שתף קטע נבחר

"הקרן החדשה לישראל" כאן כדי לעזור למדינה

"אנחנו בית לרבים מבני הציונות הדתית, ולא במקרה. לא החרד"לים ילמדו אותנו ואת עמיתינו מהם ערכי הציונות הדתית, לא הם ישללו את העשייה שלנו למען עתידנו המשותף, או ידרגו את מידת התרומה שלנו לטובת המדינה". סמנכ"לית הקרן החדשה לישראל נגד הקמפיין של "חותם"

 

 

"הקרן החדשה לישראל" תומכת בגאווה בארגונים ליברליים מובילים בעולם הציוני-דתי, ובהחלט מחויבת לאורך שנים לסייע לכל התארגנות שפועלת למען הגברת המתינות ולמאבק בהקצנה דתית בכל מישורי חיינו. אמת, עשרות-אלפי דולרים מוענקים בכל שנה לאנשים ונשים שעמלים על שימור ופיתוח האיזון המאתגר של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

 

 

רבים יצאו נגד אי דיוקים שונים המופיעים בקמפיין של חרד"לי ארגון ״חותם״ נגד הקרן ומוענקיה שעלה השבוע. אולי בלבלו בין הגדרות תפקיד של יו"ריות ומנכ"לים, אולי שלפו נשים שכבר פחות מעורבות בעבודה בשכר או בארגונים המותקפים, אולי אפילו לא דייקו בכיסויי הראש וצבעיהם. האמת כבר לא חשובה, שכן הארגונים החרד"ליים למדו היטב את רזי הפייק-ניוז, הטיוח והסחת הדעת מהרוחות הרעות הנושבות בארצות העמים. הם מלבישים השקפות עולם לא מבוררות בפיות הדמויות המדומיינות בקמפיין, ובוודאי שכתמיד אינם דנים בכובד ראש שיח ערכי וענייני לעומקם של ערכים וסדרי עדיפויות. 

 

אנחנו רוצים לעשות טוב למדינה

אבל לא שם נמצאת הטעות העקרונית של המסיתים. הטעות היא אחת: המתקיפים, כצפוי, קרובים אצל עצמם. הם כנראה רגילים שמקורות המימון (הנסתרים) שלהם מכתיבים את סדר יומם על כל צעד ושעל. מסתמן שכך נהוג בממשקי העבודה של בכירי הממשלה עם צוותי ה-GONGOS שלהם.

 

שירה בן ששון פורסטנברג (צילום: הדר חסון)
"הארגונים החרד"ליים למדו היטב את רזי הפייק-ניוז, הטיוח והסחת הדעת". שירה בן ששון פורסטנברג(צילום: הדר חסון)

 

אצלנו זה עובד אחרת, ו"המה נשתנה" שלנו הוא מהותי לנו ולדמותה העתידית של החברה בישראל. "הקרן" איננה מכתיבה את סדר היום של הארגונים שבהם היא תומכת. צוותי שתי"ל לא כותבים את תוכניות העבודה של נועציהם.

 

זאת ועוד, כל מי שמכיר את הנשים והגברים שמובילים את הארגונים הללו, יודע שמדובר באנשים חכמים ועצמאיים בעלי אידיאולוגיה ברורה המשלבת מחויבות להלכה ולערכי שוויון ודמוקרטיה, ועמוד שידרה ערכי שלא מתכופף שמאלה או ימינה בגלל תמיכה כספית כזאת או אחרת. הקרן בהחלט מציעה את מגוון המשאבים המוגבלים העומדים לרשותה לטובת ארגונים, התארגנויות ופעילים שמקדמים את הערכים שאנחנו מזהים כראויים וכמבטיחים את עתידה של החברה והמדינה.

 

תחת הגג הרחב שלנו מסתופפים מי שחפצים בקידום דיור ציבורי, שוויון ליוצאי אתיופיה, שחרור עגונות ומסורבות גט, שימור שטחים ירוקים, זכויות והורות ללהט"בקים, ושוויון מלא לאזרחי ישראל הערבים. אנו חושבים שכל הדברים האלה (לו נזכה להם) משקפים דמוקרטיה איתנה, ורשימת הארגונים שבהם אנו תומכים ותמכנו איננה מקרית. קמפיינים – דוגמת אלה האחרונים - ש"חושפים" את הסלידה שלנו ממיזוגניה ולאומנות הם עדות פשוטה וטובה להשקפת עולמנו ולערכים שאנחנו מאמינים בהם.

 

הלב הוא המקף שבין "ציוני" ו"דתי"

סבי ז"ל, הרב ד"ר יוסף בורג, לימד אותי איפה נמצאת ליבת האחריות של הציבור ש"חותם" בחרו לתקוף. הלב הוא המַקָּף. המקף המחבר בין "ציוני" ל"דתי", בין "אורתודוכסי" לבין "ליברלי" (modern orthodox), בין הקהלים ובין השבטים. אין עוד קהילה שממוקמת כל כך נכון כדי לשמש כגשר, וכדי לוודא שלא נשליך את הדמוקרטיה עם מימי היהדות, ולהיפך. 

 

 

"הקרן החדשה לישראל" היא בית לרבים מבני הציונות הדתית, ולא במקרה. לא החרד"לים ילמדו אותנו ואת עמיתינו מהם ערכי הציונות הדתית, לא הם ישללו את העשייה שלנו למען עתידנו המשותף, או ידרגו את מידת התרומה שלנו לטובת המדינה. יש גבול לכל מהלך של עובדות אלטרנטיביות ומתקפות חסרות בסיס.

 

קצת חבל שפספסתם עוד כמה ארגונים, יוזמות ודמויות מפתח שהייתה לנו הזכות לתמוך בהם לאורך ארבעה עשורים של עשייה ב"קרן" ובשתי"ל. חברותיי וחבריי בצוות הקרן, וכל שותפינו הנפלאות והנפלאים בשטח, יהי רצון שיתקיימו בכם דבריו של הנביא ירמיהו: "הָיָה כְּעֵץ שָׁתוּל עַל מַיִם וְעַל יוּבַל יְשַׁלַּח שָׁרָשָׁ֔יו וְלֹ֤א ירא כִּי יָבֹוא חֹ֔ם וְהָיָה עָלֵהוּ רַעֲנָן וּבִשְׁנַת בַּצרֶת לא יִדְאָג וְלֹא יָמִישׁ מֵעֲשׂוֹת פֶּרִי", ואל תמישו מעשות פרי.

 

  • הכותבת היא סמנכ"לית ומנהלת מחלקת פיתוח, קשרי חוץ ושותפויות ב"קרן החדשה לישראל"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדר חסון
שירה בן ששון פורסטנברג
צילום: הדר חסון
מומלצים