שתף קטע נבחר

רגע ההכרעה על קיום האירוויזיון בישראל: "בתאגיד טיפסו על עץ גבוה"

במשרד האוצר מסרבים לספק פתרון לתאגיד השידור הציבורי, שדורש מהממשלה סיוע בהפקדת הערבויות. היום יפוג הדד-ליין ופתרון לא נראה באופק. גורמים בכירים בממשלה תקפו: "בתאגיד מחפשים לרדת מהסולם, אבל במשרד רה"מ ובאוצר אין כוונה לספק להם אותו"

 

הוויכוח סביב קיום האירוויזיון בישראל רחוק מלהסתיים ועובר לפסים אישיים: היום (ג') מסתיים הדד-ליין שהוצב לתאגיד השידור הציבורי להפקיד את הערבויות בסך 12 מיליון אירו לאיגוד השידור האירופי כדי להתחיל בהכנות לקיום האירוויזיון בישראל, אך במשרד האוצר מסרבים להתגמש עם התאגיד ומצפים מהם לפתור את נושא הערבות בעצמם.

 

גורמים באוצר אמרו אמש כי אין כל כוונה ללכת לקראת התאגיד בעניין המימון וכי עליהם להעמיד את הערבות כנדרש. "כל מהלך אחר שלהם ייתפס כפוליטי ולא ענייני", אמרו גורמים בכירים בממשלה.

"במשרדי רה"מ והאוצר לא יתנו לתאגיד סולם". נתניהו וכחלון (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"במשרדי רה"מ והאוצר לא יתנו לתאגיד סולם". נתניהו וכחלון(צילום: אלכס קולומויסקי)

במהלך אתמול ניסו אנשי התאגיד לקיים שיחות עם נציגי האוצר ולשכנע בפתרון ביניים שהציגו שלפיו האוצר יגבה את התאגיד ללא תנאים בכל מצב שבו הערבות הנדרשת בסך 12 מיליון אירו תחולט.

 

במשרד האוצר מסרבים בתוקף גם לתת התחייבות שכזאת ומאשימים את התאגיד בפוליטיקה מיותרת. "מישהו בתאגיד טיפס על עץ גבוה", אמרו גורמים בכירים בממשלה. "לאורך היום נראה שהם מחפשים סולם לרדת, אבל במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר אין כל כוונה לספק להם אותו".

כאן (צילום: שאול גולן)
התאגיד יודיע מחר על ויתור אירוח האירוויזיון?(צילום: שאול גולן)

מרבית שרי הממשלה מגבים את עמדת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, שאמר אתמול בבוקר בריאיון באולפן ynet כי האירוויזיון יתקיים בישראל אם אנשי התאגיד ירצו בכך. הוא האשים את אנשי התאגיד בכך שהם מתנהלים באופן פוליטי בסוגיה והוסיף כי אם לא יעמידו את הערבויות, הם יעשו טעות חמורה.

ההודעה על כך שישראל מוותרת על קיום האירוויזיון (מתוך ארכיון ידיעות אחרונות)
1980: ישראל ויתרה על ההשתתפות באירוויזיון בשל יום הזיכרון(מתוך ארכיון ידיעות אחרונות)

"הם מסוגלים להעמיד את הערבויות תוך דקה", אמר כחלון בריאיון באולפן. "התאגיד הוא גוף ציבורי, הוא מקבל כספים מהציבור וצריך לעבוד לפי הכללים. כמעט הלכתי לבחירות ושמתי את הקריירה הפוליטית שלי כדי שהתאגיד הזה יקום - ולהגיד שזה פוליטי? זה נראה הגיוני? הפוליטיקאים היחידים בסיפור הם אנשי התאגיד". 

 

שלשום שלחו ראשי התאגיד מכתב, שנחשף לראשונה ב-ynet, לנתניהו וכחלון שבמסגרתו איימו כי אם עד יום שלישי לא יתחייב משרד האוצר לגבות את התאגיד בעניין הערבות, יודיעו כי האירוויזיון לא יתקיים בישראל.

 

איגוד השידור האירופי (EBU) הגיב אתמול באופן רשמי ל-ynet בעקבות המחלוקת בין התאגיד לממשלה על הפקדת הערבויות והבהיר כי יש לו תוכניות חלופיות למקרה שבו לא יהיה פתרון.

 

הפוסט שפרסם רון חולדאי (מתוך עמוד הפייסבוק של רון חולדאי)
הפוסט שפרסם רון חולדאי(מתוך עמוד הפייסבוק של רון חולדאי)

 

"איגוד השידור האירופי עובד באופן צמוד עם תאגיד כאן לקראת הדד-ליין, ובקידום ההליכים הנדרשים לקראת תחרות האירוויזיון בשנה הבאה בישראל", נמסר ל-ynet מה-EBU. "בכל שנה הערבויות הכספיות חייבות להיות מועברות לאיגוד השידור האירופי עוד לפני תחילת העבודה על התחרות והכרזת העיר המארחת. בכל מקרה שבו איגוד שידור ציבורי לא מצליח לעמוד בדרישות הסף - יש לנו תוכניות חלופיות, כמו בכל תכנון אירוע גדול עם בעלי עניין בינלאומיים רבים".

 

על פי גורמים ישראלים בהפקת האירוויזיון בארץ, "המשמעות של חלופות היא העברת האירוויזיון למדינה שמדורגת במקום השני. קפריסין לא יכולה לעמוד בנטל הכלכלי ולכן הכוונה היא לאוסטריה שסיימה במקום השלישי". 

 

אם היום תצא ההודעה על ויתור אירוח האירוויזיון, זו לא תהיה הפעם הראשונה. בשנת 1980, לאחר זכיית ישראל בתחרות עם השיר הללויה, הודיעה ישראל על ויתור האירוח עקב בעיות כלכליות של ערוץ 1. בנוסף, התאריך הסופי שנקבע התנגש עם התאריך העברי של יום הזיכרון לחללי צה"ל וישראל החליטה שלא להשתתף בתחרות בכל מקרה.

 

במקביל, פרסם ראש העיר תל-אביב רון חולדאי פוסט בפייסבוק, שבו הוא מציע לממן את אירוח האירוויזיון. חולדאי כתב: "ושוב חסר המבוגר האחראי. כמו שהבריחו את מסי מישראל עכשיו מבריחים את האירוויזיון. האירוע שמשודר למיליארדים ברחבי העולם (ואין זה משנה באיזו עיר הוא יתקיים) יעניק חשיפה לישראל היפה שרבים בעולם לא מכירים. עיריית תל אביב-יפו מוכנה להתגייס למאמץ הלאומי ולספוג את עלויות האולם - עלות מרכזית באירוע. אולי זה יעזור למי ששוב מטפס על עצים במקום למצוא פתרונות".


פורסם לראשונה 13/08/2018 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
רגע ההכרעה
צילום: שאול גולן
מומלצים