שתף קטע נבחר

נתניהו: "מכבד את מצוקת תושבי דרום ת"א אך מגנה שריפת תמונות"

בעקבות ההפגנה שבה שרפו המשתתפים תמונות של שר הפנים אריה דרעי, הבהיר ראש הממשלה: "למעשים כאלה אין מקום בתוכנו". מארגני המחאה השיבו לו: "חבל שהיה צורך במיצג אמנותי תמים בדמות שריפת תמונה כדי שתחזרו להתייחס למצוקה שלנו"

 

מפגינים שורפים תמונות של אריה דרעי (צילום: עמית שעל)
(צילום: עמית שעל)
ההפגנה הסוערת אמש (יום ה') בדרום תל אביב שבמהלכה שרפו המפגינים תמונות של שר הפנים אריה דרעי, עוררה תגובות במערכת הפוליטית. התושבים מחו על אוזלת היד של הממשלה בטיפול בפליטים בשכונות מגוריהם ואף דרשו לגרשם מישראל.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר: "אני מכבד את מצוקתם האמיתית תושבי דרום תל אביב. הממשלה בראשותי, יחד עם שר הפנים אריה דרעי, עושה מאמצים בלתי פוסקים להוצאת המסתננים מישראל, בדרכים גלויות ועלומות כאחד. אני מגנה את המעשה הפסול של שריפת תמונתו של השר דרעי. למעשים כאלה אין מקום בתוכנו".


הפגנה מחאה ב דרום תל אביב גירוש אריתראים סודנים אריה דרעי תמונות שרופות (צילום: אור שרון,
(צילום: אור שרון, "החזית לשחרור דרום תל אביב", עמית שעל)

מפגינים שורפים תמונות של אריה דרעי (צילום: אור שרון,
(צילום: אור שרון, "החזית לשחרור דרום תל אביב")

ההפגנה בדרום ת
(צילום: עמית שעל)

ההפגנה בדרום ת
(צילום: עמית שעל)

ההפגנה בדרום ת
(צילום: עמית שעל)

 ההפגנה בדרום ת
ההפגנה בדרום ת"א(צילום: אבי חי)

ממטה מאבק תושבי דרום תל אביב נמסר בתגובה לגינוי מצד נתניהו: "אם נתניהו ודרעי ושאר חברי ממשלת הימין, שטוענים השכם והערב כי הם פועלים למען דרום תל אביב ותושביה, היו טורחים לגנות את מלחמת הכנופיות שמשתוללת ברחובות שלנו ולא היו מפקירים אותנו לחסדי המסתננים ולגחמות המשטרה, לא היינו נדרשים למיצג כזה.

 

"כל מיצג אמנותי, חריף ככל שיהיה, מתגמד לעומת בכייה של אישה אחת שפחדה להגיע אתמול להפגנה כי הסודנים מהחמארה מול ביתה איימו לרצוח את הבן שלה", הסבירו. לטענתם, "חבל שהיה צורך במיצג אמנותי תמים בדמות שריפת תמונה כדי שתחזרו להתייחס למצוקה שלנו. מתברר כי רוצחים שמשוחררים לרחובות, סוחרי סמים שפועלים ללא הפרעה, מסתננים שמאיימים על אזרחים ומרחב ציבורי שנשלט כולו על ידי אוכלוסייה עוינת, שווים הרבה פחות מתמונה ומצית. "אבל עכשיו, אחרי שהצלחנו להסב את תשומת לבך, אנחנו מצפים לראות עבודה בהקדם".

 

מצפים מראשי המחאה לגנות

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "שום מחאה לא מצדיקה שריפת תמונות של שרים. אלה תמונות שמתאימות למדינות אחרות, לא לנו. אני מצפה מראשי המחאה בדרום תל אביב לגנות את המעשה".

 

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, אמר כי "הזכות להפגין היא מהחשובות בדמוקרטיה שלנו, אך אני מגנה כל מעשה אלימות בצדה. אני תומך במחאתם המוצדקת והצודקת של תושבי דרום תל אביב אולם שריפת תמונתו של השר דרעי אמש היא חציית גבול ואסור שתעבור לסדר היום".

 

 

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הביע זעזוע: "זוהי חציית קו אדום של ויכוח לגיטימי, זו פעולה שמבטאת הסתה פרועה ומסוכנת כלפי שר מכהן, נציג ציבור, אסור להשלים עמה. אני מגנה את המעשה הפסול וקורא למשטרה למצות את הדין עם מבצעיו".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "שיח חסר אחריות של מנהיגים גורם לאלימות אצל הקיצוניים. זה נכון כשתוקפים ערבים רק משום שהם ערבים, וגם כששורפים תמונה של שר בהפגנה. העשור האחרון קרע את החברה שלנו מבפנים. היד שהדליקה את האש איבדה עליה שליטה ועדיין מוסיפה בנזין. הציבור הרחב רואה את זה ויביא לשינוי". 

 

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר: "חופש הביטוי אינו חופש השיסוי וחופש ההסתה לאלימות. למראות כאלה אין מקום במדינת ישראל".

 

ח"כ ינון אזולאי מש"ס פנה ליועץ המשפטי לממשלה, לשר לביטחון פנים גלעד ארדן ולמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, בדרישה לפתוח בחקירה. "במהלך הפגנה נגד המסתננים בדרום תל אביב הציתו מפגינים את תמונתו של שר הפנים, הרב אריה דרעי. שריפת תמונתו של שר הפנים במהלך ההפגנה מהווה קריאה למעשי אלימות והסתה לרצח נגדו.

 

"לפיכך, אבקשכם להורות בדחיפות לגורמים הנוגעים בדבר לפתוח ללא שיהוי בחקירה פלילית נגד מארגני ההפגנה והמפגינים שהציתו את תמונתו ובכך קראו לביצוע מעשי אלימות ורצח נגד שר בממשלת ישראל". עוד הסביר: "חופש הביטוי אינו יכול לסבול קריאות לרצח בכלל ונגד שר בממשלה בפרט, וחומרת המעשה

מחייבת התערבות מצד גורמי אכיפת החוק. נוכח האיום המופנה כלפי שר הפנים אבקש כי השר ארדן יציב אבטחה לשר הפנים עד לבירור העניין והסרת האיום כלפיו".

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אור שרון, "החזית לשחרור דרום תל אביב", עמית שעל
ההפגנה בדרום תל אביב
צילום: אור שרון, "החזית לשחרור דרום תל אביב", עמית שעל
מומלצים