שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הבנקים הישראלים הסתבכו עם האמריקאים - וזה עלול לעלות להם 5 מיליארד שקל

  פרשת החשדות להעלמות המס שביצעו הבנקים הישראלים בארה"ב - לאומי, הפועלים ומזרחי-טפחות, צפויה להביא לקנסות שיצטברו יחד לסכום עתק של יותר מ-5 מיליארד שקל. האם זה יתגלגל גם לכיס שלנו?

  בשבוע הבא צפויים הבנקים לפרסם את הדוחות הכספיים לרבעון השני של השנה, זאת בעוד עננה כבדה מרחפת מעל התוצאות הכספיות שיציגו. לפחות על שניים מהם – הפועלים ומזרחי-טפחות. ברקע: חשדות לסיוע בהעלמות מס בהיקף של מיליוני דולרים.

   

   

  תחילתה של הפרשה לפני יותר מעשור. חקירות שביצעו רשויות החוק האמריקאיות, בהן מחלקת המשפטים של ארצות הברית, רשות המס (IRS), הוועדה לניירות ערך והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק (DFS), העלו חשד שמספר בנקים סייעו ללקוחות שלהם בארצות הברית, להפר את החוק ולהעלים מס.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  ברשימה ה"מכובדת", שכללה כ-15 בנקים, נכללו גם 3 בנקים ישראלים – לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות.

   

  לאחר שנמצאו ראיות ברורות לפרקטיקה הפסולה בה התנהלו הבנקים, בשנת 2014 הגיעו הרשויות האמריקאיות ובנק לאומי להסדר במסגרתו שילם הבנק קנס של 270 מיליון דולר. בפועל, ההוצאה של הבנק בגין הפרשה היתה גבוהה בהרבה והיא כללה תשלום לעורכי דין ויועצים שונים, כך שבסופו של דבר היא הסתכמה ביותר ממיליארד וחצי שקל.

  רקפת רוסק עמינוח, מנכ"לית לאומי (צילום: יוסי זליגר) (צילום: יוסי זליגר)
  רקפת רוסק עמינוח, מנכ"לית לאומי(צילום: יוסי זליגר)
   

  ההוצאה הזו פגעה קשות בשורת הרווח של הבנק, מה גם שבעקבותיה הוגשו מספר תביעות בארץ כנגד מי שכיהנו כראשי הבנק באותה תקופה וכן הוגשה גם תביעה ייצוגית.

   

  בנק הפועלים צפוי לקנס של 2.25 מיליארד שקל

  החקירות כנגד פועלים ומזרחי טפחות, כמו גם השיחות בין הבנקים לרשויות בארה"ב, נמשכו בשנים האחרונות ובמהלך הרבעונים האחרונים הפרישו שני הבנקים בגינן סכומים לא מבוטלים, שפגעו גם אצלם בשורת הרווח הנקי.

   

  בולט בכך הוא בנק הפועלים. מתחילת שנת 2017 הפריש הבנק בגין החקירות הללו סכום של 365 מיליון דולר (כ-1.28 מיליארד שקל), אולם זה כנראה לא הסוף. בדו"ח האחרון שפרסם, בחודש מאי, מציין הבנק כי "בשלב זה אין ביכולתו עדיין להעריך את היקף החשיפה וההשלכות הכספיות שלה".

   

  עוד נכתב בדו"ח, כי ייתכן שההפרשות הכספיות בפועל יהיו גדולות בהרבה. על פי הדו"ח, הבנק בנה מספר תרחישים אפשריים כיצד תסתיים החקירה ומה יהיו ההשלכות הכספיות. לדברי הבנק, ההפרשות שביצע עד כה, מתייחסות "לתרחיש המתון ביותר מבין התרחישים שנבחנו".

   

  פינטו ()
  אריק פינטו, מנכ"ל הפועלים

  בשבוע הבא, כאמור, הבנק צפוי לפרסם את הדוחות הכספיים ולא מן הנמנע שהוא יבצע הפרשה נוספת.

   

  גם במזרחי טפחות מצב העניינים לא מזהיר. כפי שפורסם הבוקר, דירקטוריון הבנק דחה הצעה של משרד המשפטים האמריקני לפיה הבנק ישלם קנס של 342 מיליון דולר, כחלק מהסדר.

   

  לשיטתו של הבנק, התשלום שיצטרך לשלם בסופו של דבר צפוי להיות נמוך יותר. עד כה הפריש הבנק סכום של 45 מיליון דולר.

   

  בבנק מזרחי ציינו כי "מכתבו של נציג משרד המשפטים האמריקני נוקב בסכום הנ"ל ללא כל פירוט או עקרונות תחשיב המבססים סכום זה". בתשובתם לרשויות בארה"ב כתבו בבנק, כי "כל חישוב סביר המבוסס על ההתנהגות הנטענת של הבנק כפי שתוארה, יוביל לסכום נמוך באופן משמעותי מאוד מהסכום שהוצע לבנק".

   

  אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי ()
  אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי

  לטענת הבנק, מדובר על סכום גבוה ביחס לכל חישוב סביר ולכן הוא דחה את ההצעה. למעשה זו יריית הפתיחה למשא ומתן על גובה הקנס.

   

  לדברי דורין פלאס, מנהלת מחלקת המחקר בבית ההשקעות IBI, נקודת המוצא לא טובה לבנק. "מדובר על סכום גבוה משמעותית ביחס לכל תחזית והערכה מוקדמת", אמרה. "לשם המחשה, גובה הקנס בהצעת ההסדר מתקרב ל-10% מההון של מזרחי".

   

  פלאס מעריכה, כי גם במקרה של מזרחי, שבינתיים הודיע כי יידחה את פרסום הדוחות הכספיים בכמה ימים, נראה הפרשה נוספת ברבעון השני, מה שצפוי להשפיע באופן שלילי על תשואת ההון העצמי שיציג הבנק.

   

  להערכתה, גם בנק פועלים יסיים את החקירה בסכומים גבוהים מהצפוי. "מודל הערכת השווי שלנו מניח תשלום קנס של 2.25 מיליארד שקל בפועלים", אומרת פלאס.

   

  המשקיעים בבורסה כבר "גבו" את הקנס

  אם מחברים את הקנס ששילם כבר לאומי, יחד עם הקנסות החזויים לפועלים ומזרחי, הסכום עולה על 5 מיליארד שקל. בהחלט לא כדאי להתעסק עם האמריקאים.

   

  האם תהיה לכך השפעה עלינו, לקוחות הבנקים? פלאס, כמו גם אנליסטים נוספים עמם שוחחנו, תמימי דעים שלא תהיה לכך השפעה. לדבריהם, ההשפעות צפויות יותר ברמה הניהולית, וכמובן בתוצאות שהבנק יציג ובהתאם בירידה בחלוקת הדיבידנדים (מה שעשוי להשפיע אולי על הציבור כמשקיע בבנק).

   

  בינתיים, במקביל לירידה חדה במניית הפועלים, מניית בנק מזרחי מתרסקת היום בכמעט 7%. זוהי ירידה בשווי המניה בסכום השווה פחות או יותר לסכום הקנס שהציעו האמריקניים - נתון מעניין בפני עצמו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים