שתף קטע נבחר

"נתניהו הדליף טיוטה שיזם להפסקת אש בצוק איתן - והציג אותה כדרישת חמאס"

מזכיר המדינה האמריקני לשעבר ג'ון קרי מפרסם את זכרונותיו מתקופתו בבית הלבן - ומשרטט את היחסים הסבוכים עם ראש הממשלה נתניהו. "היה מוכן לשקול שחרור אסירים ולסכן את הכל בשביל השלום - אך הציב תנאים קשים". על נאום הקונגרס: "מכה מתחת לחגורה"

מנהיג פרגמטי שמוכן לסכן את שלטונו עבור השלום - אך מדליף לתקשורת שפגע בארה"ב: מזכיר המדינה האמריקני לשעבר ג'ון קרי יפרסם בימים הקרובים את ספר הזכרונות שלו מתקופתו בבית הלבן. האתר Jewish Insider פרסם אתמול (שישי) חלקים מהספר שבו משרטט קרי את מערכת היחסים הסבוכה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא נמנה מאוהדי הממשל של הנשיא לשעבר ברק אובמה.

 

קרי מתאר את אכזבתו העמוקה מנתניהו ומהנשיא הפלסטיני אבו מאזן שלא הצליחו לענות על ציפיותיו במשא ומתן - ומסביר מדוע הממשל הקודם אכזב את ישראל והחליט להימנע מההצבעה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון באו"ם לפני כמעט שנתיים.

 

 (צילום: MCT, EPA) (צילום: MCT, EPA)
(צילום: MCT, EPA)

"נתניהו אמר לי שכל עוד התנאים שהציב יתקבלו הוא מוכן לקחת סיכונים עבור השלום - גם אם זה יעלה לו בפירוק הקואליציה", כותב קרי. "השיחות עם נתניהו עזרו לשכנע את אובמה הסקפטי להתניע מחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. הוא החליט להעמיד למבחן את רצונו של נתניהו להסכים לפשרות לא פשוטות".

 

מזכיר המדינה כותב כי נתניהו הסכים לשקול את שחרורם של האסירים הפלסטינים מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו בתמורה לחזרה לשולחן המו"מ. "אמרתי לנתניהו שאם הוא לא יסכים לשחרר אותם - אני אבין זאת, אבל אחרת השיחות לא יעבדו", אמר קרי. "רק אז הוא אמר לי 'אוקיי, תן לי לראות מה אני יכול לעשות בנידון".

 

כמה ימים לאחר נאומו של אובמה בישראל ב-2013 קרי נפגש עם נתניהו במלון המלך דוד בירושלים. "הוא היביט ישר לתוך עיניי ואמר לי: 'ג'ון, אני מוכן לנסות לאתגר הזה, אבל עליך לדעת שני דברים: ראשית, כולם כאן שקרנים ולאמריקנים קשה להבין זאת, ושנית - המקסימום שאוכל לתת יכול להיות המינימום שאבו מאזן יסכים לקבל'. הדברים שלו נשארו איתי לאורך זמן. הוא העלה את הרף למקומות בלתי אפשריים".

 

לא רצה לסכן את האינטרס האמריקני גם במחיר של סערה פוליטית. אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא רצה לסכן את האינטרס האמריקני גם במחיר של סערה פוליטית. אובמה(צילום: רויטרס)

מזכיר המדינה סיפר גם על סירובו של נתניהו לתוכנית הביטחון שהציע הגנרל ג'ון אלן, לפיה במצב של נסיגה ישראלית מיהודה ושומרון ארה"ב תציב חיילים על הגבולות - בזמן שצה"ל נמצא בכוננות מלאה להגיב לכל איום. "הצגנו את התוכנית לשר הביטחון דאז, משה יעלון, אבל למחרת נתניהו התעקש שצה"ל צריך לשמור על נוכחותו בגדה המערבית ורק ישראל תהיה זאת שתחליט מתי הוא יעזוב אותה".

 

"רק אז הבנו שנתניהו לא באמת היה מעוניין בתוכנית שתכלול את האפשרות לנסיגת צה"ל", כותב קרי. "הבהרתי לו שמדובר בהצעה שנרקחה במיטב המוחות הצבאיים של בעלת בריתו - ושהוא מסרב לעצה הכי טובה שיכול היה לקבל. עוד הוסבר לו כי הוא יוצר מחסום בלתי אפשרי להמשך המו"מ. נתניהו חייך ואמר שנדחה את הדיון לפעם אחרת".

 

"הדליף מסמך שיזם כדי להציג אותו כדרישה של חמאס"

בימים המתוחים של מבצע צוק איתן לפני ארבע שנים, נפגשו קרי ונתניהו לאחר שרשות התעופה הפדרלית בארה"ב אסרה על טיסות לישראל בשל איום הרקטות. "זאת הייתה הפעם הראשונה שראיתי את נתניהו מתוח ומפוחד, ללא הביטחון והתרברבות שאפיינו אותו. לראות את המנהיג של ישראל תחת מצור נגע לליבי. לבי יצא אליו כי מעולם לא ראיתי אותו פגיע כל כך".

 

"בצוק איתן ראיתי בפעם הראשונה את נתניהו מפוחד. לבי יצא אליו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"בצוק איתן ראיתי בפעם הראשונה את נתניהו מפוחד. לבי יצא אליו"(צילום: רויטרס)

עם זאת, קרי האשים את נתניהו בהדלפת טיוטה מסווגת של ההסכם להפסקת האש עם חמאס. מזכיר המדינה התקשר לנתניהו ואמר לו: "אנחנו נמצאים בעיצומן של השיחות - ופתאום אני רואה את המסמך בתקשורת? זה בלתי מתקבל על הדעת". "הפסקת אש הומניטרית הייתה רעיון שלך - ואתה מדליף את המסמך כדי להציג אותו כמסמך דרישות של חמאס? האמון האישי הבסיסי בינינו פשוט אבד". 

 

"מגיע לנו יותר מזה". הנאום בקונגרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"מגיע לנו יותר מזה". הנאום בקונגרס(צילום: AFP)

כחצי שנה לאחר מכן - בתקופת הבחירות בישראל, נסע נתניהו לשורת פגישות בארה"ב שבשיאן נאם בפני הקונגרס האמריקני. "בתור תומך במדינת ישראל, חילוקי הדעות שלי עם נתניהו תמיד היו פוליטיים ולא אישיים. אבל הנאום שלו אכזב אותי מאוד. חשבתי שמגיע לנו יותר מנאום שמכוון מתחת לחגורה".

 

"ידעתי שאאבד כמה מחבריי היהודים"

על הסערה בישראל בעקבות ההימנעות מהחלטה 2334 אמר קרי כי "היינו מודעים לחלוטין להשלכות של ההצבעה באו"ם - והיינו מוכנים לסערה הפוליטית שתקום אם לא נטיל וטו על ההצעה. היו כאלה שאמרו שצריך לשתף פעולה עם ישראל רק בגלל שהמחיר הפוליטי שנשלם לא שווה את זה, אך אובמה לא היה מוכן לקבל החלטה שמנוגדת לאינטרסים האמריקנים רק בגלל הפוליטיקה".

 

 

לדבריו, ההכרזה על דייוויד פרידמן כשגריר הבא בישראל היא זאת שהניעה את אובמה להימנע מההחלטה. "טראמפ, שהיה אז הנשיא הנבחר, הכריז על חסיד של מפעל ההתנחלויות ומתנגד ידוע לפתרון שתי המדינות כשגריר החדש. לא יכולנו להגן על ישראל באו"ם לאחר שהפגינה באותה התקופה בוז מוחלט לתוכנית שלנו להכשיר את היישובים ורק האיצה את הבנייה ביהודה ושומרון".

 

"על אף הביקורת הקשה מצד ישראל, הרגשתי שאני חייב לפעול", כותב קרי. "עבדתי עם תת-המזכירה וונדי שרמן במשרד על טיוטת הנאום על ההחלטה במחלקת המדינה. שנינו תחזקנו קשרים הדוקים עם הקהילה היהודית והיא אמרה לי את מה שידעתי כבר אז - אני הולך לאבד כמה מחבריי היהודים. היבטתי מחוץ לחלון ואמרתי לה שאני מבין, אך עשיתי בחיי כמה מהלכים קשים דווקא בגלל שזאת הייתה הבחירה הנכונה".

 

בשנת 2014, לדברי קרי, ממשל אובמה שקל לשחרר את המרגל ג'ונתן פולארד במסגרת המאמצים להצלת המו"מ בין ישראל לפלסטינים. "אובמה היה סקפטי מאוד בעניין שחרורו של פולארד, כי הוא לא האמין שנתניהו באמת רציני לגבי הקמת מדינה פלסטינית. אבל הוא לא שלל את האפשרות", טוען קרי.

 

"אני מאמין שאובמה יותר האמין בי ובצוות שלי מאשר שהאמין שראש ממשלת ישראל ישתף פעולה עם השיחות", הוא ממשיך. "הפצרנו בנתניהו למצוא את מה שישכנע את אובמה לשחרר את פולארד ואת אבו מאזן לחזור למו"מ. אמרתי לו בתקיפות שהוא לא עושה את זה עבור אבו מאזן, אלא כדי לחזק את עמדתו. בסופו של דבר, היה זה אבו מאזן שהכשיל את השיחות לאחר שהפר את התנאים של ישראל. זה מה שנתן לנתניהו את התחמושת שהוא חיכה לה כדי לתקוף את הפלסטינים בכך שהם מסרבים לשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים