שתף קטע נבחר

דגלי פלסטין בהפגנת חוק הלאום: "יהודים וערבים נהרו לכיכר למחוק התועבה"

עשרות אלפי מפגינים מחו בת"א בדרישה לבטל את חוק הלאום. ח"כ לשעבר ברכה תקף את גבאי ולבני שלא הגיעו להפגנה והאשים: "קרובים להיגיון של שנות ה-40 של המאה הקודמת". חלק מהקהל הגיע מצויד בדגלי פלסטין. נתניהו שיתף סרטון של מפגינים קוראים "בדם, ברוח נפדה את פלסטין"

 

שבוע לאחר הפגנת הדרוזים שבה השתתפו כ-90 אלף בני אדם בכיכר רבין בתל אביב, התייצבו בה הערב (שבת) עשרות אלפי מפגינים, יהודים וערבים, להפגנה נוספת נגד חוק הלאום. הם צעדו מהכיכר לרחבת מוזיאון תל אביב. מארגני ההפגנה אסרו להניף דגלים, אך חלק מהמפגינים הניפו דגלי פלסטין ודגלי ישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו נשמעות קריאות "בדם, ברוח נפדה את פלסטין". "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום. אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה", כתב נתניהו.

 

יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, אמר בעצרת כי דגל פלסטין שהונף הוא הדגל של העם הפלסטיני המדוכא. "הוא הדגל שמנסים דרך חוק הלאום להוציא אותו מההיסטוריה, אבל הוא דגלו של עם גאה", אמר ברכה.

הפגנה בכיכר רבין נגד חוק הלאום (צילום: קובי ריכטר/TPS)
הפגנה בכיכר רבין נגד חוק הלאום(צילום: קובי ריכטר/TPS)
  

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

"כל היהודים וכל הערבים כאן נעו בכמויות ונוהרים אל הכיכר כדי למחוק את התועבה ולהסיר את הכתם של נתניהו וממשלתו. כמה עצום מספר הקורבנות שמתהפכים בקברם. אנחנו קרובים להיגיון של שנות ה-40 של המאה הקודמת יותר מכל תקופה אחרת. כשבוחנים את יישום חוק הלאום, איך אפשר ליישם אותו כשהוא מוציא יותר מרבע של האזרחים החוצה. יש שתי דרכים שהציונות ומדינת ישראל חייבים לבחור – בין ג'נוסייד לאפרטהייד. אנחנו כאן יחד – ערבים ויהודים – כדי לומר שזה לא יילך".

 

ברכה סיכם ופנה לנתניהו וגם לראשי המחנה הציוני אבי גבאי וציפי לבני. "ראש הממשלה נתניהו. אנחנו לא נלך מכאן. אתה תלך. לגבי המחנה הציוני אפשר להבחין שהגברת לבני עוד לא עזבה באמת את הליכוד ושמר גבאי לא יצא באמת מממשלת הליכוד".

ציוץ בנימין נתניהו הפגנה חוק הלאום ערבים ישראלים דגל דגלי פלסטין ()
הציוץ של נתניהו

 

 

הפגנה בכיכר רבין נגד חוק הלאום ()
הפגנה בכיכר רבין נגד חוק הלאום

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין ()

 אחמד טיבי (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

הפגנה בכיכר רבין נגד חוק הלאום (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

הפגנה בכיכר רבין נגד חוק הלאום ()

 

הפגנה בכיכר רבין ()
הפגנה בכיכר רבין

הוא הזהיר מפני האפשרות ש"מכל הטפסים במוסדות המדינה תימחק השפה הערבית. יכול להיות שתהיה החלטה למנוע בכלל את השפה הערבית בכל מוסד ציבורי. עוד החלטה שיכולה להיות ובוודאי שתהיה, שביום העצמאות ימנעו מבני מיעוטים להרים כל דגל אחר חוץ מדגל מדינת ישראל". לדבריו, "החוק הזה גזעני ואינו מתיישב בשום צורה עם החוקים הבינלאומיים".

 

הסוציולוגית ד"ר מהא כרכבי-סבאח הזהירה: "חוק הלאום אינו אלא ביטוי לשלילת קיומו של האחר והדרתו מעצם היותו שונה מדתו. אין מסוכן ממהלכים אלו שמתרחשים בחסותה ותחת עיניה הפקוחות של הדמוקרטיה".

 

חבר הכנסת לשעבר עיסאם מחול אמר: "זאת אחת ההפגנות הכי חשובות שמציעות ודורשות לקיים אלטרנטיבה לחשיבה הקיימת בישראל - זו שמסוכנת לשני העמים, שמנסה לדחוק את הציבור הערבי מחוץ ללגיטימיות האזרחית והלאומית שלה". הוא הסביר: "אנחנו חלק מהנוף של הארץ הזאת. האזרחות שלנו נובעת משייכותנו למולדת הזו, ולא ניתן לאף אחד לפגוע לא במעמד שלנו, לא במעמד הלאומי ולא במעמד האזרחי שלנו".

 

 הפגנה בכיכר רבין (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

 הפגנה בכיכר רבין ()
מתפללים בהפגנה בכיכר רבין
 
 הפגנה בכיכר רבין (צילום: טל שחר)
(צילום: טל שחר)

הפגנה בכיכר רבין ()
דגלי פלסטין וישראל בהפגנה

ראש עיריית טייבה, עו"ד שועאע מנצור מסארוה, אמר בהפגנה: "אנחנו נאספים כאן כדי למחות נגד החוק הגזעני אשר אומר שבמדינה הזאת ישנם שני סוגים של בני אנוש. לא בכדי נמצאים כאן בשורה אחת כל בני המיעוטים: מוסלמים, דרוזים, נוצרים וצ'רקסים, כדי להגיד - אנחנו לא מקבלים את האפליה. החוק הזה הוא מאוד מאוד מסוכן. עצם היותו חוק יסוד, ממנו ייגזרו המון חוקים".

 

הוא הזהיר מפני האפשרות ש"מכל הטפסים במוסדות המדינה תימחק השפה הערבית. יכול להיות שתהיה החלטה למנוע בכלל את השפה הערבית בכל מוסד ציבורי. עוד החלטה שיכולה להיות ובוודאי שתהיה, שביום העצמאות ימנעו מבני מיעוטים להרים כל דגל אחר חוץ מדגל מדינת ישראל". לדבריו, "החוק הזה גזעני ואינו מתיישב בשום צורה עם החוקים הבינלאומיים".

 

מנאר, תושבת נצרת, הגיעה להפגנה עם בעלה ושלושת ילדיהם. "מגיל צעיר אנחנו מחנכים את הילדים שלנו לערכים של שוויון וצדק והיה לנו חשוב לנו להיות כאן הערב. אם זה היה חוק הוגן לא היינו מגיעים, אבל מדובר בחוק גזעני, שמדרג אותנו רק לפי המוצא".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בהפגנה: "לא נכופף את הראש למדיניות ההפרד ומשול של ממשלת נתניהו. מי שחושב שהממשלה יכולה להפלות היום קהילה אחת ומחר לא תפלה קבוצה אחרת, טועה ומטעה. צר לי שיש גורמים פוליטיים שהחליטו להיעדר ממהפגנה. אי אפשר ביד אחת להתנגד לחוק הלאום ולדבר על שוויון לכל, וביד השנייה לסרב להביע סולידריות עם ערביי ישראל".  

הפגנה בכיכר רבין ()

פרופ' אווה אילוז קראה "למחנה המרכז להצטרף למחנה השוויון. בואו נעמוד לצד ערביי ישראל, שנלחמו וממשיכים להילחם על מעמדם בתוך חברה שלא רואה אותם, וכשהיא רואה אותם רואה אותם כאויבים". לדבריה, "אם יש משהו שעלינו ללמוד מ-11 באוגוסט, הרי זה ששוויון אף פעם לא ניתן על מגש של כסף. היום הוא רגע היסטורי, יהודים וערבים מצהירים שייאבקו יחד זה לצד זה בעד שוויון".

 

מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, הזהיר בהפגנה כי חוק הלאום יחזק את האפליה: "היא מקבלת תוקף חוקתי ויישובים ערביים יופלו לרעה בהקצאות קרקעות". הוא הוסיף: "המאבק שלנו הוא לא רק מאבק על שוויון זכויות לישראלים שאינם יהודים, זהו מאבק על דמוקרטיה בישראל. לכן כל אזרח ישראלי שדבק בשמירה עליה, צריך להצטרף למאבק ולא לוותר עד שיבוטל החוק".

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר אחר הצהריים: "עשרות אלפי ערבים ויהודים נעים בכמויות באוטובוסים לתל אביב כי היום אנחנו מתעקשים להעביר מסר ברור - מדינה דמוקרטית חייבת להיות לכל האזרחים. אין אמירה יותר ערכית מזו מול חוק הלאום האפרטהיידי ואין תשובה הולמת יותר לממשלה מסיתה מרבבות של אנשים שיוצאים לרחובות במחאה"

 

ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "ההפגנה הערב היא זעקה אחת מיני רבות. הרשימה המשותפת גם תקיים סיורים ומפגשים באירופה ובאו"ם ומשימתנו נגד חוק הלאום ומדיניות ממשלת ישראל תהיה קלה יותר עם מסמך שנציג אותו בכל מקום בעולם".

 

מאהר מסארוה, תושב ואדי ערה, אמר: "הייתי רוצה להשתתף בהפגנה, אבל אחרי שהבנתי שהוחלט לא להניף דגלי פלסטין אז החלטתי לא להשתתף. אין חוק במדינה שאוסר עלינו לא להניף דגל. אין לאף אדם זכות לקבל החלטה מסוג זה".

  


פורסם לראשונה 11/08/2018 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
דגלי פלסטין בהפגנה
צילום: טל שחר
מומלצים