שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מאחורי הקלעים של תעשיית הפונדקאות החדשה בגיאורגיה

  בזמן שבארץ מתלהט הוויכוח על חוק הפונדקאות, יותר ויותר זוגות ישראלים טסים לגיאורגיה כדי לחזור משם עם ילד. באוגוסט נולדו שם 25 תינוקות פונדקאות, מספר שיא לחודש אחד. כתבת "7 ימים" ליוותה את ההורים במסע המרגש בחייהם, וזכתה להצצה יוצאת דופן אל מאחורי הקלעים של תעשיית הפונדקאות. הכתבה המלאה - ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

  בזמן שחברי הכנסת היו עסוקים בחוק הפונדקאות השנוי במחלוקת, ובעוד הדיון האמוציונלי על מוסריות ההליך התעורר בעקבותיו מחדש, נרשמה עלייה במספר הזוגות הישראליים הנעזרים בפונדקאות בגיאורגיה.

   

  25 זוגות ישראלים, מספר שיא, הגיעו לטיביליסי במהלך אוגוסט כדי להיות בלידה ולקבל לידיהם את התינוקות שהביאו לעולם בהליך פונדקאות.

    

   

  כמעט בכל יום בחודש האחרון נולד פה תינוק. המערך משומן להפליא: צוות נציגים, מנהלים, משפטנים ואחראי אחזקה מלווה את הפונדקאיות ואת ההורים. הם מתווכים בין הפונדקאיות בגיאורגיה להורים בישראל, משנעים חבילות ומזוודות, מארגנים מסמכים ומצעים.

   

  רופאים מהארץ מוטסים לכאן אחת לשבועיים, תפקידם להפרות את הפונדקאיות, להשגיח על ההריונות ולטפל בתינוקות לאחר הלידה. לרשות הפונדקאיות עומד צוות פסיכולוגי, לרשות ההורים עומדים צי מכוניות עם נהגים זמינים, מטפלות, מדריכות לאחר לידה ואפילו בייביסיטר דוברת עברית רצוצה.

   

  עברית נשמעת מכל עבר. בתי הדירות של החברה הממוקמים במרכז העיר, הומים. פועלים עמלים על שיפוץ הבניין השלישי כדי לקלוט את כולם.

   

  קובעים מזוזות, מתקינים קו טלפון פתוח הביתה וערוצי טלוויזיה ישראליים. אם הבית מציבה לול, עריסה ובובות פרווה רכות. אמהות ואבות טריים מחליפים חיתולים ועוגיות, מתחברים לקבוצת תמיכה עם קוד ושפה משלה.

   

  איש־איש וחבילתו, תקוותיו, שמחתו. קל להזדהות עם הנס הזה שחוללו הפונדקאיות בחייהם, וקשה להתעלם מהמורכבות שמאפשרת אותו: נשים צעירות, חלקן עניות, גרושות וחד־הוריות מוכנות לשעבד את גופן לתהליך רגשי ופיזי מטלטל כדי להעניק את האושר הזה שנקנה מהן בכסף מלא.

   

   

  קומונת הישראלים בטביליסי מייצגת את כל שכבות האוכלוסייה. עורכי דין, פקידים, מהנדסים, מורים. צעירים בני 29 ומבוגרים בני 55. חשוכי ילדים לצד משפחות עם יותר מילד אחד. מאה זוגות חזרו פעמיים על התהליך. עשרה זוגות חובקים את תינוק הפונדקאות השלישי. הסיבות לבחירה בדרך זו מגוונות: בעיות פוריות, נשים שרחמן נפגע או נכרת, נשים שחלו, בעיקר על רקע אונקולוגי, הורים שהגיעו לגיל מבוגר או ששכלו ילד.

   

  כתבת "7 ימים" ליוותה את הזוגות הללו במסע המרגש והמטלטל בחייהם. התיעוד יתפרסם במלואו ביום שישי הקרוב ב"ידיעות אחרונות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שי קסלר
  ההורים והתינוקות בטביליסי
  צילום: שי קסלר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים