שתף קטע נבחר

טראמפ: "ישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה במו"מ עם הפלסטינים"

הנשיא האמריקני אמר הדברים בעצרת שערך בווירג'יניה המערבית והתייחס להכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "הורדנו את נושא ירושלים משולחן המשא ומתן - כעת הגיע תור ישראל והפלסטינים". יועצו של טראמפ בביקור בישראל: "אין שינוי בעמדת ארה"ב ביחס למעמד רמת הגולן"

 

 

 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני במסגרת נאום שנשא בעצרת שנערכה הלילה (ד') בווירג'יניה המערבית. טראמפ אמר כי "ישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה יותר במשא ומתן עם הפלסטינים כי היא זכתה בדבר גדול מאוד – ההכרה האמריקנית בירושלים כבירתה והעברת השגרירות". טראמפ אמר כי "הם (הפלסטינים) יקבלו משהו טוב" בתמורה להכרה בירושלים כבירת והעברת השגרירות האמריקנית. הנשיא דיבר בסופו של יום קשה מבחינתו שבמהלכו הודה פרקליטו ואיש סודו לשעבר, מייקל כהן, בכך שהנשיא היה זה שהורה לו לשלם דמי שתיקה לכוכבת פורנו.

  

טראמפ אמר עוד כי "אם אי פעם יהיה שלום עם הפלסטינים, העברת השגרירות לירושלים וההכרה בה כבירת ישראל היו מהלכים נכונים – כי הורדנו אותם משולחן המשא ומתן". הוא הוסיף: "בכל פעם שהגיעו למשא ומתן, לא הצליחו לעבור את ההכרה בירושלים כבירת ישראל. לכן אמרתי: 'בואו נוריד את זה מהשולחן'".

טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: רויטרס)
"הורדתי את נושא ירושלים משולחן המו"מ". טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית(צילום: רויטרס)

 

טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טראמפ אמר בנוסף כי "כעת הגיע התור של ישראל והפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. "תמיד אמרו שזו העסקה שהכי קשה לסגור – העסקה שנקראת 'השלום בין ישראל לפלסטינים', בואו נראה מה יקרה".

 

טראמפ התייחס להחלטתו להכיר בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים ואמר: "אני מבין כעת מה קרה. כי כל הנשיאים אמרו שיעשו את זה. אמרו: 'נעשה את זה, נעביר את השגרירות לירושלים, שתהיה בירת ישראל', אבל בסוף לא עשו זאת. פוליטיקאים – הם לא עשו את זה".

 

אש"ף גינה את הדברים, ואמר כי התבטאויות טראמפ מצביעות על "המשך המדיניות הנוטה לצד הישראלי, והמשך האשליות המתמשכות של הממשל האמריקני לפיהן יש אפשרות לבצע את 'עסקת המאה' בלי ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית".

 

טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

טראמפ הוסיף: "אני אמרתי שאעשה את זה עוד במהלך הקמפיין, כאן בווירג'יניה המערבית. אני כעת מבין למה נשיאים רבים לפניי אמרו שיעשו זאת ולא עשו זאת. הוצפתי בשיחות ממנהיגים זרים, של כל המדינות, שאמרו: 'אל תעשה זאת'. אך אני אישרתי זאת, וזה היה צריך להיעשות לפני שנים רבות".

 

טראמפ אמר בנאומו כי התעלם משיחותיהם של מנהיגים זרים במשך כמה ימים לפני הודעתו על ההכרה בירושלים. "הפסקתי לקבל שיחות במשך חמישה ימים, אמרתי: 'אחזור אליכם בשבוע הבא'. ידעתי מה הם יבקשו ממני, כך יותר קל לומר: 'אוי, לא ידעתי שרציתם לדבר איתי על הנושא הזה".

 

טראמפ התייחס שוב להחלטתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן ואף הזכיר כי ארה"ב חידשה את הסנקציות על איראן ועל תוכנית הגרעין של איראן. הסנקציות עוסקות בעיקר בסחר האיראני במכוניות, בזהב ובמתכות מרכזיות וחשובות נוספות. כמו כן, במסגרת הסנקציות בוטלו רישיונות לייצוא מטוסים מסחריים לאיראן וציוד שקשור להם. הסנקציות המרכזיות, העוסקות בתחום האנרגיה והבנקאות במדינה, כולל יצוא נפט, יוטלו ב-4 בנובמבר.

 

נאומו של טראמפ הגיע בסופה של יממה קשה מבחינתו שבשיאה הודה מייקל כהן, ששימש במשך שנים עורך דינו ואיש סודו של הנשיא, כי שילם לכוכבת הפורנו סטורמי דניאלס בהוראתו של "מועמד לתפקיד פדרלי" וכי מטרת התשלומים הייתה "השפעה על תוצאות הבחירות". בדבריו שיגר כהן רמז עבה כי המעשים בוצעו בהוראתו של הנשיא טראמפ.

 

כהן הורשע במסגרת עסקת טיעון עם התביעה בניו יורק, במסגרת האישומים נגדו בגין ביצוע עבירות מימון בחירות, הונאה נגד בנקים והעלמת מס. בכלי תקשורת אמריקניים דווח כי עסקת הטיעון כוללת מאסר בפועל של שלוש עד חמש שנים וקנס כספי גדול. ב-CNN דווח כי כהן, בן 51, הגיע למשרדי ה-FBI בניו יורק והסגיר את עצמו. כהן הודה בבית המשפט בסעיפים המיוחסים לו בהסדר הטיעון.

 

הבוקר אמר היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, בעת ביקור בישראל, כי הממשל האמריקני אינו שוקל שינוי ביחס למעמד רמת הגולן.  אחרי שבכיר ישראלי אמר בחודש מאי האחרון כי יכול להיות שארצות הברית תכיר בריבונות של ישראל ברמת הגולן כבר בחודשים הקרובים, אמר היום בולטון: "שמעתי שהרעיון הזה הוצע, אבל אין שיחות על כך. ואין החלטה בנושא בממשל האמריקני. כמובן שאנחנו מבינים את התביעה ואת העמדה של ישראל, אבל אין שינוי בעמדה של ארצות הברית בנושא לעת עתה".

 

בהכנת הכתבה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טראמפ בעצרת בווירג'יניה המערבית
צילום: EPA
מומלצים