שתף קטע נבחר

היקום המקביל של חסן נסראללה

מי שהאזין אתמול לנאום של נסראללה שמע שסעודיה מובילה קונספירציה, צה"ל חלש ומפוחד וחיזבאללה לא פלש לסוריה – אלא הציל את לבנון מהג'יהאד. הבעיה הגדולה? יש הרבה שמאמינים לו

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה נאם אתמול (יום א') לכבוד "חג השחרור השני בגבול לבנון-סוריה", זה שבו מציין הארגון את שחרור לבנון מידי המורדים הסורים, ופרש את תפיסת עולמו: חיזבאללה הוא כוח מייצב באזור. הוא מגן על לבנון, ניצח את ישראל והביס את המורדים ואת דאעש. מבחינת נסראללה, מלחמת האזרחים בסוריה היא קונספירציה ציונית-אמריקנית-סעודית שנכשלה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

חסן נסראללה (צילום: EPA)
מזכ"ל חיזבאללה נסראללה. ואם רוסיה לא הייתה מתערבת?(צילום: EPA)
לפני שאתם מתחילים לצחוק, כדאי שתשאלו את הישראלים דוברי הערבית בינינו כמה מהם מאמינים לתיאוריה. תופתעו מהתוצאות. על מי מאיים נסראללה הפעם (חוץ מישראל)? ומהי אותה תיאוריית קונספירציה שמשכנעת רבים כל כך במגזר הערבי?

 

ניצחו את דאעש והמורדים

הנאום של נסראללה בערבית צחה שודר על מסך בחגיגות חיזבאללה באל-הרמל שבבקעת הלבנון, בגבול הצפון-מזרחי עם סוריה, שהיה עד לא מזמן בסכנת כיבוש על-ידי המורדים. נסראללה נזהר כמובן שלא לצאת מהבונקר המאובטח, הממוקם כנראה בדאחייה, הפרבר הדרומי של ביירות. נראה כי הוא חושש מהאויבים החדשים שצבר במלחמת האזרחים אף יותר משהוא חושש מישראל.

 

בראשית הנאום בירך נסראללה את הנוכחים על השנה הראשונה שבה מציין חיזבאללה את הניצחון של הארגון באזור זה ואת שחרור כל הגבול מידי המורדים הסורים. הוא הילל את השהידים שהקריבו את עצמם, והצילו לדבריו את כל בקעת הלבנון מידי ארגוני הג'יהאד הסוניים. בנאומו העלה את השאלות הבאות: מה היה קורה אילו היו דאעש וג'בהת א-נוסרה מנצחים בסוריה? מה היה גורל המזרח התיכון אילו ניצח דאעש בעיראק? ומה היו עושים ארגונים אלה בלבנון?

נאום הניצחון של חסן נסראללה ()
פעילי חיזבאללה חוגגים ביום השנה למלחמת לבנון השנייה. אז מי הרתיע את מי?

נסראללה תיאר את האלימות המזעזעת שבה נהגו ארגונים ווהאביים אלה כלפי "אחיהם" הסונים באזורי שליטתם, ועקץ את ממשלת לבנון על שלא התגייסה למאבק נגד המורדים בסוריה בתחילת מלחמת האזרחים, בשל העובדה שרבים בלבנון תמכו בהם. מי שלטענתו גילה אחריות היה ציר ההתנגדות, כלומר איראן, המשטר הסורי וחיזבאללה. לדבריו כל מי שהתנגד בלבנון לצעד זה לפני שבע שנים, מבין כיום את חשיבותו להצלתה של לבנון.

 

בנאום הסביר נסראללה שהכניסה של חיזבאללה לסוריה הייתה מלחמת הגנה על לבנון ולא פלישה, ושניצחונות הארגון באל-קוסייר, קלמון, פרברי דמשק, א-זבדאני וג'רוד ערסאל שליד הגבול הלבנוני הם שמנעו פלישה ללבנון של אותם ארגונים "תכפיריים" – אלה המחשיבים את שאר המוסלמים לכופרים ומתירים את דמם.

 

מי מפחד ממלחמה

נסראללה הדגיש בנאומו את ההתגייסות של צעירי חיזבאללה ואת ה"חמאסה" שלהם, כלומר הלחימה הנלהבת שהפגינו. הוא הסביר כי בניגוד לדורות הקודמים בחיזבאללה, איכותם של הלוחמים נובעת גם מהשכלתם התיכונית והאקדמית. הם מתחנכים על פי דרכו של חוסיין בן עלי, "אבי השהידים", שהיה נכדו של הנביא מוחמד והיה מוכן להקריב את עצמו בכרבלא שבעיראק למען הצדק. השיעים מאשימים את הסונים ברציחתו של חוסיין.

 

לטענת נסראללה, בישראל המצב הפוך: יש משבר גיוס ליחידות קרביות בשל מוטיבציה ירודה והיעדר השאיפה להקריב למען המולדת, ועשרות אלפי חיילים פונים לקב"ן. הוא ציטט מומחים ישראלים הטוענים שישראל אינה מוכנה למלחמה הבאה, למרות ההצטיידות של צה"ל במיטב הטכנולוגיה הצבאית.

18 שנים לנסיגה מלבנון ()
הדימוי: "חיזבאללה - מגן לבנון". המורדים יכלו לפלוש לעומק ארצו

בשלב מסוים הרים נסראללה את קולו וטען שבעקבות ה"תבוסה הישראלית" במלחמת לבנון השנייה השיג חיזבאללה הרתעה, וכי מאז ישראל אינה מעיזה לתקוף את לבנון. הוא הוסיף שהסנקציות האמריקניות אינן משפיעות כלל על הארגון, וכי השיעים בלבנון חיים טוב ואינם חומרניים.

 

ב"חג השחרור השני" חוגג חיזבאללה את סיום שחרורה של כל לבנון מידי המורדים הסורים, ואילו "חג השחרור הראשון", זה המצוין ב-25 במאי, הוא חג שהמציא חיזבאללה לציון שחרור לבנון מ"האויב הציוני" עם הנסיגה הישראלית מדרום לבנון בשנת 2000. כך מציג נסראללה את חיזבאללה כמגן של לבנון מפני פולשים חיצוניים.

 

קונספירציית מלחמת האזרחים

לפי תפיסתו של נסראללה, ארה"ב עומדת מאחורי דאעש ומסייעת לו צבאית. וושינגטון איימה להטיל סנקציות על לבנון אם חיזבאללה ימשיך להתערב בסוריה, ולדברי נסראללה בזמן שחיזבאללה, צבא עיראק (שפיקודו שיעי) וצבא סוריה נלחמו נגד דאעש, ארה"ב דווקא התאמצה להאריך את קיומו של דאעש, כפי שסייעה בשנות ה-80 לאל-קאעידה באפגניסטן.

בשאר אסד עם אמיר חתאמי  (צילום: AP)
הרודן אסד ושר ההגנה האיראני, היום בדמשק(צילום: AP)

אלא שלפי נסראללה, כל מי שסמך על סיוע אמריקני הפסיד בסופו של דבר, כפי שקרה לשאה באיראן שננטש על-ידי ארה"ב. לדבריו, לארה"ב אין אידיאולוגיה אלא רק אינטרסים כלכליים, ובראשם הנפט. הוא הוסיף שגם ישראל נוטשת את ידידיה כשאינם משרתים יותר את מטרותיה, וכך נטשה ישראל את צבא דרום לבנון בנסיגה בשנת 2000.

 

נסראללה הצביע במדויק על המפקדה המשותפת האמריקנית-סעודית בצפון ירדן המכונה מוק (Military Operations Center), מפקדה שלדבריו מנהלת מאחורי הקלעים ובתיאום מלא עם ישראל את המלחמה בסוריה מאז 2013. בשנה האחרונה נטשו האמריקנים גם את המורדים בדרום סוריה, והאזור נכבש על-ידי המשטר הסורי. נסראללה שאל: מדוע מתנגדת ארה"ב למלחמה נגד אל-קאעידה באידליב, הכיס האחרון של המורדים בסוריה? הרי הם מוגדרים כטרוריסטים על-ידי הקהילה הבינלאומית.

 

נסראללה גם קרא לעולם להתכונן ל"הצגה כימית" נוספת, כלומר למצב שבו המורדים באידליב יטענו כי המשטר הסורי הורג אותם בנשק לא קונבנציונלי. לטענתו, המורדים יפעילו את הנשק הזה נגד אזרחים באזורים שבשליטתם כדי לגייס את הקהילה הבינלאומית לטובתם ולתת תירוץ למתקפה אמריקנית נגד ה"מוקאוומה", ציר ההתנגדות.

הדרך של אסד לניצחון: המטרה – אידליב ()

 

הכורדים יישארו לבד

בית הדין הבינלאומי מצא כי פעילים מחיזבאללה היו מעורבים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי. נסראללה איים על גורמים בלבנון שמתכוונים לשתף פעולה עם בית הדין: "אל תשחקו באש". מזכ"ל חיזבאללה דיבר על השטח שממזרח לפרת בסוריה שבו שולטים הכורדים, ויעץ לאלה להמשיך במשא ומתן עם ממשלת סוריה, משום שגם אותם האמריקנים ינטשו בקרוב. הוא הוסיף שהאמריקנים נטשו גם את הרשות הפלסטינית, וכי ממשל טראמפ מעוניין להוריד מסדר היום את שאלת ירושלים והפליטים.

 

לטענת נסראללה, משולש הרשע הוא טראמפ, נתניהו ומוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי – אנשים מושחתים ורודפי בצע המעוניינים לנהל את המזרח התיכון ולחסל את הסוגיה הפלסטינית.

 

נסראללה הגיב על הטענה שחיזבאללה השתלט על לבנון ואמר כי מדובר בהאשמות ישנות, המתעלמות מהעובדה שחיזבאללה הוא המפלגה הפוליטית הגדולה בלבנון, מפלגה שאף ראויה להתערב הרבה יותר בענייני המדינה (יותר מ-30% מתושבי לבנון הם שיעים). בנוסף אמר כי מטרת הטענה הזו היא להאשים את הארגון במשבר הכלכלי ובשאר בעיותיה של לבנון. הוא נזהר שלא להזכיר את איראן, שהיא בעלת הבית האמיתית של לבנון כיום.

 

השתכנעתם?

 

בארץ הקונספירציות

תופעת דאעש וג'בהת א-נוסרה הפכה לכלי החשוב ביותר של חיזבאללה כדי להלבין את פשעיו. מיליציות לבנוניות ביצעו פשעים קשים נגד האוכלוסיות הסוניות בעיראק ובסוריה בשם המלחמה נגד דאעש. נסראללה לא הציל את לבנון, אלא נהפוך הוא, הוא עירב אותה במלחמה בסוריה וגרם למורדים לפלוש אל צפון לבנון כנקמה על כך. הוא שלח צעירים שיעים אל מותם כדי להמשיך לקבל תקציבים ותמיכה מטהרן וכדי לאמן את לוחמיו למלחמה הבאה נגד ישראל.

 

חשוב לציין כי לא הסיוע של איראן וחיזבאללה הציל את אסד מקריסה ב-2015. אם רוסיה לא הייתה מתערבת במלחמה בסוריה היה חיזבאללה מוכתר לאשם העיקרי במשיכת ארגוני הג'יהאד אל תוך לבנון ובחורבן המדינה. זו גם הסיבה שנסראללה הוציא מנאומו את איראן. גם את רוסיה הוא לא הזכיר, וזאת כדי לזכות בקרדיט על הישגי פוטין.

ולדימיר פוטין וחסן נסראללה (צילום: AP)
לקח את הקרדיט. נסראללה ונשיא רוסיה פוטין(צילום: AP)

המצב הכלכלי הקשה של לבנון אף הוא נוצר במידה רבה בשל הפיכת לבנון לחיזבאללה-לנד, ארץ שנתונה לטרור ולסחר בסמים, ארץ שמבריחה משקיעים ונתונה לסנקציות בינלאומיות. מאזן ההרתעה שהתקבע מאז 2006 הפוך מזה שתיאר נסראללה: ישראל היא שיצרה מצב שבו חיזבאללה אינו מגשים עוד את ייעודו – לתקוף אותה.

 

מבחינת חיזבאללה, מי שנלחם בדאעש ובג'בהת א-נוסרה, כלומר הוא, אסד ואיראן, נמצא אוטומטית בצד הטוב, אבל במציאות מדובר בארגוני טרור הנלחמים זה בזה, וכעת ידו של חיזבאללה על העליונה – בזכות אותה התערבות רוסית. טרור שיעי מחליף טרור סוני.

 

התופעה המדאיגה היא הצלחת חיזבאללה במישור ההסברתי. רבים מהערבים בלבנון, בסוריה ואף בישראל מקבלים את דברי נסראללה כלשונם. מבחינתם המלחמה בסוריה לא התרחשה בעקבות דיכוי קשה וממושך, אלא בשל קונספירציה ישראלית-אמריקנית-סעודית להפיל את אסד. לדידם, חיזבאללה אינו סרטן המשתלט על גופה של לבנון, אלא מי שהציל אותה מידי ארגוני הג'יהאד. הם מאמינים שישראל לא הייתה ניטרלית במלחמה בסוריה, אלא תמכה במורדים נגד המשטר תוך התעלמות מהשתייכותם לאל-קאעידה. לשיטתם, ישראל וסעודיה עמלות יחדיו על דחיקת הסוגיה הפלסטינית וקידום "עסקת המאה" של טראמפ.

 

נשמע הזוי? תשאלו את השכנים הערבים שלכם, ותופתעו מהתגובות.

 

ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מרצה על האיסלאם ומלמד ערבית באוניברסיטת חיפה בחוג ללימודי המזרח התיכון והאיסלאם. ספרו "העלווים – היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חסן נסראללה. תשאלו את השכנים
צילום: EPA
מומלצים