניחה הפנו עשרות חיילים את הגב בזמן שהדגימה להם תרגיל. אביה של נועה הוא ראש אגף המבצעים במטכ"ל, אלוף אהרון חליוה.

 

כך כתבה שירה מרגלית: "אתמול נרדמתי בקושי אחרי יום קשה שבו נאלצתי לשמוע את בתי נועה החיילת, שהיא מדריכת צניחה, מספרת לי שבזמן שהדגימה ל-70 צנחנים תרגיל, 50 מהם הפנו אליה את הגב ונעמדו בשלשות כי היא אישה. וזו לא קבוצה של חרדים, זאת המציאות העגומה".

 

מדובר צה"ל נמסר: "במהלך אימון קורס הצניחה של חטיבת הצנחנים הדגימה מדריכה תרגיל לחניכים של מחלקה המורכבת מבני ישיבות. כ-30 חניכים שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה על ידי חיילת סובבו את ראשם. בעקבות האירוע התקיימה שיחה עם החניכים ובה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה"ל לא תהיה הפרדה בין מדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה וחניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכשרה. צה"ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת, גזע ומין. צה"ל רואה חשיבות במימוש יעודו של צה"ל תוך שימת דגש על ראייה שיוויונית וממלכתית".

 

 

רק בשבוע שעבר הפיץ ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז, איגרת מיוחדת. זאת בעקבות שורה של מקרים בתקופה האחרונה, שבהם ננקטו צעדים שפורשו כהדרת חיילות משרתות. באיגרת שהופצה לכלל מפקדי צה"ל, פעל ראש אכ"א לעצירת התופעה. עוד לפני כן נחשף ב-ynet כי לוחמות בגדוד המעורב "ברדלס" קיבלו פקודה לצאת מהבריכה במהלך נופש צבאי בכפר הנופש אשקלון "כדי לא לפגוע ברגשות חיילים דתיים".

 

האיגרת נכתבה "בעקבות כמה דיווחים על מקרים שבהם החליטו מפקדים להחמיר בכללי ההופעה והלבוש הקבועים בפקודות, למשל בדרך של הטלת איסור על חיילות ללבוש חולצה לבנה או הטלת איסור על לבישת בגד ים בשטחי הבריכה. החמרות אלה עומדות בניגוד לפקודות הצבא ולמדיניות, פוגעות שלא לצורך בקבוצות רחבות מבין המשרתים ואינן עולות בקנה אחד עם אחריותם של המפקדים בצה"ל. 

 

"אף מפקד אנו רשאי להחליט על דעת עצמו להחמיר בנוגע לפקודות או להקל בהן", הבהיר אלוף אלמוז. "הפקודות בנושא ההופעה, הלבוש והשירות המשותף הן פקודות מחייבות ויש לפעול לפיהן ככתבן וכלשונן. בצה"ל משרתים טובי המפקדים ומצופה מהם למצוא את שביל הזהב שיאפשר שירות מכבד לכל החיילים שתחת פיקודם. על המפקדים לגלות מעורבות בנעשה ביחידתם, לרדת לפרטים, לנקוט גישה פעילה ודומיננטית ולהציג עמדה פיקודית חדה וברורה מבלי לסטות מהפקודות, בלי להקל או להחמיר".

 

האיגרת של ראש אכ"א הופצה על רקע תלונות רבות שקיבצו הפורום החילוני ושדולת הנשים בישראל מחיילות שמשרתות בכל רחבי צה"ל. החיילות התלוננו על מקרים שבהם הרגישו כי הן מופלות בהתנהלות הצבא, בעיקר מול חיילים דתיים וההתחשבות בהם. התלונות הגיעו בעיקר בעקבות יישום פקודת השירות המשותף המעודכנת, שיזם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, ושזכתה להתנגדויות גם במגזר הדתי וגם בקרב פעילים חילוניים.

 

איתי שיקמן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך "ידיעות אחרונות"
אלוף אהרון חליוה ובתו
צילום: מתוך "ידיעות אחרונות"
מומלצים