שתף קטע נבחר

דרוזים נגד הנפת דגלי פלסטין: "זה היה מיותר"

שבוע לאחר שקרוב ל-100 אלף איש מחו איתם בכיכר רבין, הפגינו אתמול גם ערביי ישראל באותו מקום נגד חוק הלאום, ושם הונפו גם דגלי פלסטין. שכיב שנאן, שבנו נרצח בפיגוע בהר הבית, התייחס לכך: "אם אתם רוצים שוויון במדינה שלכם, למה להניף דגל של מדינה אחרת?"

 

 

בשבת שעברה הם הביאו קרוב למאה אלף איש לכיכר רבין וקיבלו חיבוק מזרמים פוליטיים רבים בעקבות דרישתם לתיקון או לביטול חוק הלאום. אתמול (שבת) ראו הדרוזים איך בהפגנה נגד אותו חוק באותו מקום - מחאת המגזר הערבי בתל אביב נגד חוק הלאום - הונפו דגלי פלסטין, וביקשו להתנער מכך.

 

אחד הנואמים בהפגנת הדרוזים לפני שמונה ימים היה ח"כ לשעבר שכיב שנאן, ששכל את בנו כמאל בפיגוע בהר הבית אשתקד. "אנחנו נגד הנפת הדגל הפלסטיני, אני חושב שזה היה מיותר", הבהיר שנאן, שבנו השוטר נרצח בפיגוע שביצעו שלושה תושבי אום אל-פחם.

 

"אם אתם מפגינים כי אתם רוצים שוויון בתוך המדינה שלכם, למה להניף דגל של מדינה אחרת?", הוסיף שנאן. "אבל זה לא דבר חדש שיש לערבי ישראל בעיית זהות מתמשכת. הם נקרעים בין הזהות הלאומית הפלסטינית והחיים האמיתיים בארץ של שותפות בתוך המדינה. אצלנו הונפו שני דגלים בלבד - דגל ישראל ודגל העדה הדרוזית, שלא מבטל את הישראליות שלנו".

 

חבר הכנסת סלאח סעד (המחנה הציוני), אמר הבוקר לאולפן ynet כי אין מקום להנפת דגלי פלסטין בתל אביב. "זאת הייתה התרסה מיותרת שפוגעת במאבק הצודק שלנו בחוק הלאום", הוסיף חבר הכנסת הדרוזי.

 

"זאת הייתה התרסה מיותרת. גם אין מקום לאמירות בגנותה של ישראל, אבל אני אמשיך להלחם למען זכותם של אנשים להביע דעות שונות משלי. זה לגיטימי, זאת דמוקרטיה, וזאת גם ישראל היפה שהוכיחה תמיד שהיא הדמוקרטיה החזקה בעולם", המשיך סעד.

 

אתה חושב זה פגע בכם פגיעה אנושה מבחינת דעת הקהל הישראלית?

"לפני ההפגנה של אתמול האזרחים הישראלים הביעו הזדהות רצינית מאוד. אני מאוד מקווה שהם יבינו את המצב. זה חופש הביטוי, וזכותם של ערביי ישראל להביע את דעתם. אנחנו מתמקדים במהות ולא בתפל".

 

אמנון בארי-סוליציאנו, מנכ"ל שותף של "יוזמות קרן אברהם", אמר אתמול כי "למרות החלטתה החשובה של ועדת המעקב שלא להניף דגלי לאום, הונפו בכל זאת כמה דגלי פלסטין ולצידם מספר דגלי ישראל ולא קרה שום אסון. כמו שדגל ישראל הוא דגלם של יהודים באשר הם והוא מונף בגאון בידי יהודים בצעדות במקומות שונים בעולם, כך אפשר לקבל את הנפת הדגל הלאומי הפלסטיני בידי ערבים פלסטינים אזרחי ישראל, שזהו דגלם. רבבות האזרחים, יהודים וערבים, שצעדו היום ברחובות תל אביב נגד חוק הלאום מוכיחים שיש מוכנות בישראל לאימוץ ערכים ומדיניות של חיים משותפים ושוויוניים לכל האזרחים".

 

דרוזים בהפגנה בכיכר רבין (צילום: טל שחר)
דגלי פלסטין בכיכר רבין, אתמול(צילום: טל שחר)

ציוץ בנימין נתניהו הפגנה חוק הלאום ערבים ישראלים דגל דגלי פלסטין ()

שכיב שנאן (צילום: מוטי קמחי)
שכיב שנאן(צילום: מוטי קמחי)
 

על רקע ההפגנה אתמול שיתף ראש הממשלה בנימין נתניהו בחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו נשמעות קריאות "בדם, ברוח, נפדה את פלסטין". הוא כתב: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום. אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את 'התקווה' בגאווה גדולה".

 

יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, אמר בעצרת כי דגל פלסטין שהונף הוא הדגל של העם הפלסטיני המדוכא. "הוא הדגל שמנסים דרך חוק הלאום להוציא אותו מההיסטוריה, אבל הוא דגלו של עם גאה", אמר ברכה.

 

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, אמר: "הוכח פעם נוספת - המאבק שמנהלים חברי הכנסת הערבים הוא לא נגד חוק הלאום, אלא נגד קיומה של מדינת ישראל. צר לי שהם שוב גוררים את הציבור הערבי ישראלי למפגן הסתה מכוער".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דגלי פלסטין בהפגנה
צילום: AFP
מומלצים