שתף קטע נבחר

ירידה של 10% בקניית דירות ביוני; רכישות המשקיעים קטנו ב-33%

על פי נתוני האוצר, בחודש יוני נרכשו 8,500 דירות, מהן 530 דירות במסגרת מחיר למשתכן. רכישות המשקיעים באזור ת"א בחודש יוני הסתכמה ב-136 דירות בלבד; האוצר: "התחדשה הירידה במספר העסקאות, לאחר בלימה ארעית בחודש הקודם"

בחודש יוני נרכשו 8,500 דירות, מהן 530 דירות במסגרת מחיר למשתכן, מדובר בירידה של 10% בהשוואה יוני 2017, וירידה של 8% בעסקאות בניכוי מחיר למשתכן. כך עולה מהסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר שפורסמה היום.

 

"בכך התחדשה הירידה במספר העסקאות, לאחר בלימה ארעית בחודש הקודם", נאמר בסקירה.

 

השפל ברכישות המשקיעים העמיק בחודש יוני, כאשר סך הדירות שנרכשו ע"י סגמנט זה של השוק עמד על 1,100 דירות בלבד, ירידה חדה של 33% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בהמשך לשיעורי ירידה חדים מאז אוקטובר 2016. משקלם בסך העסקאות נותר על רמה נמוכה של פחות מ-14%.

כפר סבא (צילום: ירון שרון )
(צילום: ירון שרון )
 

בחודש יוני התעצמה הירידה "במלאי" הדירות שבידי משקיעים. סך הדירות שנגרעו מהמלאי בחודש זה עמד על 700. מאז החל לרדת מלאי הדירות בידי משקיעים בינואר 2016 נגרעו ממנו כ-12 אלף דירות.

 

המשקיעים בורחים מת"א

מהסקירה עולה כי הירידה החדה ברכישות המשקיעים מקיפה את כל האזורים ובולטת במיוחד באזור ת"א, בו נרשמה ירידה של 57% ברכישות אלו בהשוואה ליוני אשתקד. גם בהשוואה לחודש הקודם נרשם שיעור ירידה של 22%, גבוה פי 3 משיעור הירידה ברכישות המשקיעים ברמה הארצית.

 

רכישות המשקיעים באזור ת"א בחודש יוני הסתכמה ב-136 דירות בלבד, ובאוצר מסבירים כי זו אחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו באזור זה לפחות מתחילת העשור הקודם (רק בחודש אוקטובר 2016 נרשמה רמה נמוכה יותר, בין היתר על רקע חגי תשרי). שיעור המשקיעים בת"א בחודש יוני עמד על פחות מרבע מהעסקאות, רמת שפל היסטורי באזור זה, שהתאפיין בשיעור משקיעים ממוצע של 40% בעשור האחרון.

 

ירידה של 9% במכירת הדירות החדשות

מספר הדירות החדשות שנמכרו בחודש יוני עמד על 2,300, ירידה של 9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וירידה של 5% בהשוואה לחודש הקודם. בניכוי מכירות במסגרת מחיר למשתכן מתמתן שיעור הירידה בהשוואה ליוני אשתקד ל-4%, ונותר ללא שינוי בהשוואה לחודש הקודם. עם זאת צוין כי במצטבר מתחילת השנה, נרשמה ירידה של 9% במכירת דירות חדשות "במחירי שוק" בהשוואה למחצית הראשונה אשתקד.

 

באוצר הסבירו כי העובדה שבמחצית הראשונה של השנה הוכפל מספר הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן", בהשוואה למחצית הראשונה אשתקד, הביאה לעלייה של 8% בסך הדירות החדשות שנמכרו בהשוואה בין שתי תקופות אלו.

 

בעקבות הירידה במכירות הדירות החדשות, תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל במסגרת מחיר למשתכן) עמד בחודש יוני על 4.1 מיליארד שקל, ירידה ריאלית של 8% בהשוואה ליוני אשתקד והרמה הנמוכה ביותר מאז נובמבר אשתקד (למעט חודש אפריל האחרון, שהתאפיין במיעוט ימי עבודה על רקע חג הפסח).

 

עוד טוענים באוצר כי הירידה המתמשכת בתזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות מושפעת בין היתר מהצניחה ברכישות המשקיעים באזור ת"א, על רקע התלות הגבוהה של הקבלנים באזור זה ברמת הפעילות של המשקיעים בשוק והמחירים הגבוהים המאפיינים את פלח השוק של הדירות החדשות בת"א (ירידה של 1% באזור ת"א מתורגמת לירידה חדה יותר בתזרים הפוטנציאלי בהשוואה לירידה דומה באזורים אחרים).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים