שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

    חדש בישראל: מעבדה שתקבע כמה קלוריות לאכול כדי לרזות

    גם אתם מתאמנים ואוכלים נכון ובכל זאת לא מרזים? אולי כדאי שתבדקו כמה קלוריות אתם באמת שורפים בכל יום, והאם האימונים שלכם יעילים. בדיקה חדשה שהגיעה לארץ תתן לכם את הנתונים המדויקים. עלות - 2,200 שקל

    נתחיל מהסוף. אחרי שעברתי את הבדיקה במעבדה המטבולית היחידה בישראל שהקים הדיאטן הקליני צחי כנען בקליניקה שלו, התבשרתי שהגוף שלי שורף מדי יום 1,824 קלוריות מעצמו, לא כולל פעילות גופנית, הליכות ועוד. עבורי זו בשורה טובה, כי אם הייתי מחשב את ההוצאה הקלורית שלי על-פי הנוסחאות המקובלות על-ידי אנשי המקצוע בכל העולם, הייתי מגיע לתוצאה של 1,555 קלוריות ליום. כלומר – הגוף שלי, למזלי הרב, שורף הרבה יותר קלוריות ממה שאדם אחר בגילי, במשקלי ובגובה שלי שורף.

     

    למה חשוב לי לדעת את זה? נניח הייתי רוצה להוריד במשקלי, ולשם כך אני פונה לאיש מקצוע שיסייע לי בירידה. אותו איש מקצוע משתמש, כמו כל העוסקים בתחום, בנוסחאות המקובלות לחישוב הוצאה קלורית, אותה נוסחה שהיתה מנפקת לו את המספר הנמוך. וכדי לרדת במשקל איש המקצוע היה מורה לי לאכול פחות קלוריות מאותו מספר קסם. אלא שבמציאות, אני מוציא הרבה יותר קלוריות ולכן נכון יהיה לי לאכול יותר, ועדיין לרדת במשקל.

     

    ובמילים יותר ברורות, מנסח זאת כנען: "אם היו נותנים לך תפריט דיאטה של פחות מ-1,555 קלוריות ליום, היית מטפס על הקירות מרוב רעב ופשוט נשבר באמצע, כי הגוף שלך לא היה מסוגל לעמוד בזה, מהסיבה הפשוטה שאתה למעשה מוציא הרבה יותר קלוריות ולכן הגוף שלך זקוק ליותר קלוריות בתזונה".

     

    "שעוני הדופק לא מדייקים"

    וזה אולי הסיפור של המעבדה המטבולית שהקים כנען בהשקעה של למעלה ממיליון שקל – היכולת לדייק בנתונים. ולא רק בנתוני ההוצאה הקלורית. אחרי ארבע שעות שהייה במעבדה, אני מקבל נתונים נוספים על עצמי, כמו כמה קלוריות אני שורף בהליכה, כמה בריצה מתונה וכמה בריצה מהירה.

    המעבדה המטבולית. להבין במדויק את כל תהליכי העיכול של הגוף (צילום: צחי כנען)
    המעבדה המטבולית. להבין במדויק את כל תהליכי העיכול של הגוף(צילום: צחי כנען)
     

    למה אני צריך את הנתון הזה אם יש לי שעון דופק, אתם שואלים? "כי שעוני הדופק לא מדייקים", משיב כנען בהחלטיות, "מחקר שבדק עד כמה שעוני הדופק מדויקים בתוצאות שהם מנפיקים בדק שבעה שעונים פופולריים ומצא ששישה מתוך השבעה מדדו את הדופק בצורה מדויקת בטווח טעות של 5%. אבל כשבדקו כמה מהם מנפיקים תוצאות מדויקות של ההוצאה הקלורית – אף אחד מהם לא העריך נכון תוצאה זו. למה? כי גם בחברות שעוני הדופק, כמו אנשי המקצוע בתחום משתמשים בנוסחאות שמתייחסות לממוצע האוכלוסייה, ולא למשתמש האינדיבידואלי".

     

    המעבדה המטבולית של כנען היא למעשה חדר קטן שמחולק לשניים בגודל 11 מ"ר. החדר אטום לחלוטין חוץ משני פתחים – אחד שמזרים לחדר חמצן, שני שקולט את החמצן שמתפנה מהחדר. בכל שנייה ושנייה מתבצע ניטור מדויק של צריכת החמצן ופליטת דו תחמוצת הפחמן (ה-CO2). איסוף מדויק של נתונים אלו מאפשר לעקוב אחר שינויים דינמיים רגישים בכל ההיבטים של חילוף החומרים - מדידת ההוצאה הקלורית בזמן מנוחה, אכילה ופעילות גופנית. הנבדק נכנס לחדר הקלורימטריה לבדיקה הנמשכת מינימום שעה עד מקסימום 24 שעות. החדר האטום מזכיר במעט תא מעצר, בשל גודלו ואטימותו המלאה, אבל כזה ששודרג עם לא מעט פינוקים – מיזוג, כורסה נוחה, פינת עבודה, טלוויזיה רב-ערוצית, גישה לאינטרנט וכמובן מכשיר הריצה שבחלקו השני של החדר.

     

    הבדיקה תקבע - כמה קלוריות צריך לאכול ביום

    אני בחרתי בבדיקה שארכה ארבע שעות, במהלכה אני יושב מבלי לעשות כלום במשך שעתיים, לאחר מכן אוכל ארוחה מאוזנת שהבאתי מהבית ולבסוף רץ על מכשיר הריצה. המנוחה נועדה לקבוע כמה קלוריות הגוף שלי שורף באופן בסיסי מדי יום מבלי שאני עושה מאומה, הארוחה נועדה לקבוע כמה קלוריות הגוף שלי שורף בזמן שהוא עוסק בעיכול המזון והריצה מאוחר יותר תספק לי אינפורמציה באשר למהירויות בהן אני מוציא הכי הרבה קלוריות. בתום הבדיקה מוצמד לפרק כף ידי מנטר פעילות איתו אני מבלה שבוע שלם, ולאחר מכן מגיע כדי לשמוע את התוצאות.

     

    על החדשות הטובות שקיבלתי כתבתי בפסקה הראשונה, החדשות הפחות טובות – הבדיקה מצאה שבקצב הריצה הרגיל שלי אני שורף פחות קלוריות מהממוצע לאנשים עם נתוניי. כדי לשרוף יותר קלוריות מהממוצע אני צריך לרוץ מהר יותר. "הגיעה לכאן בחורה שהפעילות הגופנית היחידה שלה היא ריצה. היא רצה שלוש פעמים בשבוע ומבחינתה זו היתה הפעילות הגופנית היחידה שלה", מספר כנען, "אלא שהבדיקה הראתה שהגוף שלה שורף רק כ-250 קלוריות לשעת ריצה, כך שההמלצה לגביה היא או לרוץ מהר יותר, או לעבור לאימון אחר שישרוף יותר קלוריות".

     

    חדשות טובות נוספות קיבלתי לגבי מדד ה-RQ שלי, שבודק כמה מתוך האנרגיה שאני שורף הוא שומן וכמה פחמימה. תוצאות הבדיקה הראו בבירור – הגוף שלי שורף הרבה יותר שומנים מפחמימות.

     

    "לכל אדם קיימת חתימה מטאבולית", מסביר כנען, "שהמודעות וההבנה המלאה שלה תאפשר לבצע שינויים בהרגלי התזונה ולהשפיע באופן ישיר על שינוי המשקל ואורח החיים. האבחון חשוב במיוחד לאנשים שחווים קשיים חוזרים ונשנים בתהליכי הרזייה לרבות אלה העוסקים בספורט מקצועי או חובבני, חולים אונקולוגיים, נשים בתקופות מעבר וכאלו שנוטלים תרופות המשפיעות על חילוף החומרים.

     

    "הבדיקה הזו תיתן להם מושג ברור ומדויק אם חילוף החומרים שלהם מהיר או איטי, מהו התקציב היומי הרצוי עבורם בקלוריות, איך ניתן להשיג מאזן אנרגיה שלילי ולרזות, מהי ההוצאה הקלורית המדויקת שלהם בזמן פעילות גופנית קלה ועצימה, מהי ההשפעה של הדיאטה לאורך תהליך ההרזיה, או במילים אחרות - עד כמה הירידה במטבוליזם עקב הדיאטה משמעותית ומהי תכולת הפחמימות, שומנים וחלבונים המתאימה להם".

     

    עלות הבדיקה: 2,200 שקל.

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    צילום: צחי כנען
    לשבת 4 שעות בחדר אטום ולהבין תהליכים בגוף
    צילום: צחי כנען
    ד"ר רק שאלה
    מומלצים