שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת מנהל הקמפיין של הרצוג

באופן חריג ביטלה שופטת את הרשעתו של שמעון בטאט, מי שהיה מנהל מטה הבחירות של הרצוג, שהורשע בתשלום לא מדווח עבור קמפיין מסרונים נגד היריבה בפריימריז יחימוביץ'. ההרשעה בוטלה בשל עברו הצבאי וההתנדבותי. העונש שנגזר עליו: 180 שעות לתועלת הציבור

 

בוטלה ההרשעה. שמעון בטאט (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
בוטלה ההרשעה. שמעון בטאט(צילום: שאול גולן)

 

בצעד חריג, בית משפט השלום בתל אביב ביטל השבוע את הרשעתו של שמעון בטאט, מי שהיה מנהל מטה הבחירות של יצחק הרצוג בפריימריז במפגלת העבודה ב-2013. בטאט הואשם והורשע במסגרת הסדר טיעון בחודש פברואר האחרון בעבירה של אי מסירת הודעה (למבקר המדינה) ובעבירה על חוק המפלגות.

 

לפי האישום, בו הודה והורשע, בטאט סיכם עם פעיל במפלגה שיפיץ הודעות אסמס בתפוצה רחבה לחברי המפלגה עם תכנים פוגעניים נגד ח"כ שלי יחימוביץ' שהתמודדה לראשות המפלגה מול הרצוג, בתמורה ל-40 אלף שקלים. איש עסקים שלח לפעיל את הכסף, אלא שעל החשבוניות נכתב כי הכספים הועברו עבור "ייעוץ משפטי" - למרות שהפעיל לא נתן ייעוץ משפטי לחברה, אלא הדבר נעשה כדי להסתיר את מטרת התשלום.

 

בתמורה לתשלום, ביצע הפעיל את הקמפיין השלילי במהלך חודש אוקטובר 2013. בטאט הורשע בכך שלא הודיע למבקר המדינה על התרומה כפי שנדרש בדין.

 

הפרקליטות ביקשה להטיל על בטאט מאסר על תנאי לצד עונשים נוספים, וסוכם כי סנגורו של בטאט, עו"ד ירון לונדון, ממשרד כהן-סטרשנוב-לונדון, יוכל לבקש באופן חריג ביטול ההרשעה - דבר שאפשרי אם ההרשעה צפוייה לגרום נזק לא פרופורציונלי לאדם בעל זכויות רבות. תסקיר מבחן שבחן את הנאשם שיבח את פועלו החיובי, תרומתו למדינה ולחברה, ואף את התנהלותו במקרים אחרים, והמליץ, לאחר שבטאט לקח אחריות, על ביטול ההרשעה.


פרשת המסרונים בפריימריז. הרצוג ויחימוביץ' (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
פרשת המסרונים בפריימריז. הרצוג ויחימוביץ'(צילום: עמית שאבי)
 

השופטת מעיין בן ארי שמעה עדויות על פעילותו הצבאית, שהוגדרה יוצאת דופן ונועזת בשירות המדינה בעבר ועל פעילותו ההתנדבותית. היא קבעה לבסוף: "הגעתי למסקנה כי מדובר באותו מקרה חריג המצדיק ביטול הרשעה. יש להביא בחשבון לא רק את חלקו של הנאשם - יש לתת משקל לסכום התרומה. נראה כי הזכות בעניינו גדושה ומלאה ויש לתת לכך משקל של ממש".

 

השופטת הוסיפה: "התרת ההרשעה אינה מידתית ולא עולה בקנה אחד עם האינטרס הציבורי". עם זאת השופטת קבעה כי בטאט ביצע את העבירה, ועל כן נגזר עליו עונש של 180 שעות לתועלת הציבור.

 

עו"ד ירון לונדון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עו"ד ירון לונדון(צילום: עידו ארז)

עורך דינו של בטאט, לונדון, מסר בתגובה: "הערכתנו נתונה לבית המשפט הנכבד על החלטתו לבטל את הרשעת מרשי ולפרקליטות שהחליטה שלא לערער על ההחלטה".

 

בפרשה נחקר גם הרצוג, אולם התיק בעניינו נסגר ב-2017 בשל היעדר ראיות מספיקות.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
שמעון בטאט
צילום: שאול גולן
מומלצים