שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המתבגרים צמודים למסכים? כך זה משפיע על חיי האהבה שלהם
  המתבגרת שלך משקיעה שעות כל יום בשיטוט ברשתות החברתיות? הבן שלך עסוק כל היום בתיעוד סטוריס באינסטגרם? איך זה יכול להשפיע אם בכלל על יצירת קשרים רגשיים רומנטיים ומה אתם כהורים יכולים לעשות כדי לסייע להם?

  גיל ההתבגרות הוא גיל נוטף הורמונים והרגשות כלפי בני זוג פוטנציאליים מתחילים לבעבע בעוצמה רבה. מעורבות בקשרים רומנטיים בגיל הזה היא חשובה להתפתחותם ולתחושת הרווחה האישית של המתבגרים.

   

  מחקרים מצאו כי מעורבות זו קשורה לעיצוב הזהות האישית, יכולת הסתגלות לשינויים, הערכה עצמית, כישורים חברתיים ואפילו להישגים אקדמיים ותכנון קריירה.

  עם זאת, ישנם מספר גורמים סביבתיים ואישיים דוגמת סגנון התקשרות לא בטוח – שיכולים לעכב מעורבות בקשרים רומנטיים במהלך גיל ההתבגרות. אחד מהגורמים הוא הגישה האינסופית של בני הנוער למסכים ולרשת החברתית.

   

  זוג עושה סלפי (צילום: Shutterstock)
  אהבה וסלפי. לפתח יחסים רומנטיים בגיל ההתבגרות(צילום: Shutterstock)

   

  אינטרנט הורג את הרומנטיקה

  מחקר נערך מטעם בית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת אתנה, יון בשיתוף בית הספר לפסיכולוגיה באוניברסיטת הפדרציה, מאונט הלן אוסטרליה ובית הספר לפסיכולוגיה מאוניברסיטת דיקין אוסטרליה, בדק 515 מתבגרים יווניים בגיל 16 ו-18.

   

  לכל המשתתפים והמשתתפות הייתה גישה לאינטרנט בנקודת הכניסה למחקר ו-276 דיווחו על מעורבות בקשרים רומנטיים באותה נקודת זמן. אותם נבדקים השתתפו במחקר בנקודת זמן נוספת כעבור שנתיים.

   

  כל נבדק ענה על שאלון שבדק חוויות או קשרים רומנטיים עם פריטים דוגמת "אני מעדיפ/ה להסתיר מבן/ בת זוגי איך אני מרגיש/ה עמוק בפנים" מתוך תת סקלה על הימנעות; מבחן התמכרות לאינטרנט ושאלות על קשרים רומנטיים.

   

  מהממצאים עולה שבגיל 16 נמצא קשר חיובי בין שימוש עודף באינטרנט להימנעות מקשרים רומנטיים. כלומר, ככל שהמתבגר או המתבגרת נטו לשימוש עודף באינטרנט, כך נמנעו יותר מיצירת קשרים רומנטיים.

   

  עם זאת, ההימנעות מקשרים רומנטיים פחתה בין גיל 16 ל-18. יתר על כן, מתבגרים שדיווחו על מעורבות בקשרים רומנטיים מחייבים, קיבלו ציונים נמוכים בהימנעות מהתקשרות רומנטית כבר בנקודת הזמן הראשונה בגיל 16. לא נמצאו הבדלי מגדר בממצאים גם לא לפי גיל.

   

  החוקרים מדגישים כי ממצאים אלו מחזקים את חשיבות המשך המחקר בתחום כולל דיון בהשלכות למניעת התופעה וגיבוש יוזמות התערבות לעידוד ההתנסויות בקשרים רומנטיים בגיל ההתבגרות.

   

  קיראו עוד

  20 דברים שהמתבגרים שלכם צריכים לדעת על בריאותם

  מלחמת גיל ההתבגרות - אפשר גם אחרת

  "אני שונא אתכם"; למה הילד מתהפך בגיל ההתבגרות

   

  שלב מהותי בהתפתחות

  גיל ההתבגרות מהווה שלב התפתחותי מכריע. גיל ההתבגרות המוקדם 11-13 הוא תקופה בה המתבגרים חווים משיכה רומנטית; אמצע גיל ההתבגרות 14-16 הוא תקופה של העמקת החקירה של קשרים רומנטיים, וגיל ההתבגרות המאוחר 16-18 הוא תקופת ביסוס הקשרים הרומנטיים.

   

  עם זאת, תבניות של התקשרות רומנטית לא בטוחה (מתבגרים שחוו טיפול רגשי, עקבי וזמין מהדמות המטפלת העיקרית בינקותם יפתחו דפוס של התקשרות בטוחה המתאפיין באמון באחרים ובנוחות בקשר) הכוללים מעורבות רגשית ואינטימיות  מתפתחות במהלך גיל ההתבגרות, שהוצע כי הוא מגביר את הסיכון לאיכות ירודה של קשרים רומנטיים בבגרות.

   

  התפתחות רומנטית היא מאפיין ייחודי לגיל ההתבגרות, עם זאת אחוז מובהק של מתבגרים מפגינים נטייה להימנעות מהתקשרות רומנטית Avoidant Romantic Attachment, שיש לה השפעה מהותית על ההסתגלות הכללית שלהם.

   

   

    

  למדו אותם להתאהב

  קשרים רומנטיים הם חלק ממשימות ההתפתחות הנורמטיביות ולכן חשוב לאפשר אותם ולהכיר בחשיבותם.

   

  קשרים רומנטיים אינם בהכרח קשרים מיניים (גם לגיל יש משקל לעיתים), אם כי לרוב הם כוללים משיכה מינית, או ביסוס קשר רגשי קרוב שיהווה תשתית לקשר מיני בהמשך.

   

  המסרים שאתם כהורים מעבירים בבית אודות זוגיות, קשר והנאה מקשר מהותיים בעיצוב תפיסת הקשרים הרומנטיים של ילדיכם – כך הורים ששוקדים על תחזוקת הקשר הזוגי שלהם, מגלים הערכה ועניין הדדיים ומפתחים פרקטיקות יעילות לתקשורת ופתרון סכסוכים ביניהם – יהוו מודל חיובי לילדיהם ביצירת הקשרים הרומנטיים שלהם.

   

  אמנם קשה לחשוב על ילדים וילדות כעל יצורים מיניים, אך הם כאלה, ועל כן מוטב לדבר איתם על מהות קשר אינטימי, על יחסים ועל מיניות בדיוק כפי שמחנכים אותם לערכים, ליחסים עם חבריהם מקבוצת השווים וכל נושא חינוכי אחר.

   

  הכותבת היא עובדת סוציאלית קלינית (.M.S.W), מטפלת בילדים ובני נוער

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים