שתף קטע נבחר

טיבי: "כדי שלא יהיו שהידים, מישהו צריך לא לירות בהם"

ח"כ טיבי התייחס להלוויית המחבל שניסה לדקור שוטר בירושלים וטען כי "רוב הפלסטינים והערבים שנהרגים - נורים ביוזמת הכיבוש". הוא הוסיף כי היחס של המשטרה לגופות במגזר מקומם אנשים. ח"כ אמסלם כינה את הצעת ליברמן להעביר את אום אל פחם "סיסמה פופוליסטית", וקרא למשטרה להקצות כוחות נוספים ליישובי המגזר

 

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס הבוקר (ד') להלוויית המחבל שניסה לדקור שוטר בירושלים בסוף השבוע. בראיון לאולפן ynet הוא אמר: "כדי שלא יהיו שהידים, מישהו צריך לא לירות בהם. אנחנו לא רוצים שפיכות דמים. רוב הפלסטינים והערבים שנהרגים - נורים ביוזמת הכיבוש".

 

טיבי התייחס בראיון לסיבות שגרמו לטענתו לקריאות המשתתפים בדבר נקמה: "יש אנשים שמבטאים את הכעס והעצב שלהם באמצעות התרסה. בין היתר גם בשל הרגשת קיפוח, נרדפות, דחיקה אל הפינה. זו לא פעם ראשונה ואני מתאר לעצמי שגם לא אחרונה".

 

הוא הסביר גם את הסיבות להגעת מאות אנשים ללוויה, הרבה מעבר למה שהותר: "היחס של המשטרה אל הגופה ושחרור הגופה תמיד מקומם אנשים. יש כאן ניסיון להשפיל את המת, את משפחתו ואת יישובו. זו הייתה טעות בעבר, והטעות הזאת חוזרת. היא מתסיסה ומאוד לא חכמה".

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()
הלוויה באום אל פחם. "היחס של המשטרה לגופה ולשחרורה תמיד מקומם אנשים"

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

הלוויית תושב אום אל פאחם שניסה לדקור שוטר ()

 

 

טיבי תקף גם את ציוצו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הבוקר שקרא להעברת אום אל פחם לשטחי הרשות הפלסטינית: "המסר שאני מייצג זה חיים משותפים שבנויים לא על אלימות אלא על עתיד פורה. לא על עליונות יהודית ולא על קריאות גזעניות של שר הביטחון להעביר את אום אל פחם, שמ-1948 ועד היום הופקעו ממנה מאות אלפי דונמים".

 

גם יו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), תקף את דבריו של ליברמן: "אני לא נותן סיסמאות פופוליסטיות. אני אומר לערבים – אתם אמורים להיות אזרחי ישראל כמו כל אזרח ישראלי. יש רק תנאי אחד – שאתם חייבים להיות נאמנים למדינה שאתם חיים בה, כמו כל מדינה אחרת בעולם".

 

 

"אני חושב שרוב ערביי ישראל רוצים להישאר במדינת ישראל. אני גם מניח שרוב הערבים רוצים לחיות בדו קיום עם היהודים, אלא שההנהגה שלהם מושכת לקצה הקיצון", הוא הוסיף.

 

אמסלם תקף גם את התנהלות המשטרה באירוע, שלדבריו לא פועלת מספיק במגזר הערבי: "למה לא באו עשר ניידות משטרה ובדקו שיש שם מאה איש ולא אלפיים? למה זה צריך להיות בדיעבד? אם יש אכיפת חוק – הם מתיישרים עם החוק. אבל ברגע שאין חוק ויש שם מובלעות שכאילו יש להם שלטון עצמי משלהם – אז ככה זה מתנהל. מה עושה משטרת ישראל? מבצעים מדי פעם? יש שם בעיה אמיתית".

נקודת משטרה בג'ת. "עד שיגייסו את כולם ויבנו תחנות משטרה, צריך להביא כוחות ממקומות אחרים" ( צילום: חסן שעלאן) ( צילום: חסן שעלאן)
נקודת משטרה בג'ת. "עד שיגייסו את כולם ויבנו תחנות משטרה, צריך להביא כוחות ממקומות אחרים"( צילום: חסן שעלאן)

הוא הוסיף כי המצב ישתנה בקרוב, אך על המשטרה לנקוט צעדים מיידיים: "המשטרה והמדינה הקצו סכומים ניכרים כדי להביא יותר ביטחון למגזר הערבי, זה תהליך שאנחנו נמצאים בעיצומו. אני חושב שעד שיגייסו את כולם ויבנו תחנות משטרה צריך להביא כוחות ממקומות אחרים, כי יש שם בעיה אמיתית. במגזר הערבי כמעט שאין חוק, אין סדר".

 

כ-1,500 בני אדם השתתפו הלילה בהלווייתו של אחמד מחאמיד מאום אל פחם, שניסה לבצע פיגוע דקירה נגד שוטרי מג"ב ביום שישי האחרון ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים. המשטרה הגבילה את מספר המשתתפים בהלוויה ל-150 איש, אך בפועל הגיעו פי עשרה בני אדם לאירוע ההמוני שבמהלכו נורו זיקוקים בשמי העיר. בעקבות זאת הודיעה המשטרה כי תחלט ערבות של 50 אלף שקלים מבני משפחת המחבל.

 

ישראל העבירה את גופתו של מחאמיד למשפחתו סביב השעה 1:30 בלילה, וזיקוקים נורו בשמי העיר לכבוד המאורע. במהלך הלוויה קראו משתתפים: "נקריב את חיינו למען השהיד והגיבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ח"כ אחמד טיבי
צילום: עמית שאבי
מומלצים