שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האחות גורשה, המסעדה בפעילות חלקית

  פקחי ההגירה פשטו על מסעדת "רונג'אן" באשדוד ועצרו את אחותה של בעלת המקום, ששהתה באותו זמן במסעדה עם אשרת תיירת. אבי אביטל, בעל המסעדה: "מאתמול אנחנו רק בוכים. אשתי בדיכאון, אנחנו שוקלים לחזור לתאילנד". רשות האוכלוסין: "היא נצפתה עובדת במסעדה, כשהיא שוטפת כלים ומבשלת"

   

   

  השבוע (יום שלישי) פשטו פקחי ההגירה על מסעדת רונג'אן באשדוד, מסעדה תאילנדית שפועלת בעיר כבר שש שנים, ועצרו את סופנסא קונטון (26), אחותה של רונג'אן אביטל, בעלת המקום. פקחי ההגירה טוענים כי מצאו את קונטון עובדת במסעדה, בעוד קונטון מחזיקה באשרת שהייה של תיירת.

  בעלי מסעדת רונג'אן באשדוד (צילום: יח
  רונג'אן אביטל (מימין) עם אחותה סופנסא קונטון (צילום: יח"צ)
  הכל התחיל לפני מספר חודשים: אבי אביטל, בעל המסעדה ובעלה של רונג'אן, הגיש בקשה למשרד הפנים להביא את קונטון מתאילנד לישראל למשך שלושה חודשים: "ידענו שלקראת הקיץ יהיה לנו עומס מיוחד במסעדה, אז ביקשנו ממשרד הפנים להביא לארץ מתאילנד את גיסתי ליולי-ספטמבר בשביל שתשמור על הילדים. קיבלנו אישור ואני אפילו הפקדתי ערבות של 15 אלף שקל בשדה התעופה כשהיא הגיעה", מספר אביטל.

   

  "גיסתי הייתה במשך שלושה שבועות כל יום אצלנו בבית עד 13:00 עם הילדים, אחר כך היא הייתה באה למסעדה בסביבות 14:00, עוזרת קצת לאחותה ואז חוזרת שוב הביתה לילדים. אתמול בשעה 16:00 כולנו ישבנו כאן ואכלנו, ופתאום נכנסו פקחי ההגירה למסעדה והיא בדיוק ניקתה קופסאות של אוכל. הם נכנסו עם הטלפון למסעדה וישר צילמו אותה והם החליטו שהיא עובדת זרה לא חוקית, ולקחו במיידית אותה וגם אותי לחקירה. כל זה קרה באמצע המסעדה ליד הלקוחות, ככה עם שלושה שוטרים, זה לא נעים. אחר כך לקחו אותה בזינזנה לעומר, אותי חקרו במשך שלוש שעות ואז הם החליטו על גירוש מיידי לתאילנד. הם נתנו לנו לבחור או שהיא תלך לכלא רמלה ושם תמתין לגירוש או שאני באותו רגע בשעה 23:30 בלילה קונה לה כרטיס למחר. אם הם רואים כרטיס טיסה הם לא ישלחו אותה למעצר בכלא רמלה אלא למעצר בשדה התעופה, וכך היה, גיסתי עדיין שמה. זאת אחותה הקטנה של רונג'אן, והיא כמו אחותי. ישבנו מחוץ לדלת בזמן שחקרו אותה בצעקות, והיא בכלל לא מבינה עברית ולא אנגלית והמתורגמן לא ממש עזר".

   

  לאבי ורונג'אן אביטל בן בגיל 9 וחצי ולרונג'אן ילדה נוספת בת 16 וחצי שהגיעה לארץ לפני שלוש שנים במעמד של תושבת ארעית. רונג'אן בארץ כבר 12 שנה, וממתינה שבתה הגדולה תקבל אזרחות בשביל שתוכל להתגייס כאן לצבא.

  בעלי מסעדת רונג'אן באשדוד (צילום: יח
  אבי אביטל ואשתו רונג'אן (צילום: יח"צ)
    

  אז קונטון עבדה או לא עבדה במסעדה?

  "היא עזרה לאחותה לשטוף כלים, זה הכל".

   

  הלקוחות מספרים שתליתם שלט על דלת המסעדה שאומר שמעכשיו יהיו שינויים בפעילות.

  "נכון לעכשיו רונג'אן רוצה לסגור את המסעדה ולחזור הביתה. אשתי החזקה מפורקת בבית ולא רוצה לבוא לעבודה. היא לא רוצה לשמוע יותר על המסעדה ועל מדינת ישראל. היא לא רוצה להישאר פה. היא בלחץ שיגרשו לה את הילדה שהיא בת 16 וחצי שנמצאת במעמד של תושב ארעי, עכשיו היא תלמידה בתיכון אבל בינואר היא אמורה לקבל אזרחות. מאתמול בארבע אנחנו בוכים. זה עצוב, אני בכיתי כל הלילה. גיסתי היא כמו אחותי הקטנה, היא לא צריכה כסף ולא כלום אבל ההשפלה והחקירה עשו את שלהם. הם אפילו לא נתנו לי לדבר איתה, ורק בסוף אחרי שראו את כרטיס הטיסה נתנו לי לראות אותה. מה שקורה עכשיו זה שלא נקבל יותר הזמנות לטייק אאוי ולא נכניס אנשים חדשים למסעדה אלא רק לקוחות קבועים. אני חייב להוריד את הלחץ ולראות מה עושים עם אישתי, אולי מחר כשגיסתי תגיע לתאילנד יירד קצת הלחץ. אני מקווה שאשתי תתגבר על זה, אבל אם היא תגיד שאנחנו צריכים לעזוב אנחנו נעזוב לתאילנד. צריך להבין שהיא מבוישת, יש פה גם עניין של כבוד תאילנדי. אנחנו עדיין בשוק, אשתי מאוד פגועה, היא ממש בדיכאון".

   

  תגובת רשות האוכלוסין: "הנ״ל נכנסה לישראל לפני פחות מחודש כתיירת בישראל. אשרת תיירת אינה מאפשרת לעבוד. על אף זאת, הנ״ל נצפתה עובדת במסעדה באשדוד, כשהיא שוטפת כלים ומבשלת לבאי המסעדה. לאחר שינוע הודתה כי עבדה וכן התקבלו עדויות על כך. לאור האמור, בוטלה אשרת התייר שבידה והנ״ל תורחק מישראל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יח"צ
  האחות גורשה, המסעדה בפעילות חלקית
  צילום: יח"צ
  מומלצים