שתף קטע נבחר

הפצצת אוטובוס הילדים: קברים ל-29 ההרוגים

זעזוע עולמי מההפצצה הסעודית בתימן שבה נהרגו לפחות 29 ילדים. ריאד טענה בתחילה: "זו פעולה לגיטימית", כעת היא מודה: "צריך לחקור". מזכ"ל האו"ם ומועצת הביטחון דורשים: "חקירה מיידית, עצמאית ושקופה". סוכנות הילדים יוניצ"ף: "נקודת שפל במלחמה". ביקורת גם בממשל האמריקני

מועצת הביטחון של האו"ם קראה בסוף השבוע לפתוח בחקירה בנוגע להפצצה שביצעה הקואליציה הערבית בראשות סעודיה נגד אוטובוס ילדים בסעדה שבתימן. באירוע ביום חמישי נהרגו לפחות 29 ילדים ועוד עשרות מבוגרים. ביום שישי הודיעה הקואליציה בעצמה כי היא מתכוונת לחקור את האירוע, והדגישה כי היא עושה תמיד כל שביכולתה כדי להימנע מפגיעה באזרחים.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: AFP)
חופרים קברים להרוגי ההפצצה בסעדה(צילום: AFP)

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: רויטרס)
זירת ההפצצה. "החות'ים משתמשים בילדים כמגן אנושי"(צילום: רויטרס)

ההודעה הסעודית מאותתת על תפנית בעמדתה של הקואליציה בנוגע למתקפה. ביום חמישי, מעט אחרי הגעת הדיווחים על ההרג ההמוני בהפצצת האוטובוס, אמר דובר הקואליציה טורקי אל-מלכי כי מדובר ב"פעולה צבאית לגיטימית" והאשים את המורדים החות'ים בתימן, שנגדם נלחמת סעודיה, כי הם משתמשים בילדים כמגן אנושי. הקואליציה הדגישה כי ההפצצה בסעדה נעשתה בתגובה על טיל שירו המורדים החות'ים אל דרום סעודיה ביום שלפני כן. לדברי סעודיה הטיל יורט, אך מהשברים שלו שנפלו בשטח נפגעו 12 בני אדם, ואחד מהם נהרג.

 

המספר המדויק של הקורבנות בהפצצת האוטובוס בסעדה אינו ברור. הצלב האדום הבינלאומי מסר כי הצוות שלו בשטח דיווח על 29 ילדים הרוגים, כולם בני פחות מ-15, ועל 48 פצועים, 30 מהם ילדים. האו"ם מסר כי מנתונים שהגיעו לידיו עולה שמדובר ביותר מ-60 הרוגים ועשרות פצועים קשה. משרד הבריאות של תימן דיווח על 51 הרוגים לפחות, בהם 40 ילדים, ועל 79 פצועים, בהם 56 ילדים, אך יש לזכור כי המשרד נשלט על-ידי המורדים החות'ים, ויש להם אינטרס להציג מספר הרוגים גבוה מהמספר האמיתי.

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: רויטרס)
עם הילדים הפצועים בבתי החולים(צילום: רויטרס)

בהצהרה שמסר ביום חמישי אחרי הפצצת האוטובוס קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לשני הצדדים להקפיד להימנע מפגיעה באזרחים, והוסיף כי הוא קורא לפתוח מיד בחקירה עצמאית של האירוע. מועצת הביטחון של האו"ם פרסמה בסוף השבוע הצהרה שבה קראה לחקירה מהימנה ושקופה והביעה דאגה עמוקה מהתקיפות האחרונות בסעדה. גם מחלקת המדינה האמריקנית קראה לקואליציה בראשות סעודיה לנהל חקירה יסודית ושקופה של האירוע.

 

סוכנות הילדים של האו"ם (יוניצ"ף) כינתה את ההתקפה בסעדה "התקפה חסרת מצפון" ו"נקודת שפל במלחמה האכזרית הזו". השליח המיוחד של האו"ם לתימן, מרטין גריפית, מסר בסוף השבוע כי הוא "המום לחלוטין מהטרגדיה המזעזעת הזו שגבתה את חייהם של כל כך הרבה חפים מפשע". ב-6 בספטמבר צפויים נציגי הצדדים הלוחמים בתימן להגיע לשיחות בז'נבה בניסיון לשים קץ למלחמה.

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: AFP)
הפגנה נגד הקואליציה הסעודית, בבירת תימן צנעא(צילום: AFP)

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

תימן הפצצה אוטובוס ילדים סעודיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

המלחמה של סעודיה הסונית במורדים החות'ים השיעים, שזוכים לתמיכה מאיראן ושהפילו בהפיכה את המשטר הסוני בתימן, נמשכת כבר שלוש שנים וחצי. מאז תחילת המלחמה נוהגים החות'ים לשגר רקטות על סעודיה, ובעבר כבר שיגרו טילים בליסטיים לריאד. הם טוענים כי הם עושים זאת בתגובה על הפצצות הקואליציה הסעודית בתימן, קואליציה שזוכה לגיבוי מהמערב.

 

מאז תחילת המלחמה במרץ 2015 נהרגו בה יותר מ-10,000 בני אדם. מערכת הבריאות של תימן קרסה, והמדינה ניצבת על ספה של חרפת רעב. המשבר ההמוניטרי בתימן נחשב לחמור ביותר בעולם כיום. יותר מ-22.2 מיליון בני אדם שם זקוקים לסיוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שורות-שורות. קברים להרוגים בתימן
צילום: AFP
מומלצים