שתף קטע נבחר

סאטירה או פייק-ניוז? פייסבוק הסירה את עמ;לק

למעלה מ-70 אלף עוקבים אחרי עמוד הפייסבוק ההומוריסטי, שעושה צחוק מכל גופי התקשורת בישראל. האם הסרתו מהרשת החברתית היא מדיניות חדשה או טעות תמימה?

אחד מעמודי הפייסבוק הפופולריים בישראל הוסרו מהרשת החברתית במהלך סוף השבוע: אם גם אתם עוקבים אדוקים של עמ;לק, הגרסה הסאטירית לעמוד המצליח אמ;לק (קיצור של ארוך מדי; לא קראתי - עמוד שנלחם בתופעת הקליקבייט ומתקצר סיפורים חדשותיים לטובת המשתמשים) - ודאי הופתעתם לגלות כי הוא כבר לא נמצא בפייסבוק. לעמ;לק יש למעלה מ-72 אלף עוקבים ברשת החברתית, ועוד אלפי עוקבים בקבוצות ועמודים שנפתחו מטעמם - כולל "וידויים של עמ;לק", "ממ;לק", וגם עמוד האינסטגרם שלהם. כולם אגב נותרו פעילים.

 

עמלק (צילום מסך)
לא תמצאו אותו בפייסבוק(צילום מסך)

 

העמוד הפופולרי עלה לכותרות לפני כשנה לאחר שאירוע פיקטיבי לחלוטין שנפתח בו, קרא להפגנה למען רוס גלר (כן, ההוא מ"חברים") ולהנצחת מאבקו הצודק בריב המתוקשר עם זוגתו הטלוויזיונית רייצ'ל גרין. האירוע המפוברק הצליח למשוך מאות מפגינים אז לכיכר רבין בתל-אביב, שאף נשאו שלטים התומכים בגלר. הסיפור הוויראלי ההוא שם את עמ;לק על המפה כאחד מעמודי הפייסבוק הכיפיים ברשת הישראלית.

 

עמ;לק עושה צחוק מכל גופי התקשורת בישראל - אבל יותר מזה, מהסיפורים החדשותיים המופיעים בהם. בעמוד משתפים כתבות וכותרות מהאתרים הישראלים המובילים, לצד כיתובים הומוריסטים המגחיכים את המציאות. אלא שביום שישי האחרון התעוררו מנהלי העמוד לגלות כי הוא הוסר במפתיע מהרשת החברתית, לאחר ארבע שנות פעילות ענפה.

 

עמלק (צילום מסך)
ההודעה שקיבלו מנהלי העמוד(צילום מסך)

 

"ביום שישי בבוקר גילינו לתדהמתנו שהעמוד הוסר מפייסבוק ללא כל התראה מוקדמת", מספר אמיר בר-קול, אחד ממנהלי עמ;לק. "לא קיבלנו שום הסבר. במהלך סוף השבוע מאות ממעריצי העמוד פנו באופן אישי לאדמינים השונים בניסיון להבין לאן הוא נעלם. הם היו בטוחים שזו מתיחה שלנו, ולא האמינו שפייסבוק פשוט החליטו למחות את זכר עמ;לק מעל פני האדמה". המנהלים הגישו ערעור לרשת החברתית, אולם נראה כי כרגע ההחלטה להסיר את העמוד נותה על כנה.

 

בחודשים האחרונים פועלת הרשת החברתית הפופולרית בעולם למען המאבק בפייק ניוז, וכחלק מהמדיניות המחודשת - מסירה בעקביות עמודים המדווחים על חדשות מזוייפות. אלא שבעמ;לק, כל הקישורים מובילים לאתרי החדשות הגדולים בארץ - בתוספת כיתובים הומוריסטים. זאת, בניגוד לעמודי פייק ניוז מובהקים דוגמת Wako, הגרסה הסאטירית של "מאקו" שצוברת פופולריות ברשת החברתית ועושה צחוק מהחדשות עצמן.

 

במקרה של עמ;לק, לא מדובר בפייק ניוז וגם לא במלחמה אמיתית בקליקבייט. מדובר בסאטירה מובהקת, ובמקרה כזה - לא ברור אם אכן מדובר במדיניות החדשה של פייסבוק, או שהעמוד הוסר מסיבות אחרות. ואם אכן מדובר במדיניות - מדוע העמודים הנוספים השייכים לאותה קבוצה נותרו פעילים? "עמ;לק הוא עמוד פייסבוק סאטירי שצוחק על המציאות", אומר בר-קול, "לעיתים ההומור שלנו גבוה ולעיתים הוא נמוך, לעיתים אנחנו רציניים ולעיתים מטופשים להחריד, אבל גם אם יש מי שלא אוהבים אותנו - אין סיבה למחוק את העמוד מהרשת החברתית". אם אכן מדובר בפעולה שנעשתה במסגרת המדיניות החדשה של הרשת החברתית, האם זה אומר שבקרוב נצטרך להיפרד מאלפי עמודי הסאטירה הפעילים בה?

 

מפייסבוק נמסר: העמוד המדובר הפר באופן שיטתי את המדיניות שלנו נגד בריונות, המתוארת בבירור בכללי הקהילה שלנו. לגופו של עניין, העמוד פרסם תוכן על אנשים פרטיים עם תיאורים פיזיים משפילים ואמירות על פעילות מינית. בכל פעם שהעמוד הפר את המדיניות שלנו, שלחנו התראה למנהלי העמוד, שכללה הבהרה כי הפרות חוזרות יגרמו לחסימתו מפייסבוק, ובסופו של דבר, להשעייה קבועה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים