שתף קטע נבחר

מלחמת הסחר: עוד מכסים בסין על סחורות אמריקניות

בתגובה להחלטת הנשיא האמריקני, הודיעה סין על הטלת מכסים בשיעור של 25 אחוזים על שורת מוצרים מתוצרת ארה"ב, כולל מכוניות, נפט ופלדה בשווי 16 מיליארד דולר

 

 

נשיאי ארה"ב וסין בימים יפים יותר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיאי ארה"ב וסין בימים יפים יותר(צילום: רויטרס)

 

סין הודיעה אחר הצהריים (יום ד') על הטלת מכסים נוספים בשיעור של 25 אחוזים על סחורות אמריקניות בשווי של 16 מיליארד דולר. הצעד הזה ננקט בעקבות החלטה דומה שקיבלה ארצות הברית שתיכנס לתוקף בעוד כשבועיים.

 

בהודעת משרד המסחר הסיני נאמר שהמכסים יוטלו על 333 מוצרים מתוצרת ארצות הברית, כולל מכוניות, אופנועים, ציוד רפואי, מוצרי נפט ופלדה וכבלים אופטיים. סין הודיעה כי ההחלטה האמריקנית להטיל מכסים היא "פעולה מאוד לא-הגיונית". בטיוטת ההחלטה המקורית מיוני, המכסים הסיניים היו אמורים לחול על 114 מוצרים אמריקניים, אך בהמשך נוספו מוצרים נוספים. היקף הסחורות לא השתנה.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע באחרונה כי הוא מוכן להטיל מכסים על כלל סחורות מסין בהיקף של 500 מיליארד דולר. הוא התייחס לגירעון המסחרי העצום בין שתי המדינות, ואמר בריאיון לרשת CNBC: "אני מוכן לעלות ל-500 (מיליארד)". בכך אותת כי הוא מוכן להעלות את מלחמת הסחר מדרגה עד שהסינים ייענו לדרישותיו לסחר הוגן ויפעלו לאיזון הגירעון המסחרי שעומד על כ-375 מיליארד דולר. היקף הסחורות הסיניות שעליהן מוטל מכס של 25 אחוזים יעמוד מ-23 באוגוסט על 50 מיליארד דולר.

 

"אני לא עושה את זה עבור פוליטיקה, אני עושה את זה עבור המדינה שלנו", אמר טראמפ בחודש שעבר. "סין ניצלה אותנו במשך זמן רב", הוסיף. לדבריו, מדינות רבות ניצלו את ארצות הברית. למרות האיומים בהטלת מכסי הענק על סין, טראמפ הודיע כי התוכנית טרם יצאה אל הפועל: "אני לא רוצה להפחיד אותם. אני באמת מחבב מאוד את הנשיא שי, אבל זה היה מאוד לא הוגן". לדבריו, בכירים סינים אמרו לו: "מעולם לא התלוננו בממשלים קודמים עד שהגעת. עכשיו אתה יותר ממתלונן. אנחנו לא אוהבים מה שאתה עושה".

 

 

לפני שבועיים צייץ טראמפ מסר חריף לסינים: "סין פוגעת בחקלאים שלנו, והם יודעים שאני אוהב ומכבד אותם, כאמצעי שיחייב אותי להמשיך ולתת להם עדיפות על ארצות הברית. הם מאוד אכזריים והניסיון שלהם ייכשל. אנחנו היינו נחמדים - עד עכשיו! סין השיגה יתרון של 517 מיליארד עלינו בשנה שעברה (הגירעון המסחרי)".

 

בחודש שעבר נכנסו לתוקף מכסים בהיקף על סחורות בהיקף של 34 מיליארד דולר, ובסוף החודש כאמור ייכנסו לתוקף מכסים נוספים בהיקף של 16 מיליארד דולר. סין הגיבה בצעד דומה - מכסים על תוצרת אמריקנית בשיעור זהה. ביום שני פנתה ארצות הברית לארגון הסחר העולמי והתלוננה על המכסים שהטילו הסינים, וגם על אלו שהטילו האיחוד האירופי, קנדה, מקסיקו וטורקיה בתגובה להטלת המכסים על פלדה ולאלומיניום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג
צילום: רויטרס
מומלצים