שתף קטע נבחר

מקיין במסר אחרון: "די לפילוג". טראמפ לא יבוא להלוויה

דוברו של הסנאטור שהלך לעולמו הקריא את מילותיו האחרונות: "חייתי ומתי אמריקני גאה". במכתב שוגר מסר ישיר לנשיא טראמפ: "אנחנו מחלישים את גדולתנו כשאנחנו מתחבאים מאחורי חומות". ביקורת הוטחה בבית הלבן שהשיב את הדגלים לגובהם הרגיל - והם הורדו שוב לחצי התורן. איוונקה טראמפ ספדה: "מתאבלים על לכתו של מדינאי דגול"

 

 

ג'ון מקיין, סנאטור רפובליקני בכיר שהלך לעולמו בסוף השבוע לאחר מאבק בסרטן המוח, הותיר אחריו מסר אחרון לעם האמריקני. ריק דייוויס, מנהל הקמפיין שלו לשעבר שמשמש כיום דובר המשפחה, קרא את המכתב, שניסח מקיין בטרם מותו, במסיבת עיתונאים מיוחדת שהתקיימה אמש (יום ב') בפיניקס, בירת אריזונה. "חבריי האמריקנים", פתח מקיין במכתבו האחרון. "שאותם שירתי במשך 60 שנה, ובמיוחד חבריי למדינת אריזונה, תודה לכם על ההזדמנות לשרת אתכם. ניסיתי לשרת את מדינתו בכבוד".

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

"עשיתי טעויות", המשיך. "אבל אני מקווה שהאהבה שלי לאמריקה תגבר עליהן. חייתי ומתי אמריקני גאה". דייוויס המשיך בקריאה כשהוא חונק את דמעותיו: "אנחנו אזרחים של הרפובליקה האדירה בעולם, בורכנו ואנחנו מהווים ברכה לאנושות, כשאנחנו חיים לפי ההאידיאלים שלנו - בבית ובעולם. עזרנו לשחרר יותר אנשים מעוני מאשר כל אומה אחרת בהיסטוריה. הרווחנו כוח ועושר גדול בדרך".

 

הסנטור הרפובליקני, שאף התמודד בבחירות לנשיאות בשנת 2008 ונחשב לאחד הפוליטיקאים המוערכים ביותר בגבעת הקפיטול בוושינגטון, התייחס לפוליטיקה העכשווית בארצות הברית ולנשיא המכהן דונלד טראמפ. "אנחנו מחלישים את הגדולה שלנו כשאנחנו מבלבלים את הפטריוטיות שלנו ביריבויות שבטיות, שזורות טינה, שנאה ואלימות בכל פינות הגלובוס".

 

מקיין בעצרת בחירות בפלורידה במהלך הקמפיין לנשיאות ב-2008 (צילום: AFP)
מקיין במהלך הקמפיין לנשיאות ב-2008(צילום: AFP)
 

דונלד טראמפ ליד דגם החומה שתיבנה בגבול ארה"ב-מקסיקו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דונלד טראמפ ליד דגם החומה שתיבנה בגבול ארה"ב-מקסיקו(צילום: רויטרס)

במה שנראה כמסר ישיר לטראמפ - שהטמיע את הסיסמא "הפכו את אמריקה לאדירה שוב" במהלך קמפיין הבחירות שלו לנשיאות, והבטיח לבנות חומה בגבול ארה"ב-מקסיקו, כתב מקיין: "אנחנו מחלישים את הגדולה שלנו כשאנחנו מתחבאים מאחורי חומות, במקום לשבור אותן. כשאנחנו מטילים ספק בכוח של האידיאלים שלנו, במקום להאמין בהן ולתת להן להיות הכוח האדיר שיוביל לשינוי שהן תמיד היו".

 

מקיין כתב עוד: "אנחנו 325 מיליון אנשים יחידים בעלי דעות. אנחנו מתווכחים ומתחרים, אבל תמיד היה לנו יותר במשותף מאשר במחלוקות. אם רק נזכור שכולנו אוהבים את המדינה שלנו, נעבור את הזמנים הקשים האלה - ונצא מהם מחוזקים, כפי שאנחנו עושים תמיד. אל תתיאשו מהקשיים הנוכחיים שלנו, אנחנו מאמינים תמיד בהבטחה הגדולה ובגדולתה של אמריקה - כי פה, אין דבר שהוא בלתי נמנע".

 

ג'ון מקיין מסר מכתב אחרון ארה
מקריא את המסר בדמעות. הדובר ריק דייוויס(צילום: AP)

המכתב נחתם במילים: "אמריקנים לעולם לא פורשים. אנחנו אף פעם לא נכנעים. אנחנו אף פעם לא מסתתרים מההיסטוריה - אנחנו עושים היסטוריה. היו שלום חבריי האמריקנים, האל יברך אתכם, והאל יברך את אמריקה".

 

דוברו מטעמו של מקיין מסר כי הנשיא טראמפ לא יגיע להלוויה הצפויה. הסנאטור הרפובליקני הבכיר, ששירת בעבר כטייס בצי האמריקני ונחשב לגיבור מלחמת וייטנאם לאחר שהוחזק בשבי במשך שנים, אמר כי הוא אינו מעוניין שהנשיא טראמפ ישתתף בטקס, וביקש משני הנשיאים הקודמים שניצחו אותו בבחירות הכלליות, ברק אובמה וג'ורג' בוש הבן, להספיד אותו בהלווייתו. 

 

טראמפ, שלא שירת בצבא, אמר במהלך הקמפיין לנשיאות ב-2016 כי מקיין "אינו גיבור מלחמה. הוא היה גיבור כי הוא נתפס. אני אוהב אנשים שלא נתפסו", אמר.

 

הנשיא ספד למקיין בציוץ קצר בחשבון הטוויטר שלו: "שולח את תנחומיי הכנים ביותר ואת הערכתי למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין. ליבנו ותפילותינו נתונים עימכם". לא פורסמה הודעת אבל רשמית מלשכת טראמפ, ולא פורסמה הוראה להורדת דגלים לחצי התורן.

 

דגל ארה
אחרי הביקורת: הדגלים בבית הלבן הורדו לחצי התורן(צילום: AP)

הדגלים בבית הלבן הורדו לחצי התורן לאחר מותו של מקיין - אך חזרו בבוקר יום שני לגובהם הרגיל, לאחר יום אחד בלבד. הדגלים בגבעת הקפיטול נותרו גם אתמול בחצי התורן. לאור ביקורת ציבורית רחבה נגד ממשל טראמפ, הדגלים בבית הלבן הורדו שוב לחצי התורן. הנשיא טראמפ אמר לאחר הסערה הציבורית: "למרות המחלוקות בינינו בענייני מדיניות ופוליטיקה, אני מכבד את השירות של סנאטור ג'ון מקיין

למדינה שלנו, ולכבודו חתמתי על צו שמורה להניף את דגלי ארצות הברית בחצי התורן עד ליום קבורתו".   

 

לפי החוק, דגלים יונמכו ביום מותו של חבר קונגרס וביום שלאחר מכן. לאחר שהסנאטור הדמוקרטי טד קנדי הלך לעולמו ב-2009, הנשיא דאז אובמה הורה על הנמכת הדגלים במשך חמישה ימים.

 

איוונקה טראמפ, בתו של הנשיא ויועצת בכירה בבית הלבן, ספדה אמש למקיין: "אני רוצה לשלוח את תנחומיי למשפחתו של הסנאטור ג'ון מקיין. פטריוט אמריקני ששירת את המדינה שלנו בכבוד במשך יותר משישה עשורים. האומה מאוחדת באבל שלה, והעולם מתאבל על לכתו של גיבור אמיתי ומדינאי דגול".


פורסם לראשונה 27/08/2018 22:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים