שתף קטע נבחר

איש העסקים שמואל פלאטו שרון הלך לעולמו בגיל 88

פלאטו שרון, שכיהן כח"כ בין 1977 ל-1981, נפטר בביה"ח תל השומר, לאחר כשלושה חודשים שבהם היה מאושפז. רעייתו קלרה וילדיו הילדה ויואב היו לידו ברגעיו האחרונים. הלווייתו תיערך היום בצהריים בבית העלמין בסביון

איש העסקים שמואל פלאטו שרון הלך אמש (ה') לעולמו והוא בן 88. פלאטו שרון, שהיה חבר כנסת בין השנים 1977 ל-1981, נפטר סמוך לחצות בבית החולים תל השומר, כשלצידו רעייתו קלרה וילדיו הילדה ויואב.

 

פלאטו שרון, שזכור בין היתר בזכות המשפט "מה אתה עשית בשביל מדינה?", אושפז בחודש ספטמבר האחרון בבית החולים איכילוב בעקבות ברונכיט, ובחודש האחרון היה מאושפז בתל השומר. הלווייתו תיערך היום בשעה שתיים בצהריים בבית העלמין בסביון.

 

פלאטו שרון נולד בשם שמואל שייביץ' בעיר לודז' שבפולין בינואר 1930. כשהיה בן שבע עבר עם משפחתו לצרפת. כשהיה בן 15 הוא היה פעיל ב”ליגת הקומוניסטים הצעירים” בפריז. בהמשך למד בבית ספר ליד שטרסבורג. בצרפת הוא הפך לאיש עסקים ובעל חברות.

 

ההשקעה הראשונה שלו בארץ הייתה ב-1972, כשרכש שטח של 6,000 מ"ר במקום שבו הוקמה התחנה המרכזית החדשה בתל-אביב במחיר של ארבעה מיליון דולר. הפעילות השנייה שלו הייתה במסגרת תרומה. יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית דאז, פנחס ספיר, חיפש תורם ל"קרן ספיר" ולכן פנה אל פלאטו שרון.

 

שמואל פלאטו שרון (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
שמואל פלאטו שרון ואשתו (צילום: שאול גולן)
פלאטו שרון ורעייתו קלרה(צילום: שאול גולן)

בשנת 1973, לאחר מלחמת יום כיפור, הוא עלה לישראל והפך גם בארץ לאיש עסקים. בכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" באוקטובר 1975 פורטו העסקים הרבים של העולה החדש, שהתגורר אז בווילה יוקרתית בסביון.

 

הצרפתים טענו במשך עשרות שנים כי במסגרת עסקיו המסועפים משנת 1975 הוא ביצע הונאות בסדר גודל של כמיליארד פרנקים. 20 צווי הוצאו נגדו בצרפת, והוא נשפט 15 פעמים שלא בפניו. העונשים שהוטלו עליו כוללים קנסות של מיליוני דולרים ושנות מאסר רבות.

 

שמואל פלאטו שרון (צילום: משה מילנר, לע
פלאטו שרון ב-1977(צילום: משה מילנר, לע"מ)
 

שמואל פלאטו שרון (צילום: יעקב סער, לע
שמואל פלאטו שרון(צילום: יעקב סער, לע"מ)

שמואל פלאטו שרון (צילום: דוד רובינגר)
פלאטו שרון בכנסת, 1980(צילום: דוד רובינגר)

בדצמבר 1976 הוא נעצר בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שצרפת ביקשה להסגיר אותו לידיה. נציג המשטרה הציג בדיון מברקים שנשלחו על ידי משטרת צרפת באמצעות האינטרפול, ובהם מואשם פלאטו שרון בעבירות של מתן שוחד וקבלת כספים במירמה. נציג המשטרה אמר אז כי הוא השיג בדרכים בלתי כשרות סכום של 400 מיליון פרנק, סכום שהיה שווה אז כמיליארד לירות.

 

מתוקף הסכמי ההסגרה עליהם חתומה ישראל, הייתה חייבת המשטרה לעצור את פלאטו שרון עד שתגיע בקשת ההסגרה מצרפת. בסופו של דבר שוחרר פלאטו שרון בערבות של 10 מיליון לירות.

שמואל פלאטו שרון (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

ההתמודדות לכנסת, ההרשעה בשוחד והמאסר

כשחרב ההסגרה לצרפת על צווארו, התמודד פלאטו שרון על מקום בכנסת התשיעית. הוא היה המועמד היחיד במפלגתו "פיתוח ושלום" והוא זכה במספר קולות המספיק לשני מנדטים. בשנת 1981 התמודד שוב לכנסת, אך לא עבר את אחוז החסימה.

 

ב-1984 הוא הועמד לדין בישראל והורשע בשוחד בבחירות בנוגע לקמפיין שבע שנים קודם לכן. הוא נידון לעבודות שירות. בנוסף הוא הורשע בשימוש ברכב של עולה חדש לצרכי בחירות והושת עליו קנס זעום. 

 

שמואל פלאטו שרון (צילום: אביגיל עוזי)
פלאטו שרון ב-2012(צילום: אביגיל עוזי)

שמואל פלאטו שרון עם דוד לוי (צילום: דוד רובינגר)
שמואל פלאטו שרון עם דוד לוי ב-1999(צילום: דוד רובינגר)

לאחר שלא נבחר לכנסת הוא השתדל שלא לצאת מהארץ. אבל ב-1986 הוא הגיע לאיטליה - שם נעצר בשל בקשת הצרפתים להסגירו. אחרי חצי שנה, בדרך לא-דרך, הוא הצליח להימלט ולחזור לישראל. בשנת 1991, בהליך אזרחי, נקבע שעליו לשלם 41 מיליון דולר לחברה צרפתית. לאחר משא ומתן מפרך הסכימו הצרפתים לקבל ממנו רק 12 מיליון.

 

באפריל 2000 הוא החל לרצות את עונשו בכלא חרמון, לאחר שנגזרו עליו 11 חודשי מאסר, בגין עבירות מרמה שביצע בצרפת שמונה שנים קודם לכן. עונשו קוצר בשליש בשל התנהגות טובה.

 

בשנים האחרונות המשיך פלאטו שרון בעסקיו. לאחר שהתגרש מאשתו אנט הוא התחתן כשהיה בן 85 עם קלרה חורי. הוא הופיע לא פעם במדורי הרכילות וגם במוספי הכלכלה, בין היתר לאחר שביקש למכור את ביתו בסביון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
שמואל פלאטו שרון
צילום: עמית שאבי
מומלצים