שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  2.3 מיליון תלמידים פתחו שנה, 80 אלף פעוטות נשארו בבית

  שנת הלימודים תשע"ט החלה, אבל מעונות היום שבפיקוח שובתים: 167 אלף ילדים אמרו הבוקר "שלום כיתה א'", שיבושים מקומיים בבתי ספר בודדים. שושנה אלנקווה, מחנכת כבר 33 שנה ועדיין מתרגשת: "כולם שמחים"

  השנה העברית החדשה תחל בשבוע הבא, שנת 2019 תיפתח עוד ארבעה חודשים - אבל היום מתחילה שנה לא פחות חשובה: שנת הלימודים תשע"ט החלה היום (א') וכ-2.3 מיליון תלמידים הגיעו הבוקר לבתי הספר וגני הילדים בכ-5,000 מוסדות חינוך ברחבי הארץ. שנת הלימודים החלה כסדרה, אבל יותר מ-80 אלף פעוטות נשארו בבית, לאחר שהניסיונות לגישור ולמניעת שביתה במעונות היום שבפיקוח לא צלחו.

   

  צילמתם את הילדים הולכים לבית הספר ולגן בחג פתיחת שנת הלימודים? שלחו לנו תמונות במייל האדום

   

  על פי נתוני משרד החינוך, כ-188 אלף ילדים הגיעו לגני החובה, לצד כ-388 אלף שהגיעו לגן טרום החובה וטרום-טרום חובה. 1,048,000 תלמידים הגיעו לבתי הספר היסודיים, מתוכם 167 אלף ילדים שעלו לכיתה א'. לחטיבות הביניים עלו כ-299 אלף תלמידים ולחטיבות העליונות כ-477 אלף תלמידים, מתוכם 131 אלף תלמידי כיתה י"ב שזו תהיה שנתם האחרונה במערכת החינוך. 194 אלף עובדי הוראה גם כן החלו היום את שנת הלימודים.

  פתיחת שנת הלימודים 2018 (צילום: אבי חי)
  שנה חדשה בבית ספר ברויאר ביד בנימין(צילום: אבי חי)

  איתמר ואייל שוורץ ()
  איתמר ואייל שוורץ מתחילים את השנה באשקלון

  רוני ואורי וולמן ()
  רוני עולה לכיתה ג', אורי מתחיל גן בהרצליה

  מטה פתיחת שנת הלימודים (צילום: חגי דקל)
  חדר המצב של משרד החינוך(צילום: חגי דקל)

  דור ואופיר כהן (צילום: עידו בן הרוש)
  משפחת כהן מהרצליה פותחת שנה בבית ספר אילנות(צילום: עידו בן הרוש)

  עמית כהן ()
  עמית כהן עולה לכיתה א' בבית ספר שמעוני בגבעתיים

  עמית יונתן ודניאל בפתיחת שנת הלימודים ברמת השרון ()
  עמית, יונתן ודניאל מתחילים שנת לימודים ברמת השרון

   

  שר החינוך בנט בפתיחת השנה    (צילום: חגי דקל )

  שר החינוך בנט בפתיחת השנה    (צילום: חגי דקל )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חלק מן התלמידים, בהם מהמגזר החרדי והחינוך המיוחד, כבר החלו את שנת הלימודים לפני כשלושה שבועות. רוב התלמידים אמנם החלו את הלימודים הבוקר, אבל בחודש הקרוב יהיו בעיקר בבית, שכן בשל תקופת החגים ייהנו הילדים מלא פחות מ-12 ימי חופש בספטמבר.

   מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבוהב, אמר הבוקר בחדר המצב: "השנה נפתחת באופן תקין וסדיר ו-2.3 מיליון ילדים יבואו בשערי 26 אלף מוסדות חינוך במדינת ישראל. היינו צריכים לקחת את כל מערך המורים, 194 אלף, לשבץ את כולם, לסדר מערכות לכולם, לסדר כיתות, לדאוג שהכל תקין. אנחנו מאוד שמחים, זה רגע חגיגי. חצי שנה של עבודה אינטנסיבית באה לכדי ביטוי ביום אחד שהשנה נפתחת והמסר הוא ברור – זו מערכת לאומית, חשובה, היציבות שלה חשובה, בגלל זה היה צריך לפתור את כל האיומים שהיו. היינו צריכים לבוא בדברים עם ארגון המורים והסתדרות המורים, והרשויות המקומיות והחינוך המיוחד, למצוא פתרון לילדים שסובלים מאלרגיות, למערך ההסעות ומערך האבטחה בבתי הספר - היה צריך סבלנות לפתור בעיה-בעיה כדי להעביר מסר שאפשר לפתור בעיות ולא צריך להיגרר לשביתות".

   

   

  נתניהו בבית הספר ברויאר, היום    (צילום: אבי חי)

  נתניהו בבית הספר ברויאר, היום    (צילום: אבי חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  תלמידים בבית הספר רוגוזין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  בית ספר רוגוזין בתל אביב, לילדי עובדים זרים, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)
   
   
  תלמידים בבית הספר רוגוזין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  תלמידים בבית הספר רוגוזין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  תלמידים בבית הספר רוגוזין בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

  על היעדים המרכזים של מערכת החינוך בשנה הקרובה אמר אבואב: "להמשיך את התנופה של המתמטיקה, לרדת לחטיבות ביניים וליסודי. לתת תנופה משמעותית לאנגלית כשפה דבורה. להוציא לפועל את התוכנית שלנו לשפה העברית בכדי לרומם את רמת השפה של התלמידים. אותו הדבר לעשות בחברת דוברי הערבית. אנחנו צריכים להגביר את מספר התלמידים שהולכים ל-5 יחידות במדעים ובמקביל לעבוד על החינוך הבלתי פורמלי; תנועות נוער, ארגוני נוער, שנת שירות, מעורבות חברתית. כל המערך של החינוך הבלתי פורמלי".

   

  מחסור של מאות מורים, התנגדות להסכמי השכר - כך תיפתח שנת הלימודים

  איך אומרים התחלה בעברית? 1,500 עולים מתכוננים לשנת תשע"ט

  פוליטיקה, דת וסטריאוטיפים: מה משפיע על תכני הלימוד בבתי הספר?

   

  כאמור, עשרות אלפי הורים לילדים בגיל הרך ייאלצו למצוא סידור ליום נוסף - זאת בשל השביתה שעליה הכריזו הארגונים המפעילים את מעונות היום שבפיקוח. משרד האוצר הודיע כי בכוונתו לפעול להוצאת צווי מניעה נגד השביתה, שצפויה לכלול כ-1,400 מעונות יום מפוקחים של נעמת, ויצו, אמונה ועשרות ארגונים קטנים יותר - שבהן עובדות יותר מ-10,000 מטפלות - ולהשאיר בבית כ-80 עד 100 אלף תינוקות ופעוטות בגילאים שלושה חודשים עד שלוש שנים.

   

  פרט לאותה שביתה, יש גם שיבושים מקומיים. כ-600 מורים לילדים חולים הזכאים על פי חוק לחינוך ביתי ומועסקים במיקור חוץ על ידי חברת "קדימה מדע" צפויים לשבות היום. בנוסף, במקיף "אורט" למדע וטכנולוגיה בחולון מאיימים ההורים להשבית את הלימודים על רקע הצבת אנטנה סלולארית בקרבת מוסד החינוך ובבת ים ילדי ארבעה גני חינוך מיוחד יישארו בבית מכיוון שהם אינם מוכנים לפתיחה.

  סה

  מספר התלמידים בחלוקה למגזרים ()

  גם סיבות פרסונאליות עלולות לשבש את הלימודים הבוקר. כך למשל, בבית הספר המסורתי ע"ש פרנקל בירושלים מאיימים ההורים בהשבתה משום שהם מתנגדים להעסקת המורה לאנגלית בבית הספר ובגן במטה בנימין גם כן ההורים מאיימים בהשבתה משום שהם מתנגדים להמשך העסקת הגננת. בנוסף, בית ספר בביתר עילית צפוי להיפתח מאוחר יותר היום בעקבות סכסוך בין המנהל לסגניתו, ובמרחבים איימו ההורים להשבית את הלימודים אם מנהל בית הספר ישוב לניהול המוסד החינוכי לאחר שהיה בחופשה ללא תשלום.

   

  בבית הספר החרדי "פני מאיר" בכפר יונה לא יפתחו היום 170 תלמידים את השנה, כמחאה על החלפת מנהל בית הספר. ההורים החליטו להשבית את הלימודים עד להודעה חדשה ומפגינים הבוקר במקום. לטענתם, מנהל בית הספר פוטר בגלל קרבתו ליו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי ובמקומו מונה מנהל המקורב לשר אריה דרעי, יו"ר ש"ס המכהן.

   


  עמית יונתן ודניאל בפתיחת שנת הלימודים ברמת השרון ()
  עמית, יונתן ודניאל בפתיחת שנת הלימודים ברמת השרון

  אור דואק (צילום: ענבל דואק)
  אביב אור דואק מכפר אדומים, עולה לכיתה ה'(צילום: ענבל דואק)

   

  תלמידי כיתה א' בבית הספר אילנות בהרצליה (צילום: דיקלה כהן)
  גל, אופיר, מאור וגיל, עולים לכיתה א' בבית הספר אילנות בהרצליה(צילום: דיקלה כהן)

  שעות לפני פתיחת שנת הלימודים, בוטלה השביתה בחברת "סופרבוס" שתוכננה להיום. מהחברה נמסר כי "לאחר מו"מ שהתנהל במהלך סופ"ש בין הנהלת החברה לבין איגוד נהגי התחבורה בכוח לעובדים התחייבה הנהלת החברה כי נהגי החברה יזכו לשכר יסוד של 43 שקלים לשעה, לאחר חתימת הסכם בין הנהלת סופרבוס לבין המדינה. לנהגים מובטח כי החברה תשלם את תוספת השכר רטרואקטיבית, 30 יום מחתימת ההסכם בין החברה לבין המדינה".

   

  בחינוך המיוחד צפויים שיבושים במערך ההסעות - בעיקר ביישובים מרוחקים. בשבועות האחרונים סיפרו הורים לילדים עם צרכים מיוחדים על כך שטרם קיבלו פרטים סופיים לגבי הסעת ילדיהם ובהם שעת האיסוף, מסלול ההסעה, כמו גם פרטי הנהג.

   

  משרד החינוך הודיע כי שנת הלימודים הקרובה תהיה בסימן 'שומרים על אחדות' ותחת הכותרת "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות". על פי הודעת המשרד, "בימים אלו שוקדים במשרד ובבתי הספר על גיבוש התכנים הספציפיים שיובאו בפני התלמידים בהקשר לסוגיית האחדות, על ידי קיום מפגשים, מעגלי שיח, מסעות וטיולים משותפים בין מגזרים שונים בחברה הישראלית, קיום ימי שיא, פעילויות לחיזוק הקשר עם ילדים ונוער בתפוצות ועוד".

   

  בנימין נתניהו ביקור ב בית הספר הממלכתי דתי ברויאר ביד בנימין (צילום: איתי שיקמן )
  ראש הממשלה נתניהו בבית הספר הממ"ד ברויאר ביד בנימין(צילום: איתי שיקמן )

  בנימין נתניהו ביקור ב בית הספר הממלכתי דתי ברויאר ביד בנימין (צילום: איתי שיקמן )
  (צילום: איתי שיקמן )

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השתתף הבוקר בטקס פתיחת שנת הלימודים בבית הספר היסודי ממלכתי-דתי "ברויאר חפץ חיים" שביד בנימין. תחילה ביקר נתניהו את תלמידות כיתה א'1 של המורה שושנה אלנקווה, מלווה בראש מועצת נחל שורק אלי אסקוזידו ומנהל בית הספר, תומר תמרי.

   

  ראש הממשלה אמר לתלמידים: "גיליתי שהשיעורים אפילו יותר חשובים מההפסקות. בשיעורים למדתי את הדבר הכי חשוב. קודם כל לקרוא, ואח"כ לכתוב, ואח"כ לעשות חשבון, אח"כ אנגלית. אבל לקרוא היה הדבק הכי חשוב. כי אם אתה יכול לקרוא - הכל נפתח בפניך. מאוד אהבתי לקרוא, והכי אהבתי לקרוא תנ"ך והיסטוריה".

   

  נתניהו הוסיף: "ביישוב הזה שעולה ופורח, באמת משגשג, נקלטו עקורי גוש קטיף, שהחיים שלהם היו יכולים להיות טרגדיה. זה התחיל עם כאב, אבל מדינת ישראל, היישוב וראש המועצה פעלו יחד כדי שעקורי גוש קטיף לא יהיו פליטים בארצם. אנחנו קלטנו. ככה אנחנו נהגנו גם שעשינו דבר שאני חושב שלא היה צריך לעשות".

   

  אלנקווה משמשת כמחנכת כבר 33 שנים אבל עדיין מתרגשת. "כל שנה מחדש אני מתרגשת ביום הראשון של שנת הלימודים. היום רה"מ נתניהו הגיע אלינו, והאווירה מאוד מיוחדת, זה אירוע מאוד מכונן, זה מרגש אותנו שמכל בתי הספר בארץ הוא בחר להגיע דווקא אלינו, וכולם שמחים, מחכים ומתכוננים".

   

  הנשיא לתלמידים: "תוכלו להיות ראשי ממשלה"

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בבית הספר "נועם אליהו" בנתיבות: "אני רוצה לומר לכם ילדים, אתם יכולים להיות ראשי ממשלה ואתן יכולות להיות ראשות ממשלה ובוודאי נשיאי או נשיאת המדינה. אתם יכולים להיות שרים וחברי כנסת. להיות ראש עיר צריך לדעת ראש עיר. אז תלמדו חזק מאוד כדי שתדעו להיות ראש עיר. את הרגע שבו נכנסתי לבית הספר לא אשכח לעולם ולעולם לא אשכח את המורה חוה יערי שהייתה המורה שלי בכיתה א'. 

    

   

  "פתיחת שנת הלימודים היא אולי אחד הימים הכי שמחים בשנה. התחלות חדשות לכל כך הרבה אנשים, להורים. למורים ובמיוחד לכם, התלמידים שרק הרגע נכנסים לבית הספר ועושים צעד נוסף קדימה. אנחנו יודעים שהכול מתחיל בחינוך אבל לא תמיד מבינים את המשימה החינוכית שאנשי החינוך נושאים על כתפיהם בכל יום וכל שעה. הילדים וילדות פה הם והן העתיד של מדינת ישראל. לא ירחק היום והדור הצעיר שגדל בנתיבות יוביל את מדינת ישראל". 

  פתיחת שנת הלימודים בבת ספר יבודי בבאקה אל גרבייה ()
  פתיחת שנת הלימודים בבאקה אל גרבייה

  פתיחת שנת הלימודים בבת ספר יבודי בבאקה אל גרבייה ()

  במגזר הערבי נפתחה שנת הלימודים החדשה עם כמה בעיות בחלק מהיישובים, בעיקר בגלל ליקויים שלא תוקנו בזמן. ראש עיריית בקה אלגרביה, מורסי אבו מוך ביקר בבתי ספר בעיר. הוא נפגש עם תלמידים ואנשי הנהלה ואיחל להם שנת לימודים מוצלחת. אבו מוך אמר היום: "אנחנו בעירייה עשינו את כל המאמצים להכנת כל בתי הספר כדי שתהיה לתלמידים ולצוות המורים קבלת פנים טובה. תודה לאל שפתחנו את הלימודים עם שמחות ובלי בעיות. נמשיך להשקיע בחינוך במטרה להגיע להישגים טובים כמו תמיד. יחד עם כל הגורמים אנחנו יכולים להוביל למקום הנכון. מאחלים לכולם בהצלחה לאורך כל הדרך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי חי
  פותחים שנה בבית הספר ברויאר ביד בנימין
  צילום: אבי חי
  מומלצים