שתף קטע נבחר

"משחקים לכם בראש": קמפיין השחרה נגד הדתיים הליברליים

עליית מדרגה במלחמת הרבנים והארגונים התורניים, נגד הדתיים הליברלים: קמפיין חדש של "חותם" מציג כמה מראשי הארגונים הדתיים כמי ששוטפים את מוחותיהם של צעירי הציונות הדתית, בחסות הקרן החדשה לישראל: "הם לא יכולים להגדיר את עצמם חלק מהציבור הדתי-לאומי". מנכ"לית נאמני תורה ועבודה: "שקרים ודיבה זה לא לגיטימי"

 

ירידות לפסים אישיים וניסיון להוקיע את הארגונים הדתיים הליברליים: סרטון פרובוקטיבי מבית היוצר של תנועת "חותם" מעורר סערה, ומדגיש את חילוקי הדעות המבעבעים בציונות הדתית. אחרי קמפיין "בודדה במערכת" שהציג חיילת דתייה שלכאורה מוותרת על ערכיה – מוציאים בארגון הרבנים התורני סרטון המציג את ראשי הארגונים הדתיים הליברליים כשלוחות של השמאל הקיצוני ו"הקרן החדשה לישראל", המנסים "לשחק בראשם" של הדתיים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

לתוך "המספרה של טליה - נעצב לכם את הראש מחדש", המכוון למנכ"לית "הקרן החדשה", טליה ששון, נכנסות כלה לפני חתונתה, ילדה לפני חגיגת בת המצווה, ילד וחייל דתי. כשכולם מבקשים "עיצוב ראש" – וששון המאויירת מפנה אותם ל"עובדים" שלה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בארגון לא מסתפקים ברמיזות – ומציגים את האנשים בשמותיהם, ומעלים נגדם טענות קשות, בין היתר על שטיפות מוח וניסיון לעוות את הדת. בין הדמויות שעל המוקד: חנה קהת, מייסדת ארגון הפמיניסטיות הדתיות "קולך" - ובתיה כהנא-דרור, עד לאחרונה מנכ"לית "מבוי סתום" המסייע למסורבות גט. שתיהן "מציעות" לכלה שלא להתחתן בצורה אורתודוכסית, ואומרות "אני מקווה שאת לא מתחתנת כדת משה וישראל, רחמנא לצלן. למה להיכנס לבוץ הזה אם אפשר לעשות נישואים אזרחיים".

 

ילדת בת מצווה נשלחת לתהלה פרידמן ש"כבר תשגע אותך", ונער דתי נשלח בסרטון לשר החינוך לשעבר ומייסד עמותת "הכול חינוך", הרב שי פירון, שלטענת "חותם" מזגזג בין הליברלים לדתיים. בסיום הסרטון נכנס למספרה חייל צה"ל, וכולם נחלצים לעזרתו ("הקרן החדשה" – בפנים זועמות). בשלב זה נכנסת לתמונה דמותו של אבנר גבריהו, מנכ"ל "שוברים שתיקה": "יש לי הרבה ניסיון עם חיילים" . הקמפיין מסתיים בסיסמה: "אל תתנו לעובדים של טליה לגעת לכם בראש. הציונות הדתית מתנתקת מארגוני הקרן החדשה".

 

"הם הכריזו מלחמה על היהדות של המדינה"

בארגון חותם ובקרב ארגוני ימין וארגונים דתיים-תורניים מנהלים מלחמת חורמה בקרן החדשה לישראל זה זמן רב. הקמפיין החדש הוא צעד נוסף בדה-לגיטימציה של "הקרן" ובקריאה להתנתק מארגוני הציונות הדתית שעובדים עימה ומקדמים, לטענת "חותם", את האג'נדה שלה.

 

מתוך הסרטון של
"משחקות לה בראש". האנימציה נגד בתיה כהנא דרור וחנה קהת, מתוך הסרטון של "חותם"

 

בארגון טוענים כי הסרטון מבוסס על מחקר עומק וחושף את האסטרטגיה ושיטת הפעולה של הקרן החדשה לישראל לשינוי עמדות בקרב הציבור הדתי-לאומי. לטענתם, בין הארגונים הנתמכים ב"קרן" ניתן למצוא את "נאמני תורה ועבודה" הזוכה מהם לסכום של 788,694$ בשנים האחרונות, ארגון "קולך" שתוקצב ב- 1,222,749$ באותן השנים, וכך גם ארגון "מבוי סתום" הנהנה מתמיכה בסך 833,241$ מהקרן החדשה לישראל.

 

מנכ"ל ארגון חותם, עמיטל בראלי, אמר כי המטרה היא "להגיד די ל'הלבנת' הקרן בתוך הציונות הדתית", כדבריו. "היום הציבור יודע שמדובר בארגונים שמקדמים את המטרה הראשית של הקרן החדשה: הכרזת מלחמה נגד היהדות של המדינה. ארגונים בתוכנו שנלחמים בגרעינים התורניים, שחוברים לרפורמים ול'ישראל חופשית', לא יכולים ליהנות מחסינות ולהגדיר את עצמם כחלק מהציבור הדתי-לאומי".

 

ב"חותם" מוסיפים כי מעבר למימון העצום, באופן שיטתי מוחדרים המסרים של "הקרן" ישירות דרך ארגונים אלה העובדים עימה יד ביד. כך, למשל, הם מביאים כדוגמה את פעילותה של תהלה פרידמן, יו"ר עמיתה ב"נאמני תורה ועבודה" בניהול מרכז "מובילים" של "קולות", ארגון של הקרן החדשה, וכן את תוכנית "שחרית" של "הקרן".

 

דוגמה נוספת לדבריהם, הוא בפעילותה של בתיה כהנא-דרור שאותה הם מגדירים פעילה מרכזית במאבק המתמשך נגד הממסד הדתי, בעיקר סביב סוגיית הנישואין והגירושין. בין יתר תפקידיה, חברה כהנא-דרור בוועדה המייעצת של מכון "על משמר הכנסת" של התנועה הקונסרבטיבית, וחברת ועדת ההיגוי של הפורום לחופש בחירה בנישואים, מארגוני הקרן.

 

"מסע השמצות חסר תוכן"

התגובות הנזעמות לסרטון לא איחרו לבוא. "זה מסע של השמצות חסרות תוכן, המזלזל בחברי וחברות הציונות הדתית כאילו הם מטומטמים ומטומטמות, הניתנים לעיצוב-מחדש", אומרת חנה קהת. "המסר שטחי כל כך, וחבל שבמקום להיאבק על תיקון המצב הקשה בממסד הדתי, שהביא למימדים מפלצתיים את תופעת סרבנות הגט והעגינות, וגורם לאומללות של אלפי נשים, בחר הארגון להשקיע את מיטב כספו במסע של דמוניזציה נגד מי שמנסות למנוע את העוולות הנוראיות האלו".

 

בתיה כהנא-דרור מסרה בתגובה: "במקום לעסוק בדרכה של הציונות הדתית לאור תהלכי החילון והחלשות הזהות הלאומית, בחר ארגון חותם להסיט את הדיון לגורם חיצוני קל לניגוח, כמו הקרן החדשה וארגונים דתיים ליברליים. ללא ספק, 'הפוסל במומו פוסל'. מי שחרד מפלורליזם ודוגל בדוגמטיות מחשבתית הוא שיביא לשקיעתה של הציונות הדתית, ולא ארגונים אזרחיים המתמודדים בשטח עם הנושאים הללו".

 

תהלה פרידמן הגיבה לסרטון של "חותם": "ויכוח ואי הסכמות הם דברים לגיטימיים בדמוקרטיה. מה שלא לגיטימי זה שקרים ודיבה. אין כל קשר בין הדמות המוצגת בסרטון לבין תהלה פרידמן".

 

ב"תנועת נאמני תורה ועבודה" ביקשו להבהיר כי הם מתנהלים "בשקיפות מלאה". והוסיפו כי "ניתן למצוא פירוט על כלל התרומות, הקרנות וההסברים על העבודה מולן בקלות באתר התנועה".

 

מארגון "קולך" נמסר: "בשונה מארגונים אחרים ('חותם', למשל), מטרות 'קולך' וכן התרומות המוזרמות אליו גלויות. שוב אנו עדות לצווחות הבהלה של 'הצילו, הקרן' שפוטרות את אנשי 'חותם' מלעסוק בסוגיות עצמן ולהתעלם מהבעיות הקיימות בנושאי דת ומדינה בישראל.

 

"'חותם' מוזמנים לממן סרטון חדש על פתרון בעיות סרבנות הגט/ הגיור/ הדרת הנשים כפי שהם רואים לנכון, ולדבר על הסוגיות עצמן. נשמח אם הם יצטרפו לדיון ענייני, במקום לעסוק בהכפשות".

 

מה"קרן החדשה לישראל" נמסר בתגובה כי היא "שמחה בשיתוף הפעולה שלה עם כל חלקי החברה הישראלית, ובהם גם ארגונים ליברליים מהציונות הדתית שמהווים מנוע חשוב לחיזוקה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. הקרן החדשה לישראל מחזקת את ידי הארגונים המותקפים במערכה נגד הקולות הקיצוניים ביותר.

 

"הסרטון הנחות והפרסונלי של ארגון חותם מצטרף למסע הרדיפה שמנהלים ארגונים כמו 'אם תרצו' נגד כל קול ליברלי ודמוקרטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"משחקות לה בראש". האנימציה נגד בתיה כהנא דרור וחנה קהת
מומלצים