שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זעם לקראת השביתה בתחבורה הציבורית: "כמו רעם ביום בהיר, החלשים ייפגעו"
  "סופרבוס" ו"אגד תעבורה" עתרו כדי למנוע את השביתה החלקית שעליה הכריזו נהגי האוטובוסים בכמה ערים ביום ראשון, עם פתיחת שנת הלימודים. "זה יפגע רק בתלמידים מהשכבות החלשות", אמרה מורה בירושלים. באיגוד "כוח לעובדים" קראו לנהגים נוספים לשבות: "נדרשים צעדים קיצוניים"

  השביתה החלקית שעליה הכריזו אתמול (ה') נהגי האוטובוסים בחברות "סופרבוס" ו"אגד תעבורה" ביום ראשון עם פתיחת שנת הלימודים, "היא כרעם ביום בהיר" - כך אמר גורם ממשלתי ל-ynet. בתוך כך, פנו החברות לבית הדין לעבודה כדי למנוע את קיום השביתה.

   

  השביתה שעליה הכריזו הנהגים תיערך בערים נתניה, עפולה, בית שמש, טבריה, בית שאן, מגדל העמק, גוש עציון ובחלק מהקווים הפנימיים בירושלים. השביתה מתוכננת להתקיים בין 4:00 לפנות בוקר ל-16:00 אחר הצהריים. הנהגים מוחים על הפרת הסכם מצד שתי החברות שלפיו יעלה שכרם ל-43 שקלים לשעה החל מחודש אוגוסט. לדבריהם, עתה מתברר כי משרד האוצר נמנע מהעברת תוספת התקציב הנדרש.

  אוטובוסים של חברת "סופרבוס" ()
  אוטובוסים של חברת "סופרבוס"
    

  נעמי, מורה בבית ספר בירושלים ואם לתלמידה בכיתה י"א, אמרה: "זה בעייתי במיוחד כיוון שמי שייפגע אלו תלמידים שלהורים שלהם אין מכוניות שמאפשרות להם להביא אותם לבית הספר.

   

  "בשנה שעברה, כשהייתה שביתה דומה בזמן הלימודים, היו לי תלמידות מהשכבות החלשות שפשוט לא הגיעו ללימודים. זה יפגע רק בתלמידים ששייכים לשכבות החלשות", אמרה. "ברור שהרעיון שלהם הוא להפעיל לחץ ביום שבו זה יורגש, אך בסופו של דבר מי שיצליח להגיע באותו היום אלה רק התלמידים שיש להם יכולת".

   

  גורם ממשלתי אמר ל-ynet כי "השביתה הזו היא כרעם ביום בהיר. השכר של נהגי סופרבוס ואגד כבר הועלה כפי שהובטח להם. כל השביתה הזו נראית כאילו נועדה לשרת את יושבי ראש הוועדים שמנסים לעשות שרירים. הנהגים הם עובדים של מפעילי התחבורה ולא של המדינה, וכל הסכם ממשלתי מול המפעילים יצא לפועל במלואו כפי שהובטח".

   

  חברת "סופרבוס" מסרה בתגובה לאיום השביתה כי "החלטת ועד החברה וארגון כוח לעובדים להשבית את שירותי התחבורה הציבורית מיום א' הקרוב, יום פתיחת שנת הלימודים, היא תמוהה, בלתי אחראית וראויה לכל גינוי".

   

  עוד נמסר כי החברות הפרטיות ניהלו כבר לפני כמה חודשים משא ומתן עם הממשלה, סיכמו על השתתפות הממשלה בהעלאת שכר הנהגים, וממתינים לחתימה ויישום ההסכם בזמן הקרוב. "ארגון העובדים והוועד מעודכנים בפרטי הסיכומים עם המדינה ואף התחייבנו בפניהם כי השכר יעלה בהתאם, החל ממשכורת אוגוסט, אם ההסכם ייחתם.

   

  עומס באוטובוסים. ארכיון (צילום: ניר קוסטי) (צילום: ניר קוסטי)
  עומס באוטובוסים. ארכיון(צילום: ניר קוסטי)

  ארכיון (צילום: אסף זגריזק) (צילום: אסף זגריזק)
  ארכיון(צילום: אסף זגריזק)
   

  "על אף כל אלה החליט ארגון כוח לעובדים על השבתה פרועה ופגיעה בציבור הנוסעים ובילדי ישראל ואנו מצפים ממנו לגלות אחריות, לעמוד בסיכומים בין הצדדים ולבטל את ההשבתה המתוכננת. בהתאם להסכם הקיבוצי, החברה אף פנתה למשרד הכלכלה במטרה להתערב ולמנוע את השביתה".

   

  מ"אגד תעבורה" נמסר: "לנוכח איום ההשבתה הוגשה בקשה לבית הדין להוצאת צו מניעה". בעקבות פניית החברות, נקבע דיון שייערך מחר בשעה 8:00 בבוקר בבית הדין האזורי לענייני עבודה בירושלים.

   

  באיגוד "כוח לעובדים" מסרו כי "חשוב להבין שלפגיעה בנהגים השלכות מיידיות על הנוסעים - ללא תוספת שכר לנהגים, ובעצם ללא אופק מקצועי, ימשיכו נהגים לעזוב את הענף. כתוצאה מכך יצטמצמו הקווים ויגברו העומסים באוטובוסים.

   

  "לדאבוננו, רק צעדים קיצוניים יגרמו כנראה למשרדי התחבורה והאוצר להתעורר. אנו קוראים לנהגים בחברות האחרות להצטרף אלינו למימוש ההתחייבות לתוספת השכר".

   

  בארגון הנוסעים "תחבורה בדרך שלנו" גינו את השביתה: "השימוש בנוסעי התחבורה הציבורית כבני ערובה הוא דבר שלא יעשה הפוגע אנושות באמון הציבור, הרעוע גם כך, בשירות התחבורה הציבורית. הנהגים הם שותפינו לדרך ואנו מצפים מהם למצוא פתרונות שיקדמו את רווחתם מבלי לפגוע בקהל שבוי".


  פורסם לראשונה 30/08/2018 23:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים