שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: אלה שלושת המועמדים של ארדן למפכ"לות

כלקח מפרשת גל הירש, השר ארדן יביא שלושה מועמדים למפכ"לות לאישור ועדת הבכירים. השלושה הם ניצב בדימוס משה (צ’יקו) אדרי, ניצב דוד ביתן וניצב יורם הלוי. נבחנת גם הבאתו של מועמד רביעי: מפקד מחוז דרום, ניצב מוטי כהן. גורמים במשרד לביטחון פנים: "במועמד אחד יותר קל לפגוע"

מפכ
שלושה מועמדים יובאו לאישור ועדת הבכירים(צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג)

בעוד שלושה חודשים יסיים רוני אלשיך את תפקידו כמפכ"ל המשטרה ומסתמן כי ההחלטה של השר לביטחון פנים גלעד ארדן היא למנות מפכ"ל חדש ולא להאריך את כהונתו של רנ"צ אלשיך בשנה נוספת. כלקח מפרשת גל הירש, שהיה המועמד היחיד שאושר אך אז נפתחה נגדו חקירה, הפעם ארדן צפוי להביא בקרוב שמות של שלושה ניצבים לאישור ועדת גולדברג הממונה על מינויי בכירים.

 

גורמים במשטרה ובמשרד לביטחון פנים מעריכים כי לאחר החגים יודיע השר ארדן על החלטתו, ובשלב זה מתחזקות ההערכות כי כהונת אלשיך תסתיים בתום שלוש שנים, וכי לוועדת גולדברג יוגשו שמותיהם של הניצבים הבאים לקראת בחירה אפשרית לתפקיד המפכ"ל: מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי שעמד בעבר גם בראש מחוז תל־אביב וגם בראש מחוז ירושלים. ייתכן ולוועדה יישלח גם מועמד רביעי: ניצב מוטי כהן, מפקד מחוז דרום. כהן, שכיהן בעבר גם כמפקד מחוז מרכז, הוא אחיו של המפכ”ל לשעבר דודי כהן. ההערכה היא כי הניצבים יכולים לעבור את משוכת ועדת גולדברג ויהיו כשירים למינוי. גורמים במשרד לביטחון אמרו כי "במועמד אחד יותר קל לפגוע וללכלך. אם יהיו שלושה שיעברו את ועדת גולדברג זה יהיה קשה הרבה יותר".

רוני אלשיך גלעד ארדן (צילום: אלכס קולמויסקי, אוראל כהן)
הערכה כי המפכ"ל יוחלף. אלשיך וארדן(צילום: אלכס קולמויסקי, אוראל כהן)
 
ניצב מוטי כהן (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ניצב מוטי כהן(צילום: יריב כץ)

"מקרה גל הירש לא יחזור שנית", אמרו גורמים במערכת אכיפת החוק כשהם מתכוונים לסחבת שהייתה במינוי המפכ"ל בפעם הקודמת. לפני כשלוש שנים, לאחר שארדן החליט לבחור את גל הירש למפכ"ל, צצו שמועות על בדיקה אפשרית בנוגע לעסקיו של הירש, שלאחר מכן הפכה לחקירה שנמשכת עד היום. גם לאחר שהירש הסיר את מועמדותו, נאלצה המשטרה להתנהל ללא שוטר מספר 1 לאחר שלא היה לשר מועמד אחר במקום הירש, ומכיוון שהוועדה לאישור בכירים לשירות הציבורי הייתה צריכה לאשר את מינויו של רוני אלשיך – תהליך שלקח זמן רב.

 

על אף שעדיין לא מסר החלטה סופית, במשטרה מעריכים כי ארדן נוטה שלא להמשיך את כהונתו של אלשיך. הגם שהוא שומר את הקלפים צמוד לחזה, נראה כי המהלך שהוא מתכנן לעשות מעיד על הבאות. העובדה שארדן עדיין לא הודיע על הארכת כהונה לאלשיך ומנגד הדברים שאמר האחרון אתמול בכנס באוניברסיטת בר אילן, מעידים כי השניים מבינים שהפרידה קרובה.

 

"זה לא בריא לארגון שלא יודעים מה קורה עוד שלושה חודשים", אמר אלשיך, "אני עושה הכול כדי שתפקוד המשטרה לא ייפגע ועושה כאילו יש לי עוד 20 שנה. לא עצרנו כלום - כולל סבבי מינויים - וזה עובד טוב מאוד. אני לא יודע אם זה משפיע על ראש אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג
אדרי, הלוי וביתן
צילום: שאול גולן, אוהד צויגנברג
מומלצים