שתף קטע נבחר

סגן הרמטכ"ל: "נערכים לכל תרחיש, מצפון ומדרום"

מפקדי צה"ל, חיילים וחניכי תנועות הנוער הגיעו להיכל התרבות בת"א לערב הוקרה והצדעה ללוחמי ולוחמות הפלמ"ח על תרומתם לביטחון, ההתיישבות וההעפלה. האלוף כוכבי: "חבים לכם את המדינה"

 

 

בהיכל התרבות בתל אביב נערך הערב (יום א') ערב הצדעה והוקרה ללוחמי ולוחמות הפלמ"ח על פעילותם בתחומי הביטחון, ההתיישבות וההעפלה. באירוע לוקחים חלק גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וסגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי. ynet העביר בשידור ישיר את האירוע.

 

כוכבי עלה לבמה ופתח את דבריו: "רוח הפלמ"ח הוחדרה לעורקיי מגיל צעיר, כנראה בזכות דודי ואבי בבית שדאגו לפתח את מורשת הפלמ"ח באופן סמוי וגלוי. לא פשוט לעמוד כאן מולכם - אבל זו זכות גדולה ואני שמח לנצל אותה".

 

כוכבי המשיך: "הפכתם במהרה לעמוד האש שלפני המחנה, אשר פיתח ויצר נורמות מבצעיות והקרין נחישות חסרת פשרות. האמצעים היו מוגבלים, אך הרוח פיעמה בעוצמה ודחפה אתכם כנגד כל הסיכויים. הארץ שייכת קודם כל ללוחמי הפלמ"ח שהפכו לדמויות מופת ולהם אנו חבים את המדינה. להם ולכם".

 

אביב כוכבי בכנס הפלמ
סגן הרמטכ"ל כוכבי בכנס הפלמ"ח, הערב(צילום: מוטי קמחי)

"הדור הנוכחי עומד איתן על המשמר", הוסיף כוכבי. "עם הרוח הזאת הוא התגנב לכל מרתף בתקופת חומת מגן במטרה לעקור את הטרור הפלסטיני, הסתנן לשמורות הטבע במלחמת לבנון השנייה והשמיד רקטות - והתעקש לחדור למנהרות ולהשמידן בצוק איתן.

 

"כיום כבר לא צריך להדוף את הסורים - אתם עשיתם זאתם. אך הצבא הסורי בשיתוף פעולה עם האיראנים חוזר להתבסס. את לבנון של היום חטף ארגון הטרור חיזבאללה, שאינו בוחל בירי טילים ורקטות על אזרחי המדינה. גבולות המדינה מבוצרים ומוגנים, וכמוהם גם ירושלים הבירה שעליה נלחמתם. אך מדרום ומצפון, כמו ברצועת עזה, רוחש הטרור הפלסטיני שאינו מוצא מנוחה מהמדינה העברית המשגשגת והמתפתחת. מול כל אלו אנו נערכים".

 

כוכבי הדגיש כי "צה"ל נערך לכל תרחיש, מיטיב את שיטות הלחימה, ממלא את מחסני החירום, מתאמן ומטפח את ערך הרעות והנחישות שלמדנו מכם".

 

 

בפתח הכנס, לוחמת הארגון טובה עופר הניפה את דגל ישראל כסמל לגבורה ולאומץ בליווי בני משפחתה. נשיא המדינה ריבלין הקליט ברכה ללוחמים והלוחמות ואמר: "מספיק להתבונן ברשימת הרמטכ"לים, אשר שישה מהם התחילו כלוחמי פלמ"ח, והאלופים הרבים יוצאי הפלמ"ח המשמשים עדות למקצועיות ומצוינות. גם המטה הכללי במלחמת ששת הימים בראשות יצחק רבין ז"ל מורכב ברובו מיוצאי הארגון.

 

"אנחנו נזכור את כולם. אני מבקש להודות ללוחמי הפלמ"ח לדורותיהם על תרומתכם וקומתכם שנחרטה לנצח בתולדות עמנו, ולאחל שנה טובה, שנת שלום, רעות וביטחון לכולם"

לאירוע הגיעו גם מפקדי צה"ל, חיילים וחניכי תנועות הנוער כדי שייחשפו למורשת הפלמ"ח. באירוע הופיעו שורה של אמנים ישראלים, בהם שלמה ארצי, שיגיע לכנס בעקבות מפגשו עם שייקה גביש, שהיה מפקד הגדוד הראשון של הפלמ"ח.

 

בסרטון נדיר שפורסם מוקדם יותר היום על-ידי ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון, נראים לוחמי ולוחמות פלמ"ח מתאמנים ביחד בקרב מגע, ריצות משותפות, לחימה באמצעות מקלות ונשק, ותרגולים שונים לקראת המפגש עם האויב. עם הקמת המדינה הופסק שיתוף הפעולה הקרבי בין גברים לנשים, והדור הראשון של צה"ל כגוף מסודר היה צבא של גברים ברובו, ובשוליו צבא עזר נשי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אלוף אביב כוכבי
צילום: יאיר שגיא
מומלצים