שתף קטע נבחר

בקרוב? "אננס להמונים בעשרה שקלים"

במשרד החקלאות בודקים אפשרות להרחיב את היבוא ולעודד יותר חקלאים מקומיים לגדל את הפרי היקר. "נמשיך עד שניתן יהיה לרכוש אננס בכ־10 שקלים ליחידה"

שר החקלאות אורי אריאל בוחן אפשרות להרחיב את יבוא האננס לישראל כדי להבטיח מחירים נמוכים יותר לפרי האקזוטי.

 

על אף שלא צפוי מחסור בעגבניות: נפתח יבוא מטורקיה

 

מחירי האננס בישראל עומדים כיום על 80-30 שקל ליחידה, בעוד באירופה ניתן לקנות אותם במחיר של 2-1 יורו ליחידה (8-4 שקלים). יחד עם מנהל השירותים להגנת הצומח, פרופ' עבד גרה, בודק משרד החקלאות אפשרות להוזיל את המחירים באמצעות עידוד גידול מקומי מצד אחד ופתיחת היבוא מצד שני.

אננס (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

כיום מתירה ישראל יבוא של אננס ישראל רק מקניה ומהרפובליקה הדומיניקנית, ומאפשרת יבוא של הפרי רק ללא הכותרת, מה שמקצר משמעותית את חיי המדף ופוגע משמעותית בכדאיות הכלכלית של היבוא. הסיבה לכך שישראל דורשת את הסרת הכתר היא חשש ממזיקים בפרי, שיפגעו בגידולי האבוקדו והבננות. במסגרת היוזמה החדשה יפעל משרד החקלאות לפתיחת יבוא האננס גם ממדינות נוספות כמו קוסטה־ריקה, הפיליפינים, תאילנד ועוד.

 

"אם הבדיקה שנעשית במשרד תתיר זאת, ישראל תתחיל לייבא אננס עם הכתר, מה שיאפשר להגדיל משמעותית את היבוא", אומרים במשרד. "עד כה לא מצאנו דרך להדביר את המזיקים בכתר בחומרים הרגילים, וכעת אנו בוחנים שיטות אלטרנטיביות כגון הקרנה". במקביל מבצע המשרד מחקרים הקשורים להארכת חיי המדף של הפרי.

 

 

באשר לגידול המקומי, כיום יש בישראל כ־80 מגדלי אננס על שטח של כ־2,500 דונם בלבד. בכוונת משרד החקלאות לעודד חקלאים לגדל את הפרי ולהכשיר אותם לכך. בפברואר השנה קיים המשרד כנס בנושא יבוא האננס, ושם התקוממו החקלאים הישראלים וטענו שהרחבת היבוא תחסל את הענף.

 

במשרד החקלאות הדגישו כי הם בוחנים את הנושא בצורה מקצועית, וללא אג'נדה פוליטית. "מחירי האננס גבוהים מדי וחייבים למצוא לזה פתרונות", הם אומרים. "שר החקלאות אמר שלא ירפה מהעניין עד שניתן יהיה לרכוש אננס בישראל במחיר שפוי של כ־10 שקלים ליחידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ירון ברנר
אננס אננסים פרי טרופי פירות טרופיים
צילום: ירון ברנר
מומלצים