שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  העגבניות מגיעות לבג"ץ: חקלאים עתרו נגד הייבוא מטורקיה

  מגדלי עגבניות מפתחת ניצנה, האחראים לכ־1,500 דונם, הגישו את העתירה: "מחסור בכוח אדם אינו תירוץ להפקרת האזרחים והחקלאות". האוצר: "מאז תחילת ייבוא הירקות ללא מכס, לא היו התייקרויות משמעותיות בחגים"

  איימו וקיימו: אחרי שבשבוע שעבר דרשו מהממשלה לעצור את ייבוא העגבניות מטורקיה, ולא זכו, לטענתם, למענה ענייני, הגישו אתמול מגדלי עגבניות מפתחת ניצנה, האחראים לכ־1,500 דונם, עתירה לבג"ץ. כך פורסם הבוקר בידיעות אחרונות.

   

  "לא ייתכן שנציגי המדינה יקלו ראש דווקא עם תוצרת חקלאית שנכנסת לארץ ועלולה לפגוע באזרחיה, בצמחייה ובחקלאות. עסקינן בייבוא ממדינה בה נפוצים נגעים שונים התוקפים גידולי עגבניות ולא קיימים בארץ, וייבואם עלול לפגוע במערך האקולוגי ובתוצרת. להכנסתם לארץ עלולות להיות תוצאות הרות אסון", נטען בעתירה שהוגשה נגד משרדי הממשלה - האוצר, החקלאות והכלכלה.

   

  על אף שלא צפוי מחסור בעגבניות: נפתח יבוא מטורקיה

  מייבא עגבניות מטורקיה: כואב לי על החקלאים

   

   ()

  לטענת החקלאים, באמצעות עו"ד אלירן סטריכמן וטלי גראיפר, ממשרד שביט בר־און גלאון צין ויתקון ושות', "מבירור שנערך עולה כי לא מבוצע הפיקוח הנדרש במשלוחי עגבניות המגיעים לארץ כדי למנוע כניסת מזיקים, בניגוד למתחייב מתקנות הגנת הצומח. הסיבה היא כנראה מחסור בכוח אדם. יש בדיקה מדגמית בלבד, שלא מונעת את החדרת הפירות הפסולים. מחסור בכוח אדם אינו תירוץ להפקרה של החובה להגן על הצומח – ועל האזרחים".

   

  מגדלי העגבניות מבקשים צו ביניים שיורה למדינה להימנע מהפרת התקנות המחייבות לבדוק כל משלוח ומשלוח של עגבניות מיובאות. הם מבקשים לא להכניס משלוח שלא נבדק, ועגבניות שמקורן בטורקיה ובירדן.

   

  במסגרת העתירה, החקלאים כופרים בטענה כאילו הם מתנגדים לייבוא בשל הוזלת המחיר לצרכנים. מודגש בה כי "בשנים האחרונות נאלצים העותרים להתמודד עם ייבוא הולך וגדל של עגבניות (בעיקר מירדן, מטורקיה ומאזור עזה). ולא, אין אנו מדברים על כך שהייבוא מביא לירידה במחירי התוצרת. אמנם ירידת המחיר מקשה על העותרים, אך לא זה עניינה של עתירה זו. העניין הוא למנוע כניסה של מזיקים, מחלות ונגיפים, שעם כניסתם לארץ מדביקים, ולפחות בעלי פוטנציאל הדבקה של התוצרת המקומית – מה שעלול לגרום להשלכות הרות אסון לעותרים ולכלל חקלאי ישראל ופרנסתם".

   

  צילום: אלי סגל

  צילום: אלי סגל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  טרם הוגשה תגובת המדינה לבג"ץ.

   

  עו"ד סטריכמן מסר כי "תמוה שדווקא כשהיחסים עם טורקיה אינם מן המשופרים, מעניקה ישראל 'פרס' לתוצרת הטורקית. אם התרחיש הלא כל כך מופרך שהחקלאים מזהירים מפניו יתממש, ובעגבניות אכן יימצאו מזיקים שידביקו את העגבנייה הישראלית, המגודלת בהרבה מאמץ ופיקוח, התוצאה תהיה צניחה בתפוקה, דבר שלא רק ייאלץ להגדיל משמעותית את הייבוא – ובכך יגדיל את התלות בתוצרת הטורקית – אלא גם יגרור זינוק במחירי העגבניות".

    

  משרד האוצר מסר בתגובה: "טרם קיבלנו את העתירה, ונגיב בביהמ"ש. האפשרות לייבא ירקות ללא מכס נפתחה ב־2016 על רקע האמרת המחירים המשמעותית של העגבניות שנרשמה ב־2015. מאז תחילת הנוהל לא היו עליות מחירים משמעותיות בחגים, ולא היה מחסור בירקות".  

   

  ממשרד החקלאות נמסר:
  "עמדתנו הייתה שלא להוריד מכסים ולא לפתוח ייבוא, כי המחירים ברשתות סבירים ויש די עגבניות בשוק. שר החקלאות ביקש משר האוצר לשנות את מנגנון הורדת המכסים כך שיופעל רק במקרי צורך, אך סורב. הטענות על ייבוא לא מפוקח של עגבניות חסרות יסוד. כבכל בקשה לייבוא תוצרת חקלאית, יש תהליך קפדני לשלילת אפשרות לכניסת נגעים ומזיקים חדשים לארץ. משלוחי תוצרת טרייה שלא עומדים בתנאי הרישיון נפסלים על ידי מפקחי השירותים להגנת הצומח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים