שתף קטע נבחר

בגלל בהלת העכברת: צניחה במספר המטיילים בצפון

מנתוני רשות הטבע והגנים עולה כי תנועת המטיילים בצפון פחתה בגלל החשש מפני מחלת העכברת. בחורשת טל ירד מספר המטיילים ביותר מחצי, מ-1,800 בשבת שעברה ל-800 בשבת הנוכחית. תמונת מצב דומה בנחל שניר. שמורת המג'רסה סגורה לחלוטין

 

מבקרים בחורשת טל ( צילום: פארס דעבוס, רשות הטבע והגנים)
מבקרים בחורשת טל( צילום: פארס דעבוס, רשות הטבע והגנים)

בהלת מחלת העכברת הובילה לירידה חדה במספר המטיילים באתרי המים בצפון. כך עולה מנתוני רשות הטבע והגנים שהגיעו לידי ynet. בחורשת טל ירד מספר המטיילים ביותר מחצי: מ-1,800 בשבת שעברה ל-800 בשבת הנוכחית. בשמורת נחל שניר צנח מספר המבקרים מ-1,650 ל-700. בגן השלושה ירד מספרם מ-2,800 ל-1,700, בבניאס מ-970 בשבוע שעבר ל-900 בשבת הזו ובשמורת תל דן ביקרו רק 550 מטיילים לעומת 817 בשבת שעברה. בשמורת המג'רסה שנסגרה היו בשבת שעברה כ-1,300 מטיילים.

 

כ-62 אלף בני אדם הגיעו היום לחופי הכינרת. כך נמסר מרשות הכינרת. עד כה דווח למשרד הבריאות על 253 מקרים חשודים כלפטוספירוזיס (עכברת), מתוכם ב-32 התקבלה תוצאת מעבדה חיובית ללפטוספירוזיס. מחר בבוקר תתקיים ישיבת חירום במשרד הבריאות בנושא העכברת.

 

 
רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, אמרה: "שמחנו לפגוש היום מטיילים באתרים באזור הגולן, ובהם אלו המותרים לרחצה כגון נחל שניר, חורשת טל, תל דן והסחנה. יחד עם זאת, ניכר כי תנועת המטיילים בצפון פחתה לעומת שבת שעברה בגלל הדיווחים על זיהום בחלק מנחלי הצפון בהם הזוויתן, המג'רסה, הזאכי, ג'ילבון, משושים ויהודייה. אנו קוראים לקהל המטיילים להתעדכן באופן שוטף באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים ולהמשיך לבקר ולטייל באזור הגולןבאתרים בכלל ואלו עם הנחלים והמעיינות המותרים לרחצה".
 
כ-50 אלף מטיילים פקדו בשבת הזו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים ברחבי הארץ. בין האתרים הבולטים היו: הגנים הלאומיים אכזיב, מצדה, קיסריה, אשקלון וגן השלושה (הסחנה), ושמורת הטבע עין גדי.

 

לעת עתה, משרד הבריאות מזהיר לא להיכנס למים או לאדמה רטובה ממי הנחלים הבאים:

יהודייה 

זוויתן 

הזאכי (שפך המשושים) 

המשושים

שפך דליות (המג'רסה)

ג'ילבון

פארק הירדן

 

חולים שטבלו במים או בבוץ רטוב ממי הנחל באותם נחלים החל מ-1 ביולי וסובלים מחום של יותר מ-38 מעלות הנמשך יותר מיממה בתקופת זמן של פחות משלושה שבועות לאחר הטבילה, מתבקשים לפנות לרופא המשפחה. המשרד מחדד את האזהרה מפני כניסה למים כלפי נשים בהריון, קשישים, ילדים ובעלי מחלות כרוניות.

נחל קיבוצים מטיילים מזג אוויר מים (צילום: אבי מועלם)
שבת קייצית בנחל הקיבוצים סמוך לבית שאן(צילום: אבי מועלם)

נחל קיבוצים מטיילים מזג אוויר מים (צילום: אבי מועלם)
מטיילים בנחל הקיבוצים(צילום: אבי מועלם)
 

רוחצים בחוף כינרת (צילום: רשות הכינרת)
חופי הכינרת נהנו ממטיילים רבים יותר(צילום: רשות הכינרת)

על רקע התפרצות העכברת הודיעו ביום רביעי רשות הטבע והגנים, רשות המים, חברת מקורות ואגודת המים מי גולן על הזרמת מים נקיים לכמה נחלים. ההזרמה נועדה להגדיל את הספיקות בנחלים עם מי קידוחים ובכך להפחית את ריכוזי המזהמים בנחלים שנסגרו עקב הדגימות הלא תקינות. ההזרמות עשויות להימשך עד אחרי החגים. במשרד הבריאות הזהירו השבוע כי איסור הרחצה בנחלים עשוי להימשך עד תחילת עונת הגשמים.

 

סכנת העכברת 

לפטוספירוזיס, או עכברת, היא מחלה זיהומית שנגרמת על ידי חיידק הלפטוספירה שנמצא אצל בעלי חיים. המחלה מועברת לבני אדם מבעלי חיים וישנם יותר ממיליון מקרי תחלואה בעולם בשנה, בעיקר במדינות עולם שלישי. בישראל המחלה נדירה יחסית, עם ממוצע של 10 מקרים בשנה. המחלה נמצאת אצל חלק מבעלי החיים שמפרישים את החיידק דרך השתן. בעלי החיים העיקריים שמפיצים את המחלה הם המכרסמים ובעיקר העכברים ומכאן שמה של המחלה. גם בעלי חיים אחרים כמו פרות וכלבים עלולים להפיץ את המחלה. סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

 

פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר, הסבירה: "בעלי החיים מזהמים מקווי מים ונחלים, ואנשים שמתרחצים באותם נחלים או נוגעים בשתן של עכברים בשדה, במטע או במקומות שמסתובבים בהם בעלי חיים יכולים להידבק במחלה. מדובר במחלה שיכולה להיות קלה בחלק מהמקרים, אבל במקרים אחרים היא קשה מאוד ועלולה להגיע עד למצב של אי ספיקה של הכליות והכבד".

 

ההדבקה היא רק בחשיפה להפרשות, בעיקר לשתן, ולכן אין סכנה אמיתית בהדבקה בין אדם לאדם. החולים במחלה מטופלים באנטיביוטיקה בכדורים או דרך הווריד. חלקם אושפזו.

 

 
גן לאומי מעיין חרוד (צילום: רקפת שלו, רשות הטבע והגנים)
מטיילים במעיין חרוד (צילום: רקפת שלו, רשות הטבע והגנים)

גן לאומי ארבל (צילום: ווסים נייג׳ידאת, רשות הטבע והגנים)
מטיילים בגן הלאומי ארבל (צילום: ווסים נייג׳ידאת, רשות הטבע והגנים)
 

מטיילים בקייקי מעיין הגושרים (באדיבות קייקי מעיין הגושרים)
מטיילים בקייקי מעיין הגושרים(באדיבות קייקי מעיין הגושרים)

מטיילים בקייקי מעיין הגושרים (באדיבות קייקי מעיין הגושרים)
(באדיבות קייקי מעיין הגושרים)
  

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר השבוע לאולפן ynet שייתכן שמקור המחלה הוא בריבוי הטבעי הגדול של חזירי הבר: "אני לא יודע אם אפשר היה למנוע. זה לא רק עדרי בקר. נראה שמה שמדביק את עדרי הבקר ואולי גורם גם לחלק מהתחלואה כאן זה חזירי בר, זה לא משהו שנמצא בשליטתנו ואנחנו לא יכולים כמובן לדעת מה מצב התחלואה. זה קורה, זה חלק מהחיים שלנו כנראה בטבע, ובטח עם התחממות כדור הארץ וההתייבשות של הנחלים נראה יותר תופעות כאלה גם בעתיד, לצערי". הוא המליץ לא לרחוץ בנחלים בצפון שבהם זרימת המים חלשה: "אני חושב שאם למישהו יש איזשהו חשש והוא רואה שיש מקומות שאין בהם זרימה חזקה, אז שם בטח לא כדאי לטבול". 

 

 

ד"ר דורון טיומקין, רופא וטרינר מומחה למחלות בקר, הסביר בריאיון לאולפן ynet כי באחרונה התרבו מקרי ההפלות בעדרי הבקר, "התחקינו אחרי סוג הגורם ומצאנו שם באמת את הלפטוספירה על כל גוניה, הרבה גוונים, בעיקר זן מיוחד שנקרא לפטוספירה פומונה, שהמאגר הטבעי שלה זה חזירי בר וחיות בר. לאחרונה ברמת הגולן בכלל, ואני יודע שבפרט באזור שאני חי בו, יש כמות אדירה של חזירי בר, יש ריבוי אדיר של חזירי בר וכפי הנראה הם נמצאים בתוך הנחלים האלה, מתחבאים בתוך הסבכים של הנחל, מפרישים שם את השתן שלהם ומעבירים את המחלה".

 


 

מטיילים במטעי התמרים בעין יהב (צילום: פעימות מדבר ערבה תיכונה)
ביקור במטעי התמרים בעין יהב(צילום: פעימות מדבר ערבה תיכונה)

 

התחזית לימים הבאים מבשרת על מזג אוויר רגיל לעונה. בחברת מטאו-טק  מציינים כי הערב והלילה יהיה מעט פחות לח במישור החוף ובשפלה. בהרים ובנגב יהיה נוח.

 

מידות החום החזויות להלילה ולמחר: קריית שמונה 34-23, קצרין 31-19, צפת 28-18, טבריה 36-24, נצרת 31-21, חיפה 30-25, תל אביב 31-26, ירושלים 29-19, אשקלון 31-26, עין גדי 38-29, באר שבע 33-22, ערד 31-18, מצפה רמון 29-17 ובאילת 39-26.

 

מחר, יום ראשון, יהיה מעונן חלקית ולא צפוי שינוי ניכר במידות החום ובעומס החום שיהיו מתונים יחסית לתקופה. רוח דרום מערבית עד צפון מערבית תנשב בעוצמה של 15 עד 30 קמ"ש והים יהיה גלי עד גבה גלים. גובהם ינוע בין 90 ל-170 ס"מ. עומס חום בינוני עד כבד צפוי בשפלה ובצפון הנגב, בעמקי המזרח ובערבה צפוי עומס חום כבד. בהרים ישרור עומס חום קל עד בינוני ואילו במישור החוף צפוי עומס חום בינוני.

 

ביום שני תורגש עלייה קלה במידות החום ובעומסי החום והם יהיו רגילים לעונה. הים יהיה גלי עד גבה גלים וגובהם יגיע ל-150 ס"מ לכל היותר. ביום שלישי יהיה מעונן חלקית עד בהיר עם טמפרטורות רגילות לעונה. ברביעי לא צפוי שינוי ניכר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
מטיילים בנחל הקיבוצים ליד בית שאן
צילום: אבי מועלם
מומלצים