שתף קטע נבחר

"חבטו בי בלי רחמים. צעקתי, בכיתי, דיממתי". אכזריות והסתרה בטכני של חיל האוויר

את העדויות שחושף ynet שמע השופט אל"מ כרמל וואהבה, ובכל זאת אישר 60 ימי מאסר בלבד למפקד שהכה חניך במקל כחלק ממסורת מעוותת. "היה לו רוע וזעם בעיניים", סיפר הקורבן. "כשהיד התנפחה הוא נלחץ והפסיק". עדויות שגבתה מצ"ח מחיילים וממפקדים מצביעות על נוהל של התעללות וחושפות את ניסיונות הטיוח של המפקדים המעורבים. צה"ל: "זאת לא תופעה. הצבנו מצלמות מעקב, עורכים ביקורות פתע"

 

בית הספר הטכני בחיפה (צילום: אבישג שאר- ישוב) (צילום: אבישג שאר- ישוב)
בית הספר הטכני בחיפה(צילום: אבישג שאר- ישוב)

כך נראה קשר השתיקה שהסתיר תופעה סדרתית של התעללות אלימה בבסיס הטכני של חיל האוויר בחיפה: פחות משבוע לאחר ש-ynet חשף את עסקת הטיעון המקילה שכללה 60 ימי מאסר בלבד למפקד הזוטר סמל ר', אף שהורשע בהתעללות פיזית בפקודיו ובשקרים למפקדיו, נחשפות עדויות נוספות ומטרידות על אודות שורת אירועים אלימים במחנה.

 

לפני כשנה דווח לראשונה ב-ynet על אודות פרשה שבמסגרתה נעצרו שני מפקדי קורסים (מק"סים), המשמשים מדריכים בקורס מקצועי לאחזקת מטוסי קרב, בחשד להתעללות אלימה בחניכים ששירתו תחתיהם. באחד המקרים הסתיימה מסכת האלימות בשליחתו של חניך (סמל א') לבית החולים עם חבלות קשות ודימומים בגופו, וכך התגלתה התופעה. נגד המק"ס השני מתנהל עדיין הליך משפטי במקביל לחקירה נגד קצין הדרכה בדרגת סגן.

 

אב בית הדין הצבאי ביפו, אלוף משנה כרמל וואהבה, בחר לאשר את עסקת הטיעון המקילה חרף העדויות הבלתי נתפסות שתקראו להלן. אף שלדבריו מעשיו של סמל ר' היו "בזויים וחמורים", הוא הסכים לעונש שכלל בנוסף למאסר הקצר והסמלי רק הורדה לדרגת טוראי, פיצוי לקורבן בסך 1,500 שקל ו-30 ימי עבודות רס"ר.

 

כעת נחשפות עוד עדויות של חיילים וקצינים, בהן עדותו הקשה של הקורבן סמל א', זה שניפץ את מעגל החשאיות סביב התופעה, שאירוע ה"דגל" שלה התרחש כבר ב-2014.

בתגובה לפניית ynet דחו בחיל האוויר את הטענה שמדובר בתופעה, והתייחסו לאירועים אלה כאל מקרה בודד, שוב - בניגוד גמור לעדויות שגבתה מצ"ח ושמפורסמות להלן. נטען כי ננקטו צעדי הסברה ואכיפה כדי למנוע אירועים דומים, אולם בפועל לא ננקט עד כה שום צעד פיקודי, ולו סמלי, כגון הערה פיקודית או נזיפה, כלפי מי מהקצינים או הנגדים האחראים על המפקדים הצעירים. רק שניים מהם, כאמור, שילמו עד כה את המחיר וטופלו במישור הפלילי.

 

"שים ידיים על הקיר וקבל את המכות כמו גבר"

"הלכתי לחדר של המפקדים אחרי שהבנתי שבאמת ר' המפקד שלי לקח לי את הטלפון שלי. הוא אמר לי שאם אני רוצה את הטלפון שלי בחזרה, אז עליי לגשת לחדרו" - כך תיאר א', המתלונן העיקרי בפרשה, כיצד החל אירוע האלימות המרכזי שהתרחש לפני 11 חודשים.

 

א' היה באותם ימים בבסיס חצרים הסמוך לבאר שבע, בסיפוח עם מפקדיו וחניכים נוספים, בשלהי הכשרתם כחיילי אחזקה למטוסי קרב לטובת התנסות מעשית. "הלכתי לחדר המפקדים, ור' כבר חיכה לי שם מזיע עם מקל של מגב ביד", שחזר בפני חוקרי מצ"ח. "המפקד השני, סמל ז', ישן על המיטה. ר' אמר לי לשים ידיים על הקיר כדי לקבל את המכות שלי כמו גבר ובזה זה ייגמר. הסתכלתי לו בעיניים ואמרתי לו שאני לא שם ידיים על הקיר והוא לא ידפוק לי שום גב. הוא התחיל לפוצץ אותי במכות עם המגב. היו לו רוע וזעם בעיניים ללא אחוז אחד של צחוק. הוא חבט בי במקל בלי רחמים בין 50 ל-70 פעמים בכל הגוף תוך שאני מנסה להתחמק ואומר לו 'די, חלאס, עזוב אותי, אתה מגזים'. כאב לי ובכיתי. הראיתי לו כבר שיורד לי דם והוא המשיך. הוא אמר שהכל יכול להיגמר אם אשים את הידיים על הקיר ואתן לו לשבור את מקל המגב עלי".

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

בשלב זה התעורר ז' לנוכח המהומה שנוצרה. א' תיאר: "כשז' התעורר הוא לקח את החלק הקטן של המקל שנשבר והיה חד והחל להרביץ לי גם איתו. ר' הכה אותי באזור הרגליים ובצדי הגוף וז' התמקד באזור הידיים. ר' הרביץ לי פיצוצים. עוצמת המכות שלהם הייתה 15 מתוך 1 עד 10. אני לא יכול לתאר במילים את הכאב. לשניהם היה מבט אכזרי בעיניים ולא טיפה של צחוק. נגרמו לי חתכים ושריטות בגלל המקל שנשבר. צעקתי מכאבים. בכיתי, הזעתי ודיממתי. ביקשתי שיפסיקו אבל הם לא הסכימו. הרגשתי שבור, מסכן וחסר אונים. התקשיתי לזוז. יד שמאל שלי התנפחה לגודל עצום בגלל המכות, וברגע שהראיתי להם את זה הם עצרו ונלחצו. כבר הייתי גמור, עם סחרחורות. הרגשתי מושפל ובדיכאון".

 

זו לא הייתה הפעם הראשונה שא' נתקל בהתנהגות הזו. בעדותו, שהתגבשה בסופו של דבר לכתב אישום שהגישה הפרקליטות הצבאית, הוא תיאר: "כשזה התחיל, האירועים האלה, הייתי בשוק. די קפאתי כי נלחצתי מהסיטואציה. כשר' נתן לאחד החניכים את המכה הסטתי את הראש, וכשזה הגיע לחניך שהיה יותר קרוב אליי אז התחלתי להיות מפוחד כי ידעתי שתורנו מתקרב. הלכתי אחורה, ואז ר' אמר לי שאם לא אקבל את המכות שלי עכשיו אז זה יהיה חמור יותר בהמשך".

 

א' נחשב עד לאירוע לחייל עם הערכות חיוביות, בעל מוטיבציה גבוהה, יכולות אישיות מרשימות ומועמד לצאת לפיקוד. לטענת הנאשם ר', החייל בחר להתלונן רק לאחר שנכשל במיונים לצאת לפיקוד. חוקריו של א' הקשו עליו ותהו מדוע חיכה כשלושה שבועות עד שהתלונן: "לא סיפרתי על זה מיד אחרי האירוע כי פחדתי שירביצו לי ולא אוכל להיות מפקד. ר' איים עלי בבית החולים שאם אספר אחטוף עוד מכות, נכנס איתי לכל מקום ווידא שאני לא מספר כלום. הוא אמר לי שחווה בעצמו דברים קשים יותר כמו אש עם (ריסוס דאודורנט, י"ז) אקס על הגב ומקלות רטובים שנשברים על הגב. בהמשך, בדרך למרפאה, מפקד אחר אמר לי: 'אתה הולך להיות מדריך. אתה לא נראה לי אחד שמלשין. אני סומך עליך'. אני לא רוצה שהתופעה הזו תימשך, שאנשים ימשיכו להרגיש את הכאב הפיזי והנפשי שחשתי. ר' שינן איתי את הסיפור (סיפור הכיסוי שהמפקדים המציאו, שלפיו הוא נפל במדרגות ולכן נפצע, י"ז) כל הדרך למרפאה".

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

א' העיד שראה ככל הנראה גם את מפקדו המתעלל ר' סופג מכות בעצמו ממפקד בכיר יותר: "אמרתי מתוך לחץ שר' הוא 'הבכיר' (כינוי בטכני למפקד עם פז"ם גדול, י"ז) שלי, אז יתר המפקדים הוציאו אותנו מהחדר, והיה ברור שהוא עומד לקבל שם מכות. שמענו צעקות מבחוץ. הספקנו רק לראות אותו בא לקיר לשים עליו את ידיו. נראה שהוא מכיר את הנוהל ואין לו בעיה עם זה. היה ברור שמרביצים לו. היה חניך שר' רצה להכות אותו עם המקל, אבל הוא סירב בטענה שהוא לא ילד הכאפות שלו".

 

ניסיון הטיוח של ההתעללות

תרבות האלימות המעוותת השתקפה גם בעדויות אחרות. רב"ט י', חניך בקורס, העיד בפני חוקרי מצ"ח: "ר' נכנס לחדר, שאל אותנו החניכים 'מי גבר?', אז אמרתי 'אני, תשבור עלי'. בהתחלה כולם פחדו אז הוא שבר עלי. במוסך, כשלא ידעתי תשובה נכונה במהלך ההדרכה, ידעתי שאקבל מכה עם המברג בצחוק. רציתי לצאת גבר אז אמרתי לר' לשבור עליי קרש, והוא הסכים. אחרי זה שנינו חייכנו וחזרנו למוסך כחברים".

 

א' העיד שכך הוכו חניכים במרפקם באמצעות מברג, כחלק מהלמידה, עשרות פעמים. המפקד המכה השני, סמל ז', הודה בעדותו והסביר: "אמרתי לחניכים שכאשר יענו תשובה לא נכונה, אמשיך לשאול שאלה נוספת וכאשר לא יענו נכון אתן להם מכה עם מברג, כמובן באופן היתולי. הדבר קרה פעם אחת לכל חייל ולא הובע סירוב".

 

ר', הנאשם המרכזי, ניסה לטייח את האירועים וטען שהחייל נפצע בנפילה במדרגות. רק לקראת סוף משפטו הוא חזר בו מכפירתו והודה, במסגרת עסקת הטיעון המקילה. ר' הגדיל לעשות כאשר בתחקיר האירוע שלח מייל לגורמי הבסיס ובו כתב: "בשעה 20:30 א' יצא מהחדר שלו בבניין הישן, והלך לכיוון גרם המדרגות. הוא שוחח עם חבר ולא שם לב למדרגה, ונפל בצורה אגרסיבית את כל גרם המדרגות עד אמצע הקומה. לקחתי אותו למרפאה ומשם הוחלט לפנותו למיון בבית החולים".

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

חוקרי מצ"ח תפסו במהלך חקירתם תיעוד של שיחות טלפון בין המעורבים, שחשפו את המאמץ שהשקיעו המפקדים כדי להסתיר ולטייח את הפרשה. אחת מהן נוהלה שבועיים אחרי המקרה בדרום, בין א' לבין סמל ז', המפקד הזוטר שישן בחדר בזמן האירוע האלים והצטרף להתעללות בחלקו השני.

 

א' כבר היה מועמד לצאת לפיקוד חרף ההתעללות שספג. הוא רצה להתקדם אך חשש שאם יוציא גימ"לים בעקבות הפציעות שנגרמו מהמכות שקיבל ממפקדו, הדבר יפגע בסיכוייו לצאת לקורס המפקדים. "תגיד משהו עם המטוס, אולי כי זה הם לא יכולים לדעת מה קרה שם או לא קרה", הציע ז'. "אם אתה מצליח להסתיר את זה (את סימני החבלות, י"ז) אז סבבה, אם לא אז נחשוב על דרך אחרת, לא יודע. אני מיליון פעם חזרתי הביתה עם כחולים ולא קרה כלום. פשוט לא הראיתי להם את זה".

 

א': "ממה כחולים? אתה סמל".

ז': "אני גם הייתי פעם רב"ט, אתה יודע".

א': "מה אתה אומר?".

ז': "לא כולם נולדים סמלים".

 

א': "כמה זמן המסורת הזאת של המכות?".

ז': "זה לא מסורת. זה עושים לכיף. זה לא משהו בקטע רע. אם לקחת את זה בקטע רע אז אני לא רוצה שתמשיך עם זה. לקחת את זה בקטע רע?".

א': "אהה אני אגיד לך את האמת. לדעתי זה עבר גבול, אבל אהה...".

ז': "אתה צודק. אני לא יודע מה היה שם לפני שהתעוררתי".

א': "גם אחרי שהתעוררת זה עבר גבול".

ז': "אני חושב גם שזה עבר גבול. אני גם חושב שאתה צריך לדעת להגיד מתי להפסיק. כאילו זה לא צריך להיות. אתה לא צריך להיות קורבן... זה לא היה אמור לפגוע בך... אם זה פגע... אני בטוח מצטער".

 

בשיחה מאוחרת בין השניים בדק ז' איזו גרסה סיפר א' להוריו: "מה מכרת להורים שלך? תחשוב על זה לפני שתסתבך".

 

"נתתי מכות עם היד החלשה"

במסגרת החקירה, מלבד סמל ר' שהורשע במסגרת עסקת טיעון, נחשדו שישה מפקדים נוספים, בהם קצין בדרגת סגן, בעבירות אלימות כלפי חניכים. ההליכים בעניינם טרם הסתיימו. בשיחה אחרת שתפסו חוקרי מצ"ח בין סמל ר' לסמל ז', שני המק"סים היחידים שהואשמו עד כה, נשמע שיבוש החקירה ביניהם, עדות למאמץ המשותף, המתוכנן והעקבי להסתיר את ההתעללות. "אני פוחד שא' יאכל סיבוב... וואי, אני מה-זה מפחד אחי", אמר ר', וז' השיב: "אין לו כבר ראיות".

 

קשר השתיקה התבטא גם בשיחה אחרת שתפסו חוקרי מצ"ח. סמל ש', מפקד ותיק יותר בפלוגה, שוחח בטלפון עם מפקד אחר כחודש לאחר התקרית. ש' הבין שא' חשף את שעבר בפני מפקד הגף, ונלחץ. "אמרתי לא' שאם הוא פותח את הפה, אני מזיין אותו במכות", אמר ש'.

 

המפקד שעימו שוחח השיב: "לא קרה. זה היה בטלפון?". ש' השיב שלא, ואז המפקד הרגיע אותו: "אז לא קרה".

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

בנוגע לאלימות עצמה שטח סמל ר' את גרסתו בפני מצ"ח: "אני עדיין לומד את מקצוע חימוש מטוסי הקרב, בכל פעם שנענתה תשובה שגויה מצידי או מצד החניכים קיבלנו מכות קלות על כף היד. כל אחד בתורו בא לתא הטייס לדוגמה, אם אני טועה בתא הטייס אני מקבל מכה ביד, ואז המדריך מראה את התשובה הנכונה. לגבי אירוע שבירת הדיסטנס עם החניכים בתום שלושה חודשי קורס: כמו כל הגברים הכרנו דרך משחקי כוח ומצ'ואיזם, הורדות ידיים, דחיפות קלות והפלות. זה קרה בחדר החניכים, והכל נעשה באווירה חיובית וטובה ובצחוק ובהסכמת החניכים. הבהרנו להם שאם נחצה גבול הטעם הטוב ואנו מגזימים אז שיגידו זאת, וזה ייפסק באותו הרגע".

 

לגבי התקרית שבה הכה את החייל במקל: "נתנו מכות עדינות עם חלקי מקל המגב שנשבר, ואמרנו לו שאם זה מוגזם שיגיד. נתתי מכות חלשות, עם יד שמאל החלשה שלי. אחרי 10 דקות של מכות עדינות א' ריתק אותי לרצפה וחנק אותי. גם חייל אחר שם הביא לי מכות". א' הכחיש טענות אלה.

 

ר' סיפר בעדותו שחטף בעצמו ממפקדיו בעבר מקלות בגב עד שנשברו: "זה משהו שקורה מדי פעם, אך עדיין יש את זה בבסיס בטפטופים. זה משהו שאני מכיר מאז שנכנסתי לטכני. גם כשהייתי חניך קיבלתי מכות. לא אפרט שמות כדי לא לדפוק אנשים. הכל נעשה בצחוק וברוח טובה".

 

בפרקליטות הצבאית חשבו אחרת, ותיארו בכתב האישום נגד ר' בין היתר מקרה שבו חניך סירב לקבל את המכות. כדי "להרגיע" את פקודיו שבהם התעלל אמר הנאשם: "הציפייה למכה קשה יותר מהמכה עצמה".

 

למרות העדויות: חיל האוויר מתנער

קצינים בכירים בחיל האוויר טוענים כאמור שלא מדובר בתופעה. לעומתם, קצינים מהבסיס העידו בפני מצ"ח את ההפך. סגן א' העיד על התופעות האלימות ביחידה: "אני מכיר משחקי פז"ם בין הסגל. יש ביחידה נחנכים וחונכים. בתור נחנך קיבלתי כאפות מהחונכים. היו גם בעיטות".

פרוטוקול חיילים בסיס טכני חיפה ()

גם רב-סרן אמנון שלומוב, קצין בעל תפקיד הדרכתי בכיר בבסיס, העיד בחקירתו שהאירועים לא היו חד-פעמיים: "א' סיפר לי שהמפקדים הכו את אחד החיילים במקלחת בזמן שהוא עירום. כששאלתי אותו אם יש הוכחות לזה אז הוא הראה לי תמונות והשמיע לי הקלטות".

 

החייל שקיבל מכות במקלחת אישר בפני מצ"ח: "ר' המפקד הפיל אותי לרצפה, וגם היה שלב שהוא נפל לרצפה בגללי. כשהוא בא לצאת באתי לסגור את הדלת שפגעה לו בגבה. ביקשתי סליחה כי זה לא היה בכוונה. בכל הזמן הזה הוא היה עם מדים ואני עירום".

 

א', הקורבן בפרשה, העיד מה ראה לגבי האירוע במקלחת: "הוא שכב על הרצפה כאשר המים ממשיכים לזרום במקלחת. ר' עמד לידו לבוש עם מגב בידו וחבט בו. הוא ניסה לאחוז לו ברגל ולתפוס את המגב, ותוך כדי נאנק מכאבים. אף אחד לא חייך שם".

 

מדובר צה"ל נמסר: "חקירת מצ"ח שנערכה בעניין לא הצביעה על קיומה של תופעה של אלימות בבסיס".

 

גורמים צבאיים הוסיפו: "חלק מהחיילים שהעידו בחקירה ציינו ששמעו שלפני כמה שנים היו אירועי אלימות בבסיס. חיילים אלה לא ידעו למסור פרטים בעניין, וחלקם אף לא שירתו ביחידה בזמן האירועים הנטענים. חלק מאותם חיילים מסרו ששמעו שבעקבות טיפול פיקודי חל שינוי בנושא והאלימות הופסקה". בחיל האוויר ציינו כי מפקד הבסיס יזם בעצמו את חקירת מצ"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר- ישוב
בית הספר הטכני בחיפה
צילום: אבישג שאר- ישוב
מומלצים