שתף קטע נבחר

כחלון ל-ynet: "אם התאגיד לא ירצה, האירוויזיון לא יהיה"

שר האוצר אמר באולפן ynet כי אנשי התאגיד "מסוגלים להעמיד את הערבות תוך דקה, הפוליטיקאים היחידים בסיפור זה הם". על ההתייקרויות: "אם תנובה ואחרים חושבים להמשיך לנצל את הציבור - תהיה תגובה". על אפשרות הקדמת הבחירות: "מעריך שהכנסת תתפזר בתחילת המושב"

 

 

שר האוצר משה כחלון התייחס הבוקר (ב') בריאיון לאולפן ynet לאפשרות של ביטול תחרות האירוויזיון בישראל: "אני חושב שהתאגיד עשה שגיאה חמורה. הוא צריך לעבוד כמו כל גוף ממשלתי. לקשור את זה לפוליטיקה זה ממש לא נכון". בנוגע לטענות מצד התאגיד, שלפיהן לא ניתן להעמיד את סכום הערבות הנדרש מבלי לפגוע בגוף השידור - אמר כחלון: "הם מסוגלים להעמיד אותה תוך דקה". הוא הוסיף: "אם הם לא יעבירו את הערבות, הם יעשו טעות חמורה ויעבדו בניגוד לכללים ובניגוד להוראות".

 

ואולם מהתאגיד נמסר: "לאורך כל הדרך אמרנו שהתאגיד לא מסוגל לממן את ההפקה. אם הממשלה תחליט לממן - יהיה אירוויזיון בישראל. התאגיד שב ומפציר במקבלי ההחלטות לשבת יחד ולהגיע לתקציב מוסכם עם האוצר".

 

שר האוצר המשיך ואמר כי לדעתו האירוויזיון צריך להתקיים בישראל: "אין שום סיבה שלא. יש פה איזה מאבק מקצועי בין הדרגים המקצועיים של התאגיד לאוצר לדרגים המקצועיים של האוצר והתאגיד. צריך לתת להם לעשות את זה. התאגיד הוא גוף ציבורי, הוא מקבל כספים מהציבור וצריך לעבוד לפי הכללים".

 

-כלומר, אתה לא מתכוון להתערב?

"אין מה להתערב. אם אני אומר לבן אדם: סע בירוק ותעצור באדום - זו התערבות? תעשה מה שכולם עושים, מה הסיפור פה? לבוא לחשוד בנו, בי - שכמעט הלכתי לבחירות ושמתי את הקריירה הפוליטית שלי כדי שהתאגיד הזה יקום - ולהגיד שזה פוליטי, זה נראה הגיוני? הפוליטיקאים היחידים בסיפור הם אנשי התאגיד". הוא המשיך ואמר כי "קיום האירוויזיון תלוי רק בתאגיד. אין אף אחד שעוצר אותו בדרך. אף אחד. ואם התאגיד לא רוצה - התאגיד לא יקיים את האירוויזיון".

 

משה כחלון (צילום: משי בן עמי)
משה כחלון(צילום: משי בן עמי)
 

נטע ברזילי (צילום: AFP)
נטע ברזילי(צילום: AFP)

אמש הגיבו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר כחלון בחריפות לאזהרה של יו"ר תאגיד השידור הציבורי גיל עומר שנחשפה ב-ynet בדבר ויתור אפשרי על קיום האירוויזיון בישראל. גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי השניים "החליטו שגוף המתוקצב בסכום עתק של 750 מיליון שקלים על חשבון הציבור, יכול למצוא את המקור התקציבי עבור ערבות לאירוויזיון. התאגיד מתנהל בבזבזנות ומנסה להכשיל את האירוויזיון". בתאגיד השידור כאן אומרים בתגובה כי "משמעות החלטת הממשלה חד-משמעית - ויתור על הזכות לארח את התחרות".

 

מתאגיד "כאן" נמסר: "התאגיד לא יכול לממן את הפקת תחרות האירוויזיון מתקציבו, שהוא שקוף לחלוטין ומכסה על-פי חוק פעילות ענפה בשלושה ערוצי טלוויזיה, תשע תחנות רדיו ופעילות דיגיטל. כל ניסיונותינו למצוא פיתרון משותף נתקלו בהתעלמות ומשמעותה של החלטת הממשלה היא חד-משמעית - ויתור על הזכות לארח את התחרות".

 

תאגיד השידור הישראלי אמור להפקיד עד מחר ערבות בסך 12 מיליון אירו (כ-50 מיליון שקלים) בבנק בשווייץ על מנת להבטיח את קיום התחרות בישראל. התאריך המיועד להפקדת הערבות פג, אולם ה-EBU נתן ארכה שצפויה להסתיים ב-14 באוגוסט - בעוד יומיים.

 

במשרד האוצר מסרבים לפי שעה לערוב לתאגיד השידור הישראלי כי יעמידו לידיו את סכום הערבות, במקרה שיידרשו לשלמו לאירופים אם התחרות לא תתקיים בסופו של דבר בישראל. בתאגיד השידור קובעים כי התוצאה מבחינתם היא שגם במקרה חירום, כולל מבצע צבאי, מלחמה או חרם של תנועת BDS - ייאלצו להוציא מכיסם את הכספים.

 

יו"ר תאגיד השידור, גיל עומר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר תאגיד השידור, גיל עומר(צילום: אלכס קולומויסקי)

יו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר, פנה אתמול לנתניהו והזהיר כי התאגיד עלול להודיע מחרתיים לאיגוד השידור האירופי (EBU) שהוא נאלץ לוותר על הזכות לארח את האירוויזיון בישראל. במכתב פירט עומר את הבעיות שבפניהן עומד התאגיד בהעמדת ערבות לטובת תאגיד השידור האירופי". עומר הוסיף כי "מזה כשבועיים אני עושה מאמצים מרובים, על מנת ליידע את מקבלי ההחלטות בדבר המכשולים שעומדים בפנינו על מנת לעשות כל מאמץ לפתור אותם". 

 

התאגיד טוען כי לא יוכל לעמוד בתשלום, אלא אם יפטר 200 עובדים או לחלופין יקצץ בהפקות מקור בטלוויזיה, שלשמן הוקם. מועצת התאגיד החליטה שהיא לא מוכנה להכניס את התאגיד לגירעון בעקבות לחצים פוליטיים.

 

 

שר האוצר התייחס גם לאפשרות של הקדמת הבחירות בשל סוגיית חוק הגיוס: "אני לא רואה איך מרבעים את המעגל הזה. ליצמן אומר 'אם לא תשנו אותו - אני פורש'. ליברמן אומר 'אם תשנו אותו - אני פורש'. אני מאמין לשניהם, לכן אני רואה שאנחנו מגיעים לתחילת המושב ומפזרים את הכנסת.

 

"אני חושב שמבחינה פוליטית אף אחד לא רוצה להגיע לבחירות בגלל חוק הגיוס", הוסיף כחלון. "כולם מעדיפים לגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה לקדנציה הבאה. פוליטית, אני לא בעניין הזה, אני מחוייב להסכמים הקואליציוניים. לי נוח, אני יודע על מה חתמתי ומה אני אאשר".

 

-נראה שאתה ונתניהו כבר סגרתם בחירות ועכשיו הכול הצגה.

"לא, אין פה הצגות. אני חושב שמה שאני אומר, יש לזה ביסוס. כרגע אנחנו בספטמבר, עוד מעט אנחנו מסיימים את השנה הרביעית - ויכול להיות שהגיע הזמן. הרי לכל דבר יש סוף. ארבע שנים זו תקופה יפה - ואפשר ללכת לבחירות".

 

במהלך הריאיון נשאל כחלון על עליית מחירי המזון לפני החגים. "התמודדתי בצורה מצוינת עם המשבר", אמר. "פתחנו מכסים, פתחנו ייבוא, פיצינו חקלאים".

 

-אבל עכשיו מוצרי החלב מתייקרים והחברות מאשימות אותך. הן טוענות שבגלל שלא חתמת על העלאה של מוצרים בפיקוח הן יעלו את המוצרים שלא בפיקוח.

"נאבקנו ביוקר המחיה בצורה שלא נאבקו בה בשנים האחרונות. בפתיחה לייבוא. מה שאמרתי, בשר, דגים, ירקות, פירות. כרגע הן (החברות) באו וביקשו ממני לחתום על העלאת את מחירי החלב. לי ב-DNA קשה לי לחתום על העלאת מחירי החלב".

 

-בכל זאת הם הצליחו, אז הגבינה צהובה לא עלתה - אבל השאר כן.

"הם לא הצליחו. המחירים עדיין לא עלו. הם כרגע במו"מ. בוא נראה איך ייגמר האירוע הזה. אני לא יכול לחתום על העלאת מחירי חלב, לא יכול".

 

-אז תפתח את זה שוב לייבוא?

"אני אומר שיהיו פה צעדים. אם תנובה ושאר הגופים הללו חושבים שהם ימשיכו לנצל את הציבור ולא תהיה תגובה - אז תהיה תגובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משי בן עמי
משה כחלון
צילום: משי בן עמי
מומלצים