שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מסתמן פתרון לאירוויזיון 2019 בישראל: תאגיד השידור ייקח הלוואה מבנק

  אחרי ימים ארוכים של התכתשויות פומביות בין הממשלה לתאגיד השידור הציבורי, מתגבש פתרון שיאפשר לערוך את התחרות בישראל. תאגיד השידור ייקח הלוואה ויעמיד ערבות בסך 50 מיליון שקלים לאיגוד השידור האירופי. משרד האוצר יגבה

   

  נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: AP)
  נטע ברזילי באירוויזיון 2018(צילום: AP)

  מתגבש פתרון לקיום האירוויזיון בישראל: תאגיד השידור הציבורי ייקח ככל הנראה הלוואה כדי להעמיד את הערבות לטובת איגוד השידור האירופי (EBU) - באופן שייאפשר לערוך את התחרות בישראל. פתרון זה מסתמן אחרי שבמשרד האוצר סירבו להעמיד את הערבות הדרושה לקיום האירוע בסך 12 מיליון יורו (50 מיליון שקלים). לפיכך, התאגיד ייקח הלוואה חיצונית מהבנק, לא במימון המדינה ולא בתמיכתה.

   

  כפי שהתברר היום (ג'), לפי הסיכום המתגבש ייקח תאגיד השידור הציבורי הלוואה ללא מעורבות האוצר או הממשלה. המדינה תגבה את התאגיד אם תחולט הערבות, רק במקרה שבו מלחמה או כוח עליון גרמו לביטול האירוע. זאת בכפוף לשיקול דעת של משרד האוצר. גורמים המעורים בפרטים אמרו שאנשי התאגיד "נאלצו לרדת מהעץ" ולהסתדר עם הערבות לבדם, ללא מסמך התחייבות כתוב מהאוצר כפי שדרשו תחילה. התאגיד העביר נוסח של פשרה עם האוצר וממתין לתשובה סופית.

   

   

   

   

  ברקע הדיווח על הסכם מתגבש, אמרו גורמים במשרד האוצר: "ההחלטה שלנו היא מאוד פשוטה. אנחנו לא נותנים ערבות ולא שיפוי. התאגיד יצטרך לקחת הלוואה מהבנק וככל שתתעורר בעיה והערבות תחולט, הנושא יובא לדיון בממשלה ושם תתקבל החלטה אם מדובר בעניין המצדיק מתן שיפוי". עוד מסרו: "הניסיון לסחוט ממשלה דרך התקשורת הוא פסול. זו ההצעה שלנו, התאגיד יכול לקבל אותה כמו שהיא, או לא לקבלה".

   

  בכיר באוצר הבהיר כי המחלוקת הנוכחית נוגעת רק לעניין העמדת הערבות הנדרשת על פי האיגוד המארגן את התחרות. בנוגע למימון הפקת האירוע אמר: "נערוך דיון תקציבי ענייני בנושא המימון ונחליט מה הסכום שנעמיד לצורך האירוע".

   

  את הערבות צריך התאגיד להפקיד בבנק בשווייץ על מנת להבטיח את קיום התחרות בישראל. התאריך המיועד להפקדת הערבות פג, אולם ה-EBU נתן ארכה שצפויה להסתיים היום.

   

  סלע המחלוקת בין הממשלה לתאגיד נסוב סביב השאלה מי ישלם את הערבות. התאגיד טען כי לא יוכל לעמוד בתשלום אלא אם יפטר 200 עובדים או לחלופין יקצץ בהפקות מקור בטלוויזיה, שלשמן למעשה הוקם. הממשלה סירבה להעביר את הכסף בטענה כי התאגיד מסוגל לעמוד בעלויות, אלא שמועצת התאגיד החליטה שהיא לא מוכנה להכניס את הגוף לגירעון בעקבות לחצים פוליטיים.

   

  מה-EBU נמסר: "בכל שנה הערבויות הכספיות חייבות להיות מועברות לאיגוד השידור האירופי עוד לפני תחילת העבודה על התחרות והכרזת העיר המארחת. בכל מקרה שבו איגוד שידור ציבורי לא מצליח לעמוד בדרישות הסף - יש לנו תוכניות חלופיות, כמו בכל תכנון אירוע גדול עם בעלי עניין בינלאומיים רבים". 

   

  מוקדם יותר היום התראיין באולפן ynet ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. הוא הציע לסייע בפתרון המשבר, ואמר כי הממשלה עוסקת במלחמה עם תאגיד "כאן" במקום לפתור את בעיית הערבות. "אנחנו מוכנים לתת את האולמות של מרכז הירידים, אך זה לא הסיפור. במקום להתלהם שיעסקו בעניין עצמו. מה זאת ההתלהמות הזאת? 'אם לא תעשו ככה נסגור את התאגיד'. הכוחנות הזאת של 'תעשו רק לפי מה שאמרנו'. האירוויזיון הוא חשוב מאוד למדינה. זאת ההזדמנות להראות את ישראל היפה. זה תורם לכלכלה, לתיירות ולכולם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  נטע ברזילי מניפה את גביע האירוויזיון
  צילום: רויטרס
  מומלצים