שתף קטע נבחר

הנשיא העני בעולם לא רוצה לקבל פנסיה

העולם התאהב בחוסה מוחיקה, שהמשיך לעבוד בחקלאות ולנסוע בחיפושית גם כשהפך לנשיא אורוגוואי. אחרי הנשיאות הפך הנשיא הצנוע לסנאטור, והשבוע פרש. הוא חוזר לחווה, ומסרב לקחת כסף מהמדינה

כשחוסה מוחיקה היה נשיא אורוגוואי הוא כונה "הנשיא העני בעולם" בשל אורח חייו הצנוע. הוא סירב לעבור למעון הרשמי, המשיך לטפל בחווה שלו ונסע בחיפושית ישנה. את רוב המשכורת שלו הוא תרם לצדקה.

 

כשעזב את לשכת הנשיאות ב-2015 התחיל לכהן מוחיקה כסנאטור. השבוע פרש מוחיקה בן ה-83 מהתפקיד, שנתיים לפני תום כהונתו - והבהיר שהוא לא מעוניין לקבל פנסיה מהמדינה. מוחיקה אמר שלא ישלים את כהונתו מכיוון שהוא תשוש.

חוסה מוחיקה נשיא אורוגוואי לשעבר פורש מהסנאט (צילום: AP)
(צילום: AP)
 
הוא הגיש את התפטרותו לראש הסנאט, לוסיה טופולנסקי – רעייתו של מוחיקה ב-13 השנים האחרונות וסגניתו של הנשיא טבארה וסקס. "מניעי ההתפטרות שלי אישיים, והייתי מכנה אותם 'עייפות אחרי מסע ארוך'. למרות זאת, כל עוד הראש שלי עובד אני לא יכול לפרוש מהסולידריות ומהמאבק למען האידיאלים".

 

מוחיקה, לוחם גרילה לשעבר, היה בכלא במשך 13 שנה בזמן הדיקטטורה הצבאית באורוגוואי. כשכיהן כנשיא בין 2010 ל-2015 זכה לפופולריות רבה, לא רק בזכות הצניעות אלא גם בזכות קידום רפורמות ליברליות - אישור לגליזציה ונישואים חד מיניים.

חוסה מוחיקה נשיא אורוגוואי לשעבר פורש מהסנאט (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

מוחיקה ורעייתו עדיין מתגוררים בחווה, והוא ממשיך לנסוע בחיפושית הישנה. מוחיקה סיפר שעכשיו הוא מתכנן לנסוע לאירופה, ולהגיע להקרנת הבכורה של סרט על חייו שביים אמיר קוסטוריצה.

 

מוחיקה ידוע גם בלשונו החדה, ולפעמים השתמש בשנותיו בפוליטיקה בשפה בוטה. במעמד הפרישה התנצל בפני "כל הקולגות שנפגעו ממני אישית בלהט הוויכוח". ב-2013 התנצל בפני נשיאת ארגנטינה דאז, כריסטינה פרננדס דה קירשנר, שאותה כינה "מכשפה זקנה". לבן זוגה, נסטור קירשנר, קרא "גבר פוזל" בגלל העין העצלה שלו. שלוש שנים אחר כך אמר שנשיא ונצואלה ניקולס מדורו "משוגע כמו עז".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים