שתף קטע נבחר

ליברמן: "לא מאמין בהסדרה. אם יהיה שקט - כרם שלום יישאר פתוח"

שר הביטחון התייחס בתום פגישה עם ראשי הרשויות בעוטף עזה לשקט היחסי בגבול: "כל האלימות ירדה כמעט לאפס. אם בהמשך היום יהיה שקט - מעבר כרם שלום יישאר פתוח. לא יהיה שקט - המעבר ייסגר". על הניסיונות להגיע להבנות עם חמאס: "יקרה רק עם פתרון לסוגיית השבויים והנעדרים"

 

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן נפגש היום (ו') בקיבוץ כיסופים עם ראשי הרשויות בעוטף עזה. בתום הפגישה התייחס ליברמן לשקט היחסי בדרום ברקע הניסיונות להגיע לרגיעה מול חמאס. "אני לא מעורב בהסדרה, אני לא מאמין בהסדרה וההסדרה היחידה היא המציאות בשטח", אמר שר הביטחון לקראת ההפגנות המתוכננות מאוחר יותר היום בגבול עזה. "בימים האחרונים ראינו שחמאס שולט באופן מוחלט לגבי כל מה שקורה פה, כל האלימות ירדה כמעט לאפס".

 

פצצת זמן בעזה: אלו החלופות שעל שולחן הקבינט / פרשנות

 

ליברמן אמר עוד כי "אני מנסה לקבע את המשוואה הזאת בין שקט ביטחוני לכלכלה. יש טרור - אין כלכלה. אין טרור - אז תהיה כלכלה. זו חייבת להיות זיקה ישירה, זה המסר החשוב שאנחנו מנסים להעביר לתושבי עזה, לעזתי ממוצע שדואג למקום פרנסה וחושב איך לכלכל את משפחתו. לכן, גם אם ביום שישי הזה יהיה שקט - אז המעבר יישאר פתוח. לא יהיה שקט - המעבר ייסגר".

 

משמאל לימין: רועי עידן, יאיר פרג'ון, אביגדור ליברמן (צילום: רועי עידן)
ליברמן עם כמה מראשי הרשויות בעוטף עזה, היום(צילום: רועי עידן)

 

שר הביטחון התייחס למתרחש במעבר כרם שלום ואמר כי "במקום הזה עברו מאות ואולי אלף משאיות ביום בימים האחרונים כי היה שקט מוחלט, ולכן יש פה זיקה. ומי שהולך להפר את השקט צריך להבין שהוא הולך גם לסגור את מעבר כרם שלום. המטרה העיקרית של ארגון הטרור חמאס היא השמדת מדינת ישראל, ולכן אני לא חושב שיש לנו על מה לדבר עם חמאס".

 

ליברמן הבהיר כי "אנחנו מדברים דרך מצרים ודרך אחרים ואת זה מבינים בחמאס - אין ולא תהיה שום התקדמות ולא יהיו שום הסדרים חדשים מעבר למעברים ומרחב הדיג עד לפתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. אנחנו צריכים להביא את חמאס להכרה שאם הם רוצים להתקדם לאיזשהו מקום – אז דבר ראשון זה עניין השבויים והנעדרים".

 

"חמאס לא ויתר על השמדת מדינת ישראל"

הוא הוסיף כי "חמאס כחמאס זה ארגון טרור. כל עוד הוא לא ויתר על הרעיון המרכזי שלו - השמדת מדינת ישראל - כל עוד הוא לא ויתר על ההתעצמות וכל עוד הוא לא ויתר על ההתנהלות שהיא בלתי סבירה בעליל, גם אותם תקציבים מעטים שהם משיגים, הכול מושקע במנהרות ובייצור רקטות, ואת  כל הנושא של הטיפול במים ובחינוך ובבריאות הם משאירים לקהילה הבינלאומית ולאחרים, זה לא מה שאנחנו נקבל ולכן אנחנו נעשה קודם כל כל מה שצריך בהתאם לאינטרס הביטחוני הישראלי".

חצי חצי אביגדור ליברמן נפתלי בנט (צילום: אוהד דויגנברג , אבי רוקח)
השרים ליברמן ובנט. ממשיכים בחילופי המהלומות(צילום: אוהד דויגנברג , אבי רוקח)

שר הביטחון עקץ בדבריו את שר החינוך נפתלי בנט, ברקע חילופי המהלומות ביניהם בקבינט המדיני-ביטחוני בנוגע לפעולה הרצויה מול רצועת עזה. לדברי ליברמן, "למדתי בזמנו מאריק שרון דבר אחד מאוד חשוב. הוא אמר לי 'תקשיב, כשאתה חזק והעוצמה בידיים שלך תדבר רגוע, תדבר בשקט, וכשצריך לתת מכה - תן את המכה הכי חזקה והכי כואבת'. אז כשנחליט שאין ברירה וצריך להוביל מהלך צבאי – נעשה את מה שצריך לעשות. אנחנו נקבע את העיתוי ואנחנו נקבע את התנאים".

 

ליברמן שיבח את תושבי העוטף ואמר כי "באתי להביע תודה והערכה לראשי הרשויות ולתושבים שבאמת מגלים חוסן לאומי, אחריות, בגרות וכושר עמידה, שזה הדבר העיקרי. מגיע לאנשים האלה שאפו על כך שהם יושבי פה, צומחים, מעבדים את האוכלוסייה ומייצרים – וזה לפני הכול. אני מקפיד על על הקשר הזה בין הצבא, משרד הביטחון והתושבים ומשתדל לבוא פעם בשבוע כדי להקשיב".

 

מוקדם יותר היום נחשף ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים סיכלו בימים האחרונים פיגוע גדול ליד כביש 443. על פי החשד, מטען רב עוצמה היה אמור לפגוע בשיירה של צה"ל כדי להכשיל את המאמצים להשיג רגיעה בין ישראל לחמאס. שני מקורות שונים שביקשו לשמור על חשאיות מוחלטת בשל רגישות הנושא אישרו את הפרטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
ליברמן בעוטף עזה, היום
צילום: רועי עידן
מומלצים