שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  יותר מ-135 הרוגים בצפון סוריה: "אסד מתכונן למבצע גדול"

  מרכז המעקב הסורי דיווח על מתקפה אווירית מסיבית על המחוזות אידליב וחלב, ורמז כי ייתכן והנשיא נערך להכריע את המחוזות האחרונים של המורדים. "אנחנו עוד נלמד את אסד שיעור", אמר מפקד באחד ארגוני המורדים. "אידליב הוא לא כמו שאר המחוזות"

   

   

  יותר מ-135 בני אדם נהרגו אמש (שישי) בשורת תקיפות אוויריות של משטר הנשיא בשאר אסד במחוזות אידליב וחלב שבצפון סוריה. כך דיווח מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם. לפי המרכז, מטוסי ומסוקי קרב של צבא סוריה תקפו ביחד עם כוחות רוסיים את מעוזי המורדים האחרונים בצפון המדינה - ועשו שימוש גם בחביות נפץ. גם ארגון הסיוע "הקסדות הלבנות" אישר כי נעשה שימוש בחביות נפץ.

   

  קרבות והרוגים בצפון סוריה (צילום: AFP)
  מחלצים לכודים בסוריה(צילום: AFP)

  קרבות והרוגים בצפון סוריה (צילום: AFP)
  ילד קבור מתחת להריסות(צילום: AFP)

  בין ההרוגים הרבים נמצאו נשים וילדים שנקברו תחת הריסות הבתים המופצצים. על פי הדיווחים, ההפצצות הן רק הכנה לקראת מתקפה גדולה יותר באזור במטרה להשיב את השליטה לנשיא. מפקד באחד מארגוני האופוזיציה בחמה, אבו אל בארה אל-חמאווי, אמר כי המתקפה האווירית בעיירה אורם אל-קוברה בבמחוז חלב גרמה לטבח: "זאת הייתה התקיפה הכי מסיבית בחודשים האחרונים, אבל אנחנו לא ניכנע".

   

  אל-חמאווי הוסיף כי "המורדים מוכנים להגיב לכל מתקפה של כוחות המשטר. אנחנו עוד נלמד אותם שיעור שהם לא ישכחו. אידליב הוא לא כמו שאר המחוזות". דובר של ארגון מורדים נוסף במחוז חמה אמר כי כוחות המשטר עדיין לא התחילו להתקדם לעברם קרקעית - ולכן מתרכזים במאמץ האווירי נגדם.

  הדרך של אסד לניצחון: המטרה – אידליב ()

  קרבות והרוגים בצפון סוריה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  קרבות והרוגים בצפון סוריה (צילום: AFP)
  בניינים מופצצים במחוז חלב(צילום: AFP)

  אחרי הכיבוש מחדש של מחוז דרעא, אסד כבר סימן את צפון המדינה הגובל עם טורקיה כיעדו הבא במלחמה. סוכנות הידיעות הרשמית של המשטר דיווחה כי "צבא אסד יצא למבצע נגד ארגוני טרור בצפון מחוז חמה - והצליח להשמיד כמה ממפקדות הארגון יחד עם חיסול כמה מפעיליהם". מאות אלפי מורדים ויריבים פוליטיים של אסד ערקו במהלך המלחמה לצפון סוריה במסגרת הסכמי הפינוי שחתמו עם המשטר שנתמך עם איראן ורוסיה.

   

  מרכז המעקב דיווח כי המתקפה האווירית בחלב ובאידליב היא הראשונה מזה חודש - וייתכן כי מדובר בהכנה לקראת מבצע גדול בעתיד הקרוב. לדברי המרכז כוחות משטר נוספים לאזור על-מנת להכריע את המערכה נגד המורדים. באו"ם הביעו חשש מהדיווחים ואמרו כי מתקפה באזור עלולה לדחוק 2.5 מיליון תושבים לעבר הגבול הטורקי.

   

  שלשום הטיל צבא סוריה כרוזים במחוז אידליב. בכרוזים קרא צבא אסד לתושבים שם להסכים לחזור לחיות תחת משטרו. נכתב בהם כי שבע שנות מלחמת האזרחים של סוריה קרבות לסיומן. מאות אלפים ממתנגדי אסד עברו במהלך המלחמה מרחבי סוריה לצפון-מערבה במסגרת הסכמים שגיבש איתם המשטר בחלקים שונים של המדינה. את ההסכמים גיבש איתם אסד כדי לגרום לפינוים וכך להשתלט מחדש על שטחים שמהם ניהלו את המלחמה נגדו באותה העת.

   

  בשבועות האחרונים אותת המשטר כי צפון-מערב המדינה עשוי להיות היעד הבא במבצע הכיבושים שלו. "המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם" דיווח בימים האחרונים כי המשטר שלח כוחות נוספים לאזור השוכן צפונית-מערבית לעיר אידליב, עובדה העשויה לסמן את רצינות כוונותיו. האו"ם חושש שמתקפה באזור הזה תגרום לבריחת 2.5 מיליון פליטים לעבר הגבול עם טורקיה. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  מחלצים לכודים בחלב
  צילום: AFP
  מומלצים