שתף קטע נבחר

אחרי 15 שנה: "עין קשתות" ייפתח למבקרים

בית כנסת מהמפוארים שנתגלו בארץ, ישוב יהודי מתקופת המשנה והתלמוד וכפר סורי שנבנה על חורבותיו: אתר "עין קשתות" ברמת הגולן עבר עבודות שחזור ופיתוח במשך 15 שנה ועכשיו, במיוחד לסוכות, הוא סוף סוף ייפתח למבקרים. קבלו הצצה ראשונה

 

 

לאחר כמעט 15 שנה של חפירות ועבודות שחזור ופיתוח, אתר "עין קשתות" (אום אל-קנאטיר) המחודש ברמת הגולן ייפתח לקהל הרחב בחול המועד סוכות. באתר עומד על תילו בית כנסת עתיק מתקופת המשנה והתלמוד, והוא אחד מבתי הכנסת המפוארים ביותר שנתגלו בישראל.

בית הכנסת (צילום: עופר בלנק)
בית הכנסת - מהמפוארים בארץ(צילום: עופר בלנק)
 (צילום: שירה רז פריינד)
(צילום: שירה רז פריינד)

אתר מורשת לאומית

דופן בית הכנסת השתמרה היטב, יתר המבנה שוקם ונבנה מחדש באמצעות טכנולוגיה חדשנית. באתר, שיוכר מעתה כאתר מורשת לאומית, נסללו שבילים מסודרים, הוסדרו מקומות ישיבה ופינות צל רבות, הוקמו רחבות הדרכה ואף שירותים מסודרים. עוד הוקם מרכז מבקרים שבו יוצג סרט הדרכה על ההיסטוריה של המקום. בנוסף, הוצבו שלטי הסבר לאורך המסלול.

שבילי ההליכה החדשים באתר (צילום: שירה רז פריינד)
שבילי ההליכה החדשים באתר(צילום: שירה רז פריינד)
 

מלבד בית הכנסת, באתר נמצא גם "בית הקשתות" עם שלוש הקשתות המפורסמות שעל שמן נקרא המקום. עד היום לא ברור מה היה שימושו של המתקן שבנוי מעל המעיין, אך מעריכים כי המקום שימש כמפעל תעשייתי להלבנת פשתן. גם הקשתות והמעיין שופצו.

המעיין והקשתות ברקע (צילום: עופר בלנק)
המעיין והקשתות ברקע(צילום: עופר בלנק)
 

בית הקשתות (צילום: שירה רז פריינד)
בית הקשתות(צילום: שירה רז פריינד)

עוד באתר שרידי בתי הכפר הסורי שננטש במלחמת ששת הימים. הבתים נבנו על חורבות היישוב היהודי הקדום, אשר נתגלה במאה ה-19 ועד אותה עת ככל הנראה עמד נטוש. במרכז הכפר – שרידי בית הכנסת המפואר.

מרשים: שרידי בית הכנסת (צילום: שירה רז פריינד)
מרשים: שרידי בית הכנסת(צילום: שירה רז פריינד)
 

הנוף מהאתר (צילום: שירה רז פריינד)
הנוף מעין הקשתות(צילום: שירה רז פריינד)
 

האתר מונגש לנכים אך אינו נגיש לעגלות תינוק. הכניסה בתשלום: 23 שקלים למבוגר, 15 שקלים לילד (מגיל 3), סטודנט או גמלאי - מחירי הרצה עד ינואר 2019.

 

בחול המועד סוכות יתקיימו באתר סיורים מודרכים מיוחדים של "תיירות גולן". הסיורים ייצאו בתאריכים 27-25 בספטמבר בכל שעה עגולה בין 9:00 ל-18:00 (סיור אחרון ב-17:00) וב-28 בספטמבר (יום ו') בכל שעה עגולה בין 9:00 ל-16:00 (סיור אחרון ב-15:00). לפרטים נוספים – בטלפון 050-2001099 או במייל: ek-had@megolan.org.il.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר בלנק
בקרוב ייפתח למבקרים: אתר "עין קשתות"
צילום: עופר בלנק
מומלצים