שתף קטע נבחר

נהג בלי רישיון בזמן תאונה – ויפוצה בכל זאת

"הראל" סירבה לשלם ללקוח בטענה שלא היה לו כיסוי ביטוחי. אבל בית המשפט קבע שלא הוכח שהנהג ידע על השלילה. הפיצוי: 193 אלף שקל

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה את תביעתו של נהג נגד חברת הביטוח "הראל", שתיאלץ לפצות אותו על הרס מכוניתו בתאונה אף שהיה באותה עת בשלילת רישיון. השופטת אפרת בוסאני קבעה שלא הוכח שהתובע ידע על השלילה, ולכן על הביטוח לשלם לו כ-193 אלף שקל.

 

התאונה התרחשה ב-2015 והמכונית הוגדרה כ"אובדן מוחלט" ("טוטאל לוס"). לא הייתה מחלוקת על כך שכשנתיים לפני התאונה נשלל רישיונו של התובע לאחר שצבר מספר מסוים של נקודות לרעתו. אלא שהוא טען שלא ידע על כך, ולמעשה הדבר נודע לו רק אחרי התאונה, במכתב הדחייה שקיבל מ"הראל".

 

מכאן השאלה שנדונה הייתה אם יש לראות בו "פסול נהיגה" במועד התאונה או לא. המבוטח התעקש שלא ידע על השלילה ומעולם לא קיבל הודעה כלשהי על כך, ולכן במצב כזה יש לרכב כיסוי ביטוחי, בהתאם לתנאי הפוליסה.

 

מנגד טענה הראל שמשרד הרישוי שלח לתובע הודעות דואר רשום על התליית רישיונו, ולכן ישנה "חזקת מסירה", שלפיה הוא קיבל את ההודעה – והתובע לא הוכיח שלא קיבל אותה.

 

בנסיבות אלה ציינה חברת הביטוח שבמועד התאונה ידע התובע על התליית הרישיון שלו, ובמצב זה נהיגתו לא מכוסה בפוליסה והוא אינו זכאי לפיצוי כלשהו.

 

אין אינדיקציה

פסק הדין עסק ברובו בניתוח הראיות בדבר המכתבים שנשלחו אל התובע ובעדותו של חוקר מטעם הראל. השופטת אפרת בוסאני קבעה ש"הראל" לא עמדה בנטל להוכחת התקיימות "חזקת המסירה".

 

אף שהיא לא התרשמה לחיוב מעדותו של התובע, היא קבעה בסופו של דבר כי "דבר הדואר של הודעת ההתליה הוחזר למשרד הרישוי מבלי לפרט את סיבת ההחזרה, אין אינדיקציה לכך שהגיע למענו של התובע והעד מטעם הנתבעת אף מאשר כי ההודעה לא התקבלה על ידי הנתבע".

 

היא הוסיפה כי לא הוצגה כל תשתית ראייתית לתמיכת טענת הביטוח, אשר כשלעצמה עומדת בסתירה לנתוני משרד הרישוי ורשות הדואר שאותם הגישה כראייה מטעמה.

 

לאחר שניתחה את שווי הרכב הרלוונטי בהתאם להערכת שמאי, חייבה השופטת בוסאני את הראל לשלם לתובע כ-193 אלף שקל, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 10,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים