שתף קטע נבחר

על רקע העיכוב בהפסקת אש: מעבר ארז נסגר חלקית

בעקבות המחאות ביום שישי סמוך לגדר רצועת עזה, שבמהלכן הושלכו בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים ונהרגו שני פלסטינים, החליטה ישראל לסגור את המעבר, פרט למקרים הומניטריים. מדובר בצעד סמלי יחסית: פלסטינים בודדים חולפים במעבר מדי יום

 

 

ישראל סגרה חלקית את אחד המעברים לרצועת עזה, בעקבות ההפגנות האלימות ביום שישי ועל רקע העיכוב בהגעה להפסקת אש: אמש (יום ש') הוחלט בישראל שבעקבות המחאות ליד גדר הרצועה, שבמהלכן הושלכו בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים ונהרגו שני פלסטינים, ייסגר מעבר ארז למעט מקרים הומניטריים.

 

הסגירה המצומצמת היא צעד סמלי יחסית כי פלסטינים מעטים חולפים במעבר ארז, ומרביתם עושים זאת בעקבות אישורים על רקע הומניטרי או שהם אנשי ארגונים הומניטריים. הלילה דווח גם בכלי תקשורת פלסטינים על הסגירה החלקית, שנעשתה ברקע המאמצים להגיע להסדר בין ישראל לחמאס

ייסגר פרט למקרים רפואיים. מעבר ארז (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ייסגר פרט למקרים רפואיים. מעבר ארז(צילום: רועי עידן)

במאמצי ההסדרה משתתפים אנשי חמאס שנועדים במצרים עם בכירי ממשל א-סיסי. סבב הדיונים של נציגי הפלגים הפלסטינים בנוגע לרגיעה מול ישראל ולחידוש הפיוס עם פתח הסתיים, אך בניגוד להערכות, ההבנות על הרגיעה לא סוכמו בסוף השבוע הנוכחי. גם בשבוע הבא לא צפויה התקדמות, בשל חג הקורבן שיחל ביום שלישי ויימשך לאורך כל השבוע הבא.

 

ביום שישי הפגינו אלפי פלסטינים בכמה מוקדים בגבול רצועת עזה. הם השליכו בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים לעבר הגדר, מבלי שגרמו לנפגעים ולנזק. כמה חשודים זוהו חוצים לשטח ישראל ושבים על עקבותיהם באופן מיידי. לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. שני צעירים פלסטינים נהרגו בעימותים. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע לאחד ממוקדי ההפגנות. בנוסף, פרצו שתי שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה, אחת מהן ביער בארי.

הפגנה בגבול עזה (צילום: AFP)
הפגנות יום שישי בגבול רצועת עזה(צילום: AFP)
 

סגן מנהיג חמאס חליל אל-חיה, הנמצא בשיחות בקהיר, אמר כי הדיונים על הרגיעה מול ישראל נמצאים בישורת האחרונה. לדבריו, מדובר על רגיעה בתנאי הבנות סוף מבצע צוק איתן. "אנחנו בעד רגיעה בעזה כדי שעמנו יחיה בכבוד וכדי שנמשיך את המאבק", אמר.

 

בכיר חמאס בחו"ל עיזת א-רישק שהיה ממובילי השיחות בקהיר מטעם ארגונו, הודיע ביום חמישי: "היום חתמנו בקהיר את סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטיניים לגבי הרגיעה והפיוס, והבהרנו כי אנו דבקים בכך שכל הצעדים יהיה במסגרת הלאומית. הצגנו את עמדתנו לגבי הרגיעה והאזנו לרעיונות ולהערות חשובות מצד נציגי הפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג".

 

דו

אמש הפגינו בתל אביב מאות מתושבי עוטף עזה ותומכיהם נגד "אוזלת ידה של הממשלה בהתמודדות עם האיומים מרצועת עזה". המפגינים הביעו חשש מהסדר זמני עם חמאס, שרק יידחה את סבב הלחימה הבא, אך לא ימנע אותו. 

 

בטרמינל חדש במעבר חולפים כאלף איש ביום ממוצע מצד לצד, חלקם פלסטינים חולים או פצועים, אחרים דיפלומטים ונציגי ארגונים כמו הסהר האדום ואונר"א או סוחרים פלסטינים בעלי היתר מיוחד. במעבר עוברים בממוצע מדי שבוע גם כ-100 שקי דואר לעזתים.

 

בטרמינל, שמנוהל על-ידי רשות המעברים במשרד הביטחון, האווירה מודרנית, מזכירה מעברי גבול מערביים יבשתיים ואפילו בית נתיבות של נמל תעופה. דלפקי בידוק נוחים להמתנה, עמדות החתמת תעודות ודרכונים, מכשירי שיקוף, מסכים רבים ובהם הסברים לבאים, כרוז בערבית שמופעל כל כמה דקות, תקרה גבוהה וכמובן מאבטחים אזרחיים שאוסרים להכניס נוזלים ומגבילים גם את המעבר עם לפטופים וטאבלטים. לרגע נדמה שרק דיוטי פרי חסר במעבר שהקימה ישראל אחרי ההתנתקות, אך מ-2007 ממתין כסוג של פיל לבן לתקופות משגשגות ושקטות יותר.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים